ایام محرم 1398
1389/11/25 14:35:00
سرویس بین الملل
امیری خامکانی:

مجمع بین‌المجالس آسیایی از حرکت مردم مصر حمایت می‌کند

**مسئول گروه بین‌المجالس آسیایی مجلس شورای اسلامی همزمان شدن پیروزی انقلاب مصر و رفتن حسنی مبارک را با روز ۲۲ بهمن، سالروز پیزروی با شکوه انقلاب اسلامی مردم ایران، را میمون و مبارک عنوان کرد و گفت: این تقارن پیروزی را باید به فال نیک گرفت ضمن آنکه این وجه مشترک بین ایران و مصر، در وجوه مشترک مبارزاتی‌ این دو کشور می‌توان دید.

"حسین امیری خامکانی"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: یکی از وجوه مشترک بین این انقلاب‌ها، گفتمان اسلام گرایی بود؛ زیرا فضای غالب در این چند روز جنبش مردمی مصر، در شهرهای مختلف به خصوص قاهره فضای اسلامی بود و مردم حرف از دین و مکتب اسلام می‌زدند و نگاه اسلام گرایانه بر مبارزات مردم حاکم بود.

وی افزود: همچنین شعارهای مشترکی می‌شنیدیم و مخابره می‌شد که در اوایل انقلاب مورد توجه مردم ما بود؛ خواسته‌ی مبارزه با دیکتاتوری و فضای دموکراتیک و نظام مردم سالاری، خواسته مشترک مردم بود.

خامکانی با اشاره به اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57، زمانی که مبارزه همه گیر شد، اقشار مختلف مردم به میدان آمده و همه ید واحده شدند، گفت:  این حرکت را در مبارزات مردم مصر شاهد بودیم و روز به روز قشرهای مختلف مردم به قیام کنندگان می‌پویستند و نهایتا کار به جایی رسید که رژیم مبارک نتوانست دوام بیاورند.

وی تاکید کرد که قطعا این حرکت مردم مصر اثر خود را در منطقه خواهد گذشت و یک هشدار خواهد بود برای رژیم‌هایی که در مقابل مردم شان هستند و تن به خواسته‌های آنها نمی‌دهند، درواقع برای کسانی که تشنه قدرت بوده و برای حفظ قدرت به مردم ظلم می‌کنند و خلاف نظر و دیدگاه و ایدئولوژی مردم گام برمی‌دارند، هشداری است که مردم آنها هم دیر یا زود این افراد را ساقط می‌کنند همانطور که مبارک فکر نمی‌کرد که این اتقاق برایش بیفتد.

مسول گروه بین‌المجالس آسیایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هدف تشکیل بین المجالس که ایجاد وحدت بین مجالس کشورهای آسیایی و وحدت رویه در مشترکات و منافع مشترک کشورهای آسیایی است، گفت: با توجه به اینکه مجالس کشورها، منتخب مردم و نمایندگان کشورهای آسیای هستند، طبیعی است که این بین المجالس - که رییس آن کشور سوریه است - از مبارزات و خواسته مردم مصر حمایت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet