حلول ماه ربیع الاول
1389/11/25 19:51:00
سرویس سیاسی
فولادگر:

طرح ساماندهی ناظرین اجرایی، نظارت مجلس را فعال‌تر می‌کند

**فولادگر گفت: تصویب طرح ساماندهی ناظرین اجرایی و اجرایی شدن آن می‌توان ساماندهی خوبی به بخش نظارت مجلس بر دستگاه‌های اجرایی دهد تا حق نظارت ادا شود.

"حمیدرضا فولادگر" نماینده مردم اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در حال حاضر  نقش ناظرین شوراها متفاوت است،‌ در بخشی از مجامع نمایندگان حق رای دارند و حضور نماینده الزامی است، مانند کمیسیون ماده 10 احزاب که از 5 نفر عضو 2 نفر نماینده هستند و اگر نمایندگان نباشند جلسه رسمی نیست ضمن آنکه حق رای دارند.

وی افزود: همچنین در هیات نظارت بر مطبوعات یک نماینده عضو است که حق رای دارد، البته اگر نباشد جلسه از رسمیت نمی‌افتد؛ اما در برخی از هیات‌ها عضو نمایندگان ناظر با حق رای است.

نماینده مردم اصفهان گفت:‌ در برخی دیگر از این مجامع نماینده عضو هست؛ اما حق رای ندارد مانند شورای نظارت و هیات واگذاری که حق رای ندارند؛ بنابراین در این جلسات نمایندگان تنها می‌توانند کار نظارتی خود را انجام دهند. ضمن آنکه برخی این جلسات ممکن است مرتب تشکیل نشود و یا اگر تشکیل شود نماینده حضور پیدا نمی‌کند.

وی به طرح ساماندهی امور ناظرین اشاره کرد و گفت: اگر این طرح به نتیجه خوبی برسد و تصویب شود،‌ با استفاده از تجربیات مجلس حق نظارت ادا خواهد شد. یعنی جایی که ضرورت ندارد اعتبار و وقت نماینده را صرف نکنیم تا نظارت واقعی باشد.

این نماینده اصولگرای مجلس توضیح داد: البته باید ‌در جایی که ضرورت دارد، نظارت واقعی انجام شود، ضمن آنکه در جایی که جنبه اجرایی یا دخالت قوه دیگری پیدا می‌کند، قوه اجرایی اجازه حق رای نمی‌دهند، اما در جایی که نظارت سه قوه مطرح است، حق رای داده می‌شود.

وی به دیگر اهرمهای نظارتی مجلس مانند سوال از وزرا و استیضاح و تذکر اشاره کرد و گفت: ‌با اینکه در سالهای اخیر به بحث نظارت مجلس بهای بیشتری داده شده اما حق مطلب به خوبی ادا نشده است، و مجلس باید بیش از این در بعد نظارتی خود وارد و فعال شده و اثر گذار شود و دستگاههای اجرایی هم باید از نظارت مجلس استقبال کنند و حسن نیات بیشتر نشان داده و همکاری بیشتر داشته باشند تا شان نظارتی مجلس علاوه بر شان قانون گذاری‌اش حفظ شود.

وی تاکید کرد : البته همکاران ما هم باید رعایت کنند تا بحث‌های حاشیه‌ای مطرح نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet