خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/25 15:43:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از نماینده مردم قم

ضرورت تهذیب نفس و تقوا پیشگی

**علی بنایی در یادداشتی که در روزنامه ۱۹ دی منتشر شده است تاکید کرده که هدایت مردم به سمت اتحاد و انسجام در گرو تهذیب نفس دائمی روحانون اسلام است.

چنانکه امام خمینی (ره) گفته‌اند: متأسفانه حوزه‌های کوچک و بزرگ کشور مانند گذشته مربیان اخلاق ندارند که گاه و بیگاه هشدارهای معنوی داده و صنف روحانیون را به پالایش باطنی فراخوانند و اساساً فضای تزکیه نفس را بر نظام تحصیلی حوزویان حاکم سازند. از هم گسستگی تعلیم و تذکر و تزکیه در درازمدت خواه ناخواه بر آسیب پذیری روند همگرایی روحانیت و از آن پس وحدت دینی و اجتماعی ملت خواهد افزود.

به هرحال ضرورت تجدید حیات حوزه‌های موعظه و تهذیب و خودسازی در حوزه‌های علمیه مسلمانان اجتناب‌‌ناپذیر است، به ویژه که اکنون ما در دوران نظام سیاسی- ولایی اسلام بسر می‌بریم و نهاد روحانیت به انسجام صنفی بسیار نیاز‌دارد.

از آن پس است که روحانیون مهذب و تقوا پیشه در جای‌جای کشور می‌توانند فریادگر وحدت بین ملت و مسلمان باشند و توطئه‌های صهیونیسم و استکبار بین‌اللملی را بی‌اثر سازند و عزت اهل قبله را فراهم آورند.

 گفتنی است که روحانیت شیعه در تاریخ درخشان خویش پیوسته از اخلاقی برخوردار بود که در نظر رسول اکرم (ص) رحمت بود و خیررسانی به طالبان علم در شهرهای گوناگون. این همه، نمودار روح تهذیب یافته عالمان ربانی پیشین تشیع است که میراث‌های سنگین علمی و تفسیری و فقهی و اصولی و رجالی را برای ما به یادگار نهادند؛ یعنی قول خلاف در فرهنگ روحانیت یک مسئله طبیعی و برکت خیز بوده است، نه یک شر و فتنه‌ای که شیطان از آن سودمند گردد و امت مسلمان را قطعه قطعه سازد. به نظر می‌رسد که روند روز افزون تشکل‌های سیاسی و فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی که روحانیون در آنها نقش محوری دارند، اقتضا دارد که هرکدام به گونه‌ای حوزه کوچک تهذیب اخلاقی مستمر داشته باشند.

بدین گونه می‌توان از بسیاری از تنش‌های درون صنفی روحانیت پیشگیری کرد و اخلاق محمدی را جایگزین اخلاق ناسازگار با ایمان و کیان روحانیت متعهد ساخت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet