حلول ماه ربیع الاول
1389/11/25 13:55:00
سرویس اقتصادی
کاتوزیان با پیش‌بینی موکول شدن بررسی بودجه 90 به سال آینده:

اساسنامه نفت تا پیش از عید تصویب می‌شود

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که اگر بررسی لایحه بودجه ۹۰ به سال آینده موکول شود، اساسنامه شرکت ملی نفت ایران تا پیش از پایان امسال در این کمیسیون تصویب و به صحن علنی ارائه می‌شود.

"حمیدرضا کاتوزیان" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت افزود: کمیسیون انرژی مجلس عزم خود را جزم کرده است تا پیش از پایان این دوره از مجلس، بحث اساسنامه شرکت نفت را به پایان برساند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر با بیان این که موضوع اساسنامه شرکت ملی نفت ایران فقط به دولت احمدی‌نژاد ارتباط نداشته است، یادآور شد: این موضوع در دولت‌های پیشین هم مطرح شده است.

وی ادامه داد: پیش از این هم بارها تأکید شده است که برای شفاف شدن رابطه مالی دولت و وزارت نفت و مشخص شدن بحث حاکمیت بر منابع نفتی و مالکیت منابع نفتی، باید اساسنامه شرکت ملی نفت ایران تدوین شود.

کاتوزیان تصریح کرد: متأسفانه تاکنون دولت‌ها و وزارت نفت با استدلال‌ها، علت‌ها و بهانه‌های مختلف از تدون اساسنامه نفت و ارائه آن به مجلس سر باز زده‌اند.

عزم جدی مجلس هشتم برای تصویب اساسنامه نفت

وی با تأکید بر این که مجلس هشتم برای تصویب اساسنامه شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، عزم جدی دارد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تصور می‌کنند که اگر اساسنامه‌ای که مورد نظر مجلس است، تصویب شود، دستشان برای تخصیص بودجه‌ها و سایر فعالیت‌ها بسته می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به  تعلل و کندی وزارت نفت و دولت برای ارائه اساسنامه نفت به مجلس گفت: بر این اساس کمیسیون انرژی با توجه به تأکیدهای هیئت رئیسه مجلس تصمیم گرفته است که به طور مستقیم وارد عمل شود و اساسنامه را به شکل یک طرح قانونی در مجلس تصویب کند.
 
وی ادامه داد: در تدوین اساسنامه نفت، ابتدا باید قانون تغییر نفت بررسی می‌شد؛ این قانون هم‌اکنون تدوین شده و به شکل یک طرح بر روی آن بررسی‌هایی انجام گرفته و هم‌اکنون در مرحله بررسی نهایی است.

کاتوزیان تصریح کرد: پس از این مرحله، این طرح به کمیسیون آمده و پس از تصویب به صحن علنی خواهد رفت؛ کمیسیون انرژی بعد از تغییر قانون نفت، بررسی و تدوین اساسنامه نفت را آغاز می کند؛ کمیسیون انرژی از همکاری همه کارشناسان به ویژه متخصصان وزارت نفت در این زمینه استفاده کرده است.

همکاری نفتی‌ها برای تدوین اساسنامه نفت در کمیسیون انرژی

وی با بیان این که کمیسیون انرژی، در تغییر قانون نفت و بررسی و تدوین اساسنامه نفت از آرای نفت‌ها هم استفاده کرده است، یادآور شد: برای پیشبرد این امر حتی از نظرات کارشناسان و از تجربه معاونت های وزارت نفت، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور، همچنین مشاوران کمیسیون که افراد مستقلی و به‌طور عمده تجربه کار در صنعت نفت را داشته‌اند، استفاده شده است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر اعلام کرد: با توجه به تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه 90، اگر بررسی این لایحه به سال آینده موکول شود، کمیسیون انرژی این طرح را تا پیش از پایان امسال تصویب و به صحن علنی ارائه می‌کند.

وی افزود: کمیسیون انرژی عزم خود را جزم است که تا پیش از پایان این دوره از مجلس شورای اسلامی، یعنی تا پایان سال آینده، به بحث اساسنامه شرکت ملی نفت ایران خاتمه دهد و آن را به شکل یک طرح در مجلس تصویب کند تا به شورای نگهبان ارائه شود و آنجا هم مراحل خود را طی کند.

اساسنامه نفت سال آینده در صحن مجلس بررسی می‌شود

کاتوزیان با بیان این که  روند بررسی اساسنامه شرکت ملی نفت در کمیسیون انرژی تا پایان امسال انجام می‌شود، پیش بینی کرد که این طرح سال آینده در صحن مجلس بررسی شود.

وی با تأکید بر ضرورت شفاف شدن رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران در این اساسنامه گفت: برای این منظور کمیسیون کار زیادی دارد؛ حدود 80 درصد علت بررسی این اساسنامه همین است که موضوع مالکیت به منابع نفتی در آن کاملا روشن و مشخص شود.

تشریح ابهام‌های اساسنامه نفت

کاتوزیان تصریح کرد: در اساسنامه شرکت ملی نفت ایران باید مشخص شود که آیا این شرکت مالک منابع نفتی است؟ آیا مردم مالک منابع هستند و شرکت ملی نفت وکیل آنها است؟ اگر وزارت نفت وکیل مردم است تا چه حد حق دخل و تصرف دارد؟ نمایندگان مردم چه بخشی را باید تصویب کنند تا اعمال نظر مردم صورت گرفته باشد.

وی با تأکید بر این ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت ایران به مجلس حیاتی است، افزود: در تدوین اساسنامه نفت نظر دولت هم مشابه نظر مجلس است و تفاوت چشمگیری ندارد.

 رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما با توجه به ادامه روند کند تدوین این اساسنامه، کمیسیون ادامه این رویه به صلاح ندید، از این رو کمیسیون تلاش می کند تا مسئولیت خود در این زمینه را هر چه زودتر به انجام برساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet