هدر موبایل
1389/11/26 10:23:00
سرویس بین الملل

دیدار اعضای گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و ترکیه

**مشترکات فراوان میان دو کشور و سابقه تاریخی روابط دو جانبه، زمینه‌های زیادی را برای همکاری ایجاد کرده است.

"احمد اینال" رییس گروه دوستی پارلمانی ترکیه و ایران که به همراه رییس‌جمهور ترکیه به کشورمان سفر کرده است، بعدازظهر روز دوشنبه با "علی‌اکبر آقایی"، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه پیرامون گسترش روابط دو جانبه و تقویت همکاری‌های متقابل در زمینه‌های گوناگون به ویژه منطقه‌ای و بین‌المللی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره اخبار مجلس، ابتدا در این دیدار آقایی با اشاره به جایگاه مهم دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در منطقه و تحولات بین‌الملل اظهار داشت: مشترکات فراوان میان دو کشور و سابقه تاریخی روابط دو جانبه، زمینه‌های زیادی را برای همکاری ایجاد کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که روابط دو کشور توسط روسای جمهور و مجالس دو کشور حمایت می‌شود.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در خصوص افزایش حجم مبادرات اقتصادی و تجاری دو کشور گفت: در سال‌های اخیر پیشرفت‌های مهمی را در عرصه روابط اقتصادی دو کشور شاهد بوده‌ایم و برنامه‌ریزی دو کشور برای افزایش حجم مبادرات تجاری به رقم 30 میلیارد دلار بسیار امیدوار کننده و قابل تصور است و مجلس شورای اسلامی از رویکرد توسعه اقتصادی فیمابین حمایت می‌کند.

وی در ادامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف صنعتی و انرژی، ‌تقویت بازارهای مرزی را از بسترهای مهم این همکاری‌ها یاد کرد.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه با ابراز خشنودی از سفر "عبدالله گل" رییس جمهور ترکیه به جمهوری اسلامی ایران سفر وی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این‌گونه مراودات در سطح عالی دو کشور تاثیر فراوانی در تقویت و تحکیم روابط دو کشور دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تلاش آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران به دانش فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای است، افزود: استفاده صلح‌آمیز از فن‌آوری هسته‌ای و غنی سازی براساس معاهده NPT و مقررات بین‌المللی حق ملت ایران می‌باشد.

در ادامه این دیدار :احمد اینال" رییس گروه دوستی پارلمانی ترکیه و ایران روابط کشورش را با جمهوری اسلامی ایران دوستانه و برخوردار از قدرت تاریخی دانست و گفت: ایران وترکیه دو کشور مهم و قدرتمند در منطقه می‌باشند که همکاری و هماهنگی آنها می‌تواند از تاثیرات ابتدایی در روند تحولات منطقه داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری در دو کشور مسلمان و همسایه به عنوان یکی از راههای توسعه ارتباطات بین مردم دو کشور ابراز امیدواری کرد با توسعه امکانات متقابل در جهت گسترش روابط بین دو کشور از طریق صنعت گردشگری گام‌های بلندی برداشته شود.

لازم به ذکر است که در این دیدار فرهنگی، انصاری، اولیا، ملکشاهی و حسینی از دیگر اعضای گروه نیز حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet