هدر موبایل
1389/11/24 22:40:00
سرویس سیاسی
ارزیابی لاریجانی از شرایط مصر در مصاحبه با شبکه العالم؛

مردم مصر اولین گام را در پیروزی یک انقلاب برداشته‌اند

**نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه بسیار ساده انگارانه است اگر فکر کنیم انقلاب مصر به وقوع پیوسته و خیلی سریع به نتیجه می رسد، افزود: مردم مصر اولین گام را در پیروزی یک انقلاب برداشته اند و ملت ایران نیز همراه و هم پای ملت مصر در روزی که در سالروز پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی بود، این پیروزی را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در گفت و گوی زنده با شبکه العالم با اشاره به اتفاقات اخیر مصر گفت: آنچه اتفاق افتاده است دارای ریشه های دوگانه ای است، یکی از این ریشه ها به ویژگی های مصر به عنوان یک کشور تاریخی برمی گردد و یکی دیگر به تغییرات و تحولات کلی منطقه که از جنوب آسیا تا شمال افریقا در حال شکل گیری است و ریشه های مشترک دارد.

لاریجانی با اشاره به ویژگی های کشور مصر گفت: مصر به عنوان کشور مسلمان تاریخی مجموعه ای است از هویت اسلامی و تاریخی که در طی سی سال های اخیر به واسطه سلطه غرب بر آن دچار یک نوع تحقیر سیاسی و اقتصادی و هویتی شده بود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه مصر یکی از مهمترین کشورهای اسلامی منطقه به شمار می رفت، افزود: مصر با تمام توان خود در مقابل اسرائیل ایستاد؛ اما در سی سال اخیر از اوج محبوبیت به یک وضعیت تحقیرآمیز گرفتار شد.

وی گفت: ریشه بسیاری از مشکلات و بحران های مصر به دوران بعد از کمپ دیوید و همراهی مصر با اسرائیل برمی گردد؛ حتی در جنگ غزه انتظار ملت های مسلمان این بود که مصر یاری گر ملت فلسطین باشد، اما نه تنها کمکی به این ملت نکرد بلکه با همراهی با اسرائیل خود را از دیگر ملت های مسلمان جدا کرد.

لاریجانی ادامه داد: در سفری که به مصر داشتم با مردمی ریشه دار، فرهیخته و آگاه روبه رو شدم که در فقر با بحران های اجتماعی و بحران های هویتی دست و پنجه نرم می کردند؛ به طوری که نزدیک به دو میلیون نفر از مردم این کشور به دلیل فقر در قبرستان ها زندگی می کنند.

وی افزود: نفوذ اسرائیل در تار و پود اقتصادی مصر پیامدهای بسیاری را همچون عقب افتادگی صنعتی و عقب افتادگی عمرانی به همراه داشته است؛ به طوری که در سی سال اخیر این وضع مشکلات جدی و پرهزینه ای را برای مردم مصر در پی داشته است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: ملت مصر ملتی آگاه و فرهیخته است که در میان آنان علما، دانشمندان و انسان های بزرگی پرورش یافته اند و به حق باید گفت؛ در سی سال اخیر دولت مصر بزرگترین خیانت را به ملت این کشور روا داشته است.

وی تصریح کرد: بسیاری از تحلیل گران سعی دارند دلایل انقلاب مصر را به یکی دو عامل سیاسی و اقتصادی تقلیل بدهند، در صورتی که انقلاب مصر یک ریشه هویتی دارد و پاسخی است به سی سال تحقیر هویت ملتی با سابقه تاریخی و دینی.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه بسیار ساده انگارانه است اگر فکر کنیم انقلاب مصر به وقوع پیوسته و خیلی سریع به نتیجه می رسد، افزود: مردم مصر اولین گام را در پیروزی یک انقلاب برداشته اند و ملت ایران نیز همراه و هم پای ملت مصر در روزی که در سالروز پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی بود، این پیروزی را جشن گرفتند.

وی تاکید کرد: هدف مردم مصر عزل یک ژنرال پیر و جایگزینی چند ژنرال جوان تر نیست، بلکه خواسته ملت مصر، دموکراسی واقعی یا حقیقی و احیای هویت ملی و دینی است و این اهداف در کوتاه مدت قابل دستیابی نخواهد بود.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: همانطور که انقلاب ملت ایران بعد از شانزده سال مبارزه و مقاومت سرانجام در سال 1356 شکلی علنی به خود گرفت و سرانجام بعد از گذشت یک سال فشارهای نظامی و سیاسی و تقدیم هزاران شهید در سال 57 پیروز شد.

وی افزود: رفتن دیکتاتور اولین گام در پیروزی انقلاب است؛ زیرا هدف انقلاب تغییر شرایط به سمت یک حکومت مردمی است نه جایگزینی دیکتاتور.

 لاریجانی همچنین در مورد مواضع امریکا درباره انقلاب مصر گفت: امریکایی ها در بیست روز اخیر چند بار موضع خود را تغییر دادند، ابتدا با توجه به عدم تحلیل درست از تحولات مصر مردد بودند و موضع روشنی اتخاذ نمی کردند؛ با گسترش دامنه اعتراضات مردمی تیر انتقادات خود را به سمت حاکمان مصر نشانه رفتند و بعد از آن نیز باتوجه به سیاست های منفعت طلبانه خود حمایت از حسنی مبارک را در دستور کار قرار داد؛ اما با عمق یافتن مبارزات مردمی و واکنش های ملت های مسلمان منافع خود را در آن دیدند که دوباره به سمت مردم برگردند.

وی با بیان اینکه سیاست های امریکا در مصر عزل حسنی مبارک و جایگزینی یک رهبر بدلی با پشتوانه نظامی است، افزود: این همان سیاستی است که امریکا می خواست در قبال قیام مردمی ایران اعمال کند اما موفق نبود.

لاریجانی افزود: جوانان اندیشمند مصری که رهبری مبارزات مردمی را به عهده دارند شگرد امریکایی ها را خوب می شناسند و به خوبی تحلیل می کنند.

وی ادامه داد: ممکن است امریکایی ها بخواهند با تغییر فضا شرایط را کمی آرام کنند و با فروکش کردن دامنه اعتراضات دوباره همان شرایط قبلی را برگردانند؛ در این راستا نیز با وارد آوردن فشاری تصنعی به اسرائیل خود را منتقد موضع گیری های اسرائیل در قبال مصر جلوه بدهند.

لاریجانی افزود: شکلات سیاسی امریکایی ها برای مردمان خاورمیانه مزه ای ندارد و ساده اندیشانه است اگر فکر کنیم با سیاست پردازی های رنگ و رو رفته امریکایی اهداف و آرمان های انقلابی مردم مصر دستخوش تغییر و انحراف شود. هم اینک مردم مصر بعد از ساقط کردن راس حکومت دیکتاتوری باید در پی جایگزین ساختن یک ساختار دموکراتیک باشند.

 

  امریکا نمی‌تواند در برابر قدرت آگاهی مردم انقلابی خاورمیانه ایستادگی کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در گفت و گوی زنده با شبکه العالم ضمن تاکید بر این موضوع که انقلاب مصر متاثر از انقلاب ایران است در ادامه افزود: وجود امام خمینی و شرایط اجتماعی خاص کشور ایران را می‌توان از جمله تفاوت‌های موجود میان انقلاب مصر و ایران یاد کرد.

وی در ادامه جوانان انقلابی مصر را با ذکاوت سیاسی بالا دانست و گفت: زمانیکه آمریکا در تلاش بود بوسیله مذاکره با عمر سلیمان و احزاب مصر دست به یک کلاهبرداری سیاسی بزند، جوانان مصری با ذکاوت خود به این موضوع پی بردند و این نشان دهنده بلوغ سیاسی جوانان مصری است.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جوانان مصری توانستند به تئوری مرحله اول که تغییر ساختار بود، دست بیابند و امید است که تئوری مرحله دوم که در ایجاد ساختار جدید خلاصه می‌شود را نیز عملی کنند.

لاریجانی با اشاره به انقلاب مصر و تونس، این اتفاقات را منحصر به یک کشور ندانست و افزود: این انقلاب‌ها از تونس آغاز شد و نقطه اوجش را در مصر مشاهده می کنیم و در کشورهای دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه صحبت‌هایش به روند تغییر در کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: تا قبل از جنگ جهانی اول ما شاهد بودیم که کشورهای اسلامی با وجود دیکتاتوری تحت سلطه کشورهای غربی نبودند؛ اما بعد از جنگ جهانی اول سلطه غرب بیشتر شد.

لاریجانی در ادامه تشریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم کشورهای اسلامی به آمریکا یا شوروی وابسته شدند و برای ادامه حیات خود باید به یکی از این دو قطب تکیه می‌زدند و بعد با ایجاد اسرائیل در خاورمیانه تلاش کردند تا فشار بیشتری را به کشورهای اسلامی وارد کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی ایجاد انقلاب اسلامی ایران را شکافی در برنامه های غرب تلقی کرد و افزود: انقلاب ایران و فتوای امام خمینی در رابطه با سلمان رشدی شدیدترین ضربات را به کشورهای غربی وارد کرد و این زمینه را برای بیداری انقلابی کشورهای اسلامی فراهم آورد.

وی در ادامه افزود: با سقوط شوروی، آمریکا گمان کرد که به یک قدرت در خاورمیانه مبدل شده است اما واقعه 11 سپتامبر و بحران‌های اقتصادی خط بطلانی بر این تفکرات کشید و اتفاقات عراق، افغانستان و جنگ 33 روز لبنان بر شدت این تفکر افزود.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه افزود: نظام سیاسی امریکا نمی تواند در برابر قدرت آگاهی و بیداری مردم انقلابی خاورمیانه ایستادگی کند.

لاریجانی ضمن اشاره به بازیابی هویت مردم مصر افزود: خاورمیانه وارد مرحله جدیدی شده است و این مرحله ارتجاع نیست؛ بلکه می توان آن را بازگشت به خویشتن نامید بنابراین امریکا باید بداند که با این حرکات نمی تواند در برابر ملت های آزاده ایستادگی کند.

رئیس مجلس مجلس شورای اسلامی گفت: امریکا در تلاش است که این موضوع را القاء کند که ابهت سیاسی و اقتصادی خاورمیانه متکی به این کشور است؛ اما با وجود نظم جدیدی که در خاورمیانه ایجاد شده است نمی تواند به خواسته های خود دست پیدا کند.

لاریجانی نظم جدید خاورمیانه را حاصل بیداری اسلامی مردم مسلمان دانست و افزود: مردم مسلمان خواهان بازگشت به هویت خود هستند و دیگر تحمل وابستگی به کشور امریکا و غرب را ندارند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: تلاش های امریکا مذبوهانه است و مردم خواهان ایجاد کشورهای دموکراتیک هستند و امریکا بهتر است به حقوق مسلمانان احترام گذاشته و تعامل منصفانه ای میان مسلمانان برقرار کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet