هدر موبایل
1389/11/25 17:27:00
سرویس سیاسی
حسن ملک‌محمدی:

اختلاف‌ها ریشه در نفسانیت دارد

**هفته گذشته فرماندهان و کارکنان ارتش مطابق هر سال در حسینیه امام‌خمینی حضور یافتند و بار دیگر با آرمان‌های انقلاب پیمان بستند. مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا در این مراسم سخنان مبسوط و مهمی فرمودند که شاید مهم‌ترین فراز آن مقابله با هرگونه تفرقه میان مسئولان بود.

از سوی دیگر در دهه فجر در کنار راه‌اندازی پروژه‌های گوناگون، دولت دست به کوچک‌سازی طبق لایحه پنجم توسعه زده و قصد دارد چند وزارتخانه را در هم ادغام کند.

حسن ملک محمدی در خصوص مسائل اخیر گفت و گویی با هفته نامه کویر داشته که در زیر می خوانیم.

رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش فرمودند که اختلاف‌افکنی هدف دشمن است و باید با هرگونه تفرقه میان مسئولان مقابله کرد. به نظر شما این رهنمود چگونه شکل اجرایی به خود می‌گیرد؟

راه اجرا آن است که در مشترکات اتفاق‌نظر داشته باشیم و از اختلافات چشم‌پوشی کنیم. برای آن هم باید اولاً تابع ولایت فقیه باشیم و دیگر این‌که نسبت به پایداری از اصول و ارزش‌ها متعهد و منصف باشیم و در مقاومت و ایستادن مقابل دشمنان یکدل شویم. باید از مناقشات سیاسی اجتناب کرد و بعضی از عقیده‌های شخصی را همراه با هوای نفس در اموری که گاهی سرنوشت مملکت یا بخش مهمی از مملکت با آن ارتباط پیدا می‌کند را به خطر نینداخت. همیشه اختلاف ریشه در نفسانیت و منیت دارد و این عامل اصلی اختلاف است هوی و هوس و گاهی اوقات حرف من، گروه من، اسم من، فکر من و نظر من، این منیت است که موجب اختلاف می‌شود. امام خمینی فرمودند اگر 124 هزار پیامبر یک‌جا با یکدیگر جمع ‌می شدند با هم هیچ اختلافی نداشتند حالا اگر بخواهیم مثال بزنیم اگر 100 تا چراغ را کنار هم قرار بدهیم هیچ اصطحکاکی با هم ندارند چون همه نور دارند و همه نور صادر می‌کنند پس ریشه اختلاف در تاریکی است و وحدت نور است و هر کس که شعار اختلاف سر دهد مورد نکوهش و مذمت شدید است. در روایات معصومین علیه‌السلام هم توصیه به وحدت شده است.

 انتصاب علی نیکزاد به سرپرستی وزارت راه‌وترابری آیا نشانه ادغام وزارت راه و مسکن است؟

آقای مهندس نیکزاد از مقتدرترین و فعال‌ترین و فداکارترین وزرای دولت آقای احمدی‌نژاد است یعنی هیچ‌کدام از اعضای هیأت‌دولت به اندازه آقای مهندس نیکزاد به شهرها و استان‌ها سفر ندارند چون ایشان خیلی فعال است و تحولی در مسکن مهر به وجود آورده که البته این انتصاب نمی‌تواند به صورت قطعی معنای ادغام را به همراه داشته باشد ولی در برنامه پنجم توسعه دولت مکلف شده است که وزارتخانه‌ها را تقلیل دهد بنابراین احتمال ادغام مثلاً وزارت نیرو با وزارت نفت یا وزارت بازرگانی و صنایع و وزارت راه‌وترابری با وزارت مسکن می‌رود. به هر صورت اساساً اگر ما بخواهیم کوچک‌سازی را در دولت دنبال کنیم یکی از راه‌هایش همین است.

 تحولات اخیر مصر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تحولات اخیر مصر تحولات مبارکی است چون از لوث مبارک پاک شد. تحولات مصر در حقیقت ناقوس مرگ اسرائیل و نابودی آمریکا را به صدا درآورده است و شباهت‌هایی با انقلاب ایران دارد هم درهدف و هم در شعار و بنابراین باتوجه به ماهیت دینی تحولات مصر ما امیدواریم ان‌شاء‌الله به پیروزی برسند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet