خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/25 10:34:00
سرویس سیاسی

پارلمان 2010 مصر، رکورددار کوتاه‌ترین پارلمان

**بیانیه روز یکشنبه ارتش مصر مبنی بر منحل شدن پارلمان مصر (مجلس الشعب و مجلس الشوری)، رکورد کوتاه‌ترین دوره پارلمانی در تاریخ پارلمانی این کشور را رقم زد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روزنامه الدستور چاپ قاهره، ارتش مصر روز یکشنبه به دنبال کناره گیری "حسنی مبارک" رئیس جمهور این کشور از قدرت که در پی اعتراضات گسترده مردمی صورت گرفت، در راستای اقدامات و صلاحیت هایی که اکنون در اختیار دارد، پارلمانی که سه ماه بیشتر از عمر آن نگذشته بود را منحل و قانون اساسی این کشور را به حالت تعلیق در آورد و اعلام کرد تا شش ماه دیگر و یا تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اداره مصر را بر عهده خواهد داشت.

پیش از این مجلس الشعب که در واقع مجلس نمایندگان کشور مصر به شمار می‌رود، در سال‌های گذشته از سوی دادگاه قانون اساسی منحل شده بود ولی مجلس الشوری (مجلس مشورتی یا مجلس سنا) که اعضای آن از  سوی رئیس جمهور تعیین می‌شوند، برای اولین بار دیروز یکشنبه منحل شد.

مجلس مشورتی مصر برای اولین بار در سال 1980 از سوی "انور السادات" رئیس جمهور پیشین مصر تشکیل شد اما مجلس نمایندگان (مجلس الشعب) قبل از آن و در سال 1958 رسما تشکیل شده بود.

پس از  انقلاب جولای  1952 مصر،  در سال 1957 پارلمان موقتی با عنوان "مجلس الامه" تشکیل شد ولی بعد از یک سال و بعد از  منعقد شدن توافقنامه "وحدت مصر-سوریه" مجلس نمایندگان (مجلس الشعب) رسما تشکیل شد.

بر اساس این گزارش منحل شدن پارلمان 2010مصر از سوی ارتش این کشور به غیر از دادن رکورد کوتاه ترین دوره پارلمانی به آن، پایانی برای ریاست "فتحی سرور" بر پارلمان که از سال 1990 جریان داشت نیز به شمار می رود.

انتخابات پارلمانی مصر در نوامبر 2010 برگزار شد و علیرغم انتقادات بین المللی و داخلی و متهم شدن دولت مصر به تقلب در آن در دسامبر 2010 تشکیل شد و حزب حاکم 97 درصد کرسی های آن را در اختیار گرفت.

قبل از منحل شدن پارلمان مصر دادگاه های این کشور در حال بررسی شکایت ها و اعتراضاتی بودند که از سوی کاندیداهای مخالف دولت مطرح شده بود و صحت انتخاب نزدیک به 95 درصد اعضای آن را به زیر سوال می برد و در واقع حتی در صورت عدم سقوط مبارک و منحل نشدن پارلمان نیز، پارلمان مصر مشروعیت خود را با مطرح شدن چنین شکایت هایی از دست داده بود.

مصر اکنون در انتظار برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و تدوین قانون اساسی جدید است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet