ایام محرم 1398
1389/11/24 17:24:00
سرویس فرهنگی
مرکز پژوهش‌ها اعلام کرد:

جزئیات مصوبه جدید مجلس در مورد استخدام معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی جزئیات آخرین مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد استخدام معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، نکات مهم این قانون و هم‌چنین شرایط احراز و استخدام معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به این شرح است:

 

نکات مهم

الف) قانون جدید مصوب مجلس 7 دی 1389 مدت پنج‌ساله مندرج در قانون 1388 که تاکنون دو سال تحصیلی آن منقضی شده است، تا پایان پنج‌ سال و تا سقف 60 هزار نفر، مشمول آزمون می‌گرداند، این بند واقعه جدیدی است و در قوانین قبلی، وجود نداشته است.

ب) این قانون به‌دلیل ورود به مباحث جزئی مسائل را به شکلی پیچیده کرده است. چنانچه وزارت آموزش و پرورش درحال حاضر تعداد و ردیف استخدامی در اختیار داشته باشد، می‌تواند افرادی را مشمول بندهای «8-1» ذیل نموده و برای استخدام آنها اقدام نماید.

ج) این قانون راه جذب از طریق آزمون را بسته است به شکلی که حق‌التدریس‌ها و نهضتی‌ها را دربر نگیرد. قانون قبلی چنین محدودیتی را برای آموزش‌ و پرورش نداشته است و وزارت آموزش و پرورش می‌توانست تا قبل از این قانون نسبت به استخدام60 هزار نفر به موازات استخدام آزاد با ردیف مجزا پی‌ گیرد.

شرایط احراز و استخدام در آموزش و پرورش با لحاظ قانون فوق به‌ترتیب زیر است:

1. ظرف 5 سال از تاریخ تصویب در سال 1388، تعداد 60 هزار نفر از معلمان حق‌التدریس، نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستان، مربیان و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مراقبین بهداشت مدارس، معلمان شرکتی، حق‌التدریس دارالقرآن، با حکم وزارت آموزش و پرورش و معلمان حق‌التدریس دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، هرکدام براساس شرایط مندرج از قانون استخدام می‌شوند، یا در اولویت بعدی استخدام بعد از 5 سال، قرار می‌گیرند.

2.معلمین حق‌التدریسی دارای مدرک کارشناسی و بالاتر با چهار سال سابقه خدمت مستمر به شرط شاغل بودن در زمان استخدام، با داشتن میانگین حداقل 12 ساعت تدریس در هفته، به استخدام رسمی درمی‌آیند.

3.معلمین حق‌التدریس دارای مدرک کاردانی با 5 سال سابقه خدمت مستمر با داشتن میانگین حداقل 12 ساعت تدریس در هفته به شرط شاغل بودن در زمان استخدام، به‌صورت پیمانی به استخدام درمی‌آیند. معلم حق‌التدریس که تا پایان سال 1387-1388 دانشجوی کارشناسی بوده و تعداد واحد مدرک کاردانی را گذرانده‌اند، مشمول این بند می‌شوند. استخدام معلمین‌ حق‌التدریس مدرک کاردانی آموزش ابتدایی و رشته‌های کاردانش و فنی‌ و حرفه‌ای براساس این بند، به‌صورت رسمی خواهد بود.

4.معلمان شرکتی سال تحصیلی 1388-1389، در صورتی‌که دارای سابقه حق‌التدریس در وزارت آموزش و پرورش یا نهضت سوادآموزی و یا با حکم وزارت آموزش و پرورش در دارالقرآن‌ها و یا معلمان حق‌التدریس دانش‌آموز آن بازمانده از تحصیل بوده، سابقه شرکتی آنها، به‌عنوان سابقه حق‌التدریس منظور می‌گردد. بر این اساس حسب مورد مشمول مورد 2 و یا 3 این یادداشت می‌باشند. این گروه، تا زمان استخدام رسمی و یا پیمانی به همکاری به‌صورت حق‌التدریس ادامه می‌دهند.

5.معلمان حق‌التدریس دیپلم با 7 سال سابقه خدمت مستمر و به شرط شاغل بودن تا پایان سال 1387-1388 با میانگین حداقل 24 سال تدریس در هفته به‌صورت پیمانی استخدام می‌شوند.

6.آموزشیاران نهضت که قبل از 8 آبان 1380 در نهضت شاغل بوده و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاترند، به‌صورت رسمی و دارندگان مدرک کاردانی به‌صورت پیمانی استخدام می‌شوند.

7. هفت هزار نفر دیگر از نیروهای آموزشیار نهضت که بعد از 8 آبان 1380 با نهضت همکاری داشته‌اند، با 60 ماهه سابقه خدمت و شاغل بودن در زمان استخدام با مدرک کارشناسی به‌صورت رسمی و با مدرک کاردانی پیمانی استخدام می‌شوند. نیروهایی که مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی هستند با گذراندن واحد به تعداد واحد کاردانی در زمره نیروهای با مدرک کاردانی محاسبه می‌گردد.

8.مربیان پیش‌دبستان با بیش از ده سال سابقه همکاری با وزارت آموزش و پرورش در صورت شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 1387-1388با مدرک کارشناسی و بالاتر به استخدام رسمی و با مدرک کاردانی و دیپلم به استخدام پیمانی درمی‌آیند. مربیان و کارشناسان کانون پرورش فکری با شرایط مندرج در این بند از نظر مدرک مشمول شیوه مقرر می‌گردند. سقف این بند در استخدام 900 نفر است.

9.براساس ماده الحاقی قانون مصوب 2 خرداد 1389 وزارت آموزش و پرورش در سقف استخدام 60 هزار نفر، تعداد 5 هزار مراقب بهداشت مدارس را باید استخدام کند.

10. افرادی که از سال 1379 به‌صورت حق‌التدریس یا شرکت‌های خدماتی همکاری داشته‌اند و یا با نهضت سوادآموزی به‌صورت آموزشیار همکاری داشته‌اند، ولی همکاری آنها مستمر نبوده است، با روش زیر استخدام می‌شوند:

آنها در آزمونی با سقف نمره 100 امتیازی شرکت می‌کنند. برای این دسته هر سال خدمت 5 امتیاز محسوب می‌شود که سقف آن 30 امتیاز است و 70 امتیاز به آزمون وابسته است. کلیه افرادی که به نحوی مشمول بندهای قبلی این یادداشت شده‌اند، مشمول این بند خواهد بود. مشمولین این بند بعد از پر شدن سقف 60 هزار نفر نیز از طریق این بند، جذب خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet