حلول ماه ربیع الاول
1389/11/25 12:12:00
سرویس اقتصادی
منطقی نبودن نظر دولت برای تغییر در روند بررسی بودجه

کوچکی‌نژاد: تصویب 3دوازدهم بودجه 90 بهترین راهکار است

**عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این نظر دولت برای بازنگری در روند بررسی بودجه منطقی نیست، گفت: در شرایط کنونی، تصویب سه دوازدهم بودجه بهترین راهکار است.

"جبار کوچکی‌نژاد" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با بیان این که بودجه 90 تا چهارشنبه هم به مجلس نمی‌آید، تأکید کرد: در حال حاضر بهترین راه تصویب سه دوازدهم بودجه است.

وی تصریح کرد: در آیین نامه داخلی مجلس روندی برای بررسی بودجه دیده شده است که دست کم 45 روز زمان می‌برد، با توجه به این که به انتهای سال کمتر از دو ماه باقی مانده، نمی‌توان همه لایحه را بررسی و مصوب کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس پیشنهاد داد: در این شرایط به نظر می‌رسد تصویب سه دوازدهم از بودجه 90 بهترین راه حل باشد.

به گفته این نماینده، اگر تمام بودجه بدون روند قانونی منظور شده در آیین نامه داخلی تصویب شود حق نمایندگان پایمال شده و با اعتراض مجلسی‌ها رو به رو خواهیم شد.

کوچکی‌نژاد با بیان این که دولت خواهان بازنگری در روند بررسی بودجه است، اظهار داشت: هم قانون اساسی و هم آیین نامه داخلی مجلس این اجازه را به قوه مقننه داده است تا بودجه را کاملا بررسی کند، پس این نظر دولت منطقی نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: همچنین امکان ندارد که مجلس تنها با نظر رد یا قبول بودجه را برای یک سال مصوب کند، درست است که دولت با کارشناسی بودجه را تنظیم می کند اما مجلس نیز در این زمینه وظایفی دارد.

وی افزود: برنامه پنجم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز با دقت و کارشناسی از سوی دولت به مجلس ارسال شد، سرانجام تغییرهایی در آن اعمال شد، بودجه نیز فراتر و متفاوت از برنامه توسعه نیست و قوه مقننه می تواند بررسی کند.

کوچکی نژاد تأکید کرد: مجلس پس از ابلاغ لوایح تمام مسئولیت آن را بر عهده می گیرد، اگر قرار شود، بودجه بدون بررسی ابلاغ شود، کسی کار به دولت ندارد و در نهایت همه هم  می‌گویند چرا مجلس چنین قانونی را وضع کرده است؛ از این رو مجلس موظف است با لایحه بودجه را با دقت بررسی کند تا مشکلی پیش نیاید.

نماینده مردم رشت افزود: در بودجه سال 90 باید نکات برنامه پنجم توسعه، سند چشم اندازه 20 ساله، اصل 44 قانون اساسی و قانون مدیریت خدمات کشوری دیده شود و نمایندگان موظفند لایحه را با تمامی قوانین بالادستی  مطابقت دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet