حلول ماه ربیع الاول
1389/11/26 12:00:00
سرویس اقتصادی
صادق با اظهار بی‌اطلاعی از قاچاق قطعات سمند از سوریه به ایران،

قاچاق قطعات خودرو از مرزهای غرب و شمال‌غربی به کشور

**عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور، با بیان این که قاچاق قطعات خودرو از مرزهای غربی و شمال غربی کشور وجود دارد، گفت: هنوز از طرف مراجع معتبر، خبری درباره قاچاق قطعات سمند از سوریه به ایران اعلام نشده است.

" سیدمهدی صادق" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان این که قاچاق قطعات خودرو به طور کلی در کشور رونق دارد، افزود: بسیاری از قطعات در بین انواع خودروها مشترک است و اگر قطعات قاچاقی برای استفاده در خودرو سمند قاچاق شوند، به معنای قاچاق قطعات سمند نیست.

 

وی همچنین احتمال تولید غیرقانونی قطعات بی کیفیت و ارزان قیمت خودرو سمند را توسط افراد سودجو در کشورهای منطقه رد نکرد و گفت: هنوز اطلاع دقیقی درباره قاچاق قطعات «شام» (نام تجاری سمند در سوریه) از سوریه به ایران وجود ندارد.

 

صادق، با تأکید بر این که قاچاق کالا به هر نحو، به اقتصاد کشور آسیب می زند، گفت: تفاوت های زیاد در شرایط اقتصادی و قوانین گمرکی کشورها، قاچاق را به عنوان یک نوع تجارت غیررسمی بین المللی، در سطح وسیعی گسترش داده است.

 

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر افزود: درستی خبر قاچاق سمند از سوریه به کشور را باید از مراجع ذی صلاح همچون گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یا شرکت ایران خودرو جست و جو کرد.

 

شرکت ایران خودرو، در پنج سال گذشته، کارخانه تولید سمند را در سوریه راه اندازی و در این مدت 11 هزار خودرو تولید کرده است؛ بسیاری از اقتصاددانان، تولید 11 هزار دستگاهی سمند را در کشور سوریه، فاقد توجیه اقتصادی ارزیابی کرده اند.

 

خبر قاچاق قطعات سمند از سوریه به ایران در حالی منتشر شده است که شواهد حاکی از قیمت پایین فروش سمند در سوریه در قیاس با قیمت داخلی این خودرو است؛ اطلاعات و برآوردهای موجود نشان از آن دارد که تولید سمند در کارخانه ایران خودرو به صورت غیراقتصادی و با حاشیه سود بسیار پایین صورت می گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet