هدر موبایل
1389/11/25 15:18:00
سرویس اقتصادی
شرکت‌های دولتی، ارثیه‌ای برای شبه دولتی‌ها

قوامی: اهداف خصوصی‌سازی محقق نشده است

**عضو کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی، با انتقاد از محقق نشدن اهداف قانون خصوصی سازی گفت: شبه دولتی‌ها، مدیریت بیش از ۸۷ درصد از شرکت‌های واگذار شده را در دست گرفته اند.

"هادی قوامی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با بیان این که نشست کمیسیون اصل 44 قانون اساسی صبح امروز (دوشنبه 25 بهمن) برگزار شد، گفت: ابتدا گزارش دیوان محاسبات کشور درباره مشکلات و نواقص قانونی واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی در این کمیسیون قرائت شد و سپس نمایندگان وزارت نیرو، از روند خصوصی سازی بخش های مختلف این وزارتخانه گزارش دادند.

به گفته این نماینده، بر اساس گزارش دیوان محاسبات، اهداف مورد نظر اصل 44، در واگذاری شرکت های دولتی محقق نشده و بیشتر واگذاری ها مربوط به مالکیت بوده است، نه مدیریت.

تنها 13 درصد شرکت ها به صورت واقعی خصوصی شده اند

قوامی تصریح کرد: ضعف های عملیاتی کردن قانون خصوصی سازی، موجب واگذاری شرکت ها به مالکان شبه دولتی شده، به طوری که از مجموع واگذاری ها تا این لحظه تنها 13 درصد از شرکت ها به صورت واقعی به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی یادآور شد: طبق قانون باید سهام 534 شرکت ظرف 9 ماه گذشته به بخش خصوصی واگذار می شد، این درحالی است که در این مدت تنها 110 شرکت سهام خود را واگذار کرده اند.

نماینده مردم اسفراین افزود: نحوه واگذاری 110 شرکت دولتی به بخش خصوصی در 9 ماه گذشته نیز، با ابهام ها و تردید های بسیاری روبه‌رو است و دیوان محاسبات با پیگیری این ابهام ها باید با تخلف های احتمالی برخورد کند.

عملکرد دقیق اما با تأخیر وزارت نیرو در واگذاری ها

عضو کمیسیون اصل 44 مجلس، در باره گزارش وزارت نیرو به این کمیسیون، گفت: تعداد شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو برای واگذاری به بخش خصوصی، 187 شرکت است که بنا بر گزارش نمایندگان این وزارتخانه از ابتدای دولت نهم تا دی ماه سالجاری، 76درصد از این تعداد، از فهرست شرکت های تحت مدیریت وزارت نیرو خارج شده اند.

قوامی تصریح کرد: وزارت نیرو تا کنون 35 درصد از شرکت های زیرمجموعه خود را واگذار، پنج درصد را ادغام و 10 درصد را منحل کرده و 18 درصد از این شرکت ها را برای واگذاری به بخش خصوصی آماده کرده است.

سیاست های نامناسب در تعیین نرخ برق

وی همچنین با بیان این که مشکلات چشمگیریر در زمینه تولید و توزیع برق وجود دارد، گفت: مهمترین مشکل در بخش نیروی کشور، مناسب نبودن سیاست ها و تصمیم های دولت در باره نرخ برق مصرفی است که انگیزه را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی از بین می برد.

این نماینده با توضیح این که هزینه تمام شده برای هر واحد برق، 80 تومان است، گفت: این در حالی است که دولت قیمت پایه برق مصرفی را 40 تومان تعیین کرده و با عدم تعیین منبعی برای تأمین مابه‌التفادت این دو نرخ، انگیزه های بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری از میان برده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet