حلول ماه ربیع الاول
1389/11/25 12:01:00
سرویس بین الملل
سبحانی نیا:

تحولات مصر،صبغه اسلامی دارد

**عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: تحولاتی که امروز در مصر و تونس شاهدیم، تحولات بزرگی است که صبغه اسلامی داشته و عمیق و ریشه دار است و قطعا در اینجا هم ختم نشده و ادامه پیدا خواهد کرد.

"حسین سبحانی‌نیا"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: این همان چیزی است که در انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت، بحث تحقق اراده ملت، حاکمیت اراده ملت و غلبه اراده ملت برخواست حکام مستبد و ستمگر.

وی اظهار داشت: سقوط فرعون مصر، حسنی مبارک، قطعا در کشور مصر، که دارای تمدن و فرهنگ و افراد تحصیل کرده و تاثیر گذار در گوشه کنار دنیا و دانشگاه مهم است، حتما تاثیرات زیادی بین دیگر کشورهای اسلامی خواهد گذاشت و خیلی از افرادی که امروز حکومت‌های مستبد را دارند و در چنین فضا و حال و هوایی هستند، احساس خطر جدی از این مساله کردند که احتمالا کشور سوم، ممکن است آنها باشند.

وی گفت:‌ این کشورهای منطقه از این می‌ترسند که مبادا خشم ملت‌شان دامن گیر آنها شود زیرا مردم در زمینه تحقق مطالباتشان امروز به آگاهی در منطقه دست پیدا کردند و دنبال دست یافتن به مطالبات حقه خودشان هستند. این فضایی است که امروز به وجود آمده و قطعا تاثیرات بزرگی در منطقه پیش رو خواهد داشت و در خاورمیانه، شمال آفریقا و دیگر کشورهای اسلامی می‌توانیم در آینده شاهد باشیم.

عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرد: به عنوان مثال روز گذشته و امروز در الجزایر در اردن و دیگر کشورها راهپیمایی بوده لذا سران این کشورها ناچارند به خواست مردم و ملت تمکین کنند زیرا در غیر اینصورت ممکن است سرنوشتی مانند مصر و تونس داشته باشند.

وی درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند جریان مصر رهبر ندارد، گفت: این برداشت کلی است که جریان انقلابی در مصر رهبری ندارد، اما مدیریت کار در همین 18 روز نشان داد که نوعی مدیریت پشت صحنه بر حرکت انقلابی مردم مصر وجود دارد و این حرکت پشت صحنه، تلفیقی از همه جریانهای انقلابی از جمله اخوان المسلمین و جنبش سازمان جوانان انقلابی مصر ، که یک جنبش اسلامی جدیدی است و نیروهای انقلابی در آن قرار دارند، تشکیل شده است و آنها جریان انقلابی را مدیریت می‌کنند.

وی به بیانیه‌‌ای که سازمان جوانان مصر صادر کردند اشاره کرد و گفت: در این بیانیه خواسته‌هایشان را برای آینده اعلام کردند که همین مشخصا نشان می‌دهد که چارجوبی برای عبور از وضع موجود ترسیم کردند و در همان مسیر حرکت می‌کند تا از این مراحل عبور کرده و به نظام دلخواه خود دست پیدا کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet