خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/26 14:47:00
سرویس بین الملل
سروری:

ابزار تحریم زنگ زده است

**عضو کمیسیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعمال تحریم‌ها علیه ایران را عقده‌گشایی غربی‌ها توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: ابزار تحریم زنگ زده است.

"پرویز سروری" در گفت وگو با خانه ملت، در واکنش به اظهارات نخست وزیر فرانسه که از تلاش غربی‌ها برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران خبرداده است، گفت: اعمال تحریم‌ علیه ایران تقریبا به یک رویه درغربی‌ها تبدیل شده و آنها هرجا ضربه‌ای سنگین دریافت می‌کنند، تحلیلشان این است که آن ضربه را از ایران دریافت کرده‌اند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اظهار اینکه غربی‌ها همواره به دنبال جبران شکست خود با اقدامات غیرمنطقی هستند، افزود: با توجه به تحولات منطقه (تغییر دولت‌های مصر و تونس به دلیل اعتراضات مردمی) غربی‌ها موتور محرک این تحولات را ایران می‌دانند و به همین دلیل دست به اقداماتی می‌زنند که در آینده دود آن به چشم خودشان خواهد رفت.

عضو فراکسیون اصولگرایان با اعلام اینکه مردم دنیا هم با اقداماتی که غربی‌ها انجام داده‌اند، فهمیده‌اند آنها به دنبال تعامل با ایران و کشورهای مستقل نیستند، خاطرنشان کرد: غربی‌ها همواره به دنبال استفاده ابزاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل هستند.

سروری با بی‌تاثیر توصیف‌کردن تحریم‌های اعمالی غرب از اول انقلاب تاکنون علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: در این سال‌ها تحریم‌ها نه تنها موجب عقبگرد کشور نشده بلکه باعث بالندگی انقلاب اسلامی ایران هم شده است.

نماینده تهران به اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در شرایط تحریم کشور اشاره کرد و گفت: براساس عقل اقتصادی، اگر تحریم‌ها موثر بود نباید طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه ایران راه‌های برون رفت از اقدامات غربی‌ها علیه خود را پیدا کرده است، افزود: اگر غربی‌ها باز هم بخواهند دست به اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران بزنند، تهران در مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی خود با این کشورها بازنگری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه غربی‌ها با اعمال تحریم‌ها علیه ایران هر روز بازار بزرگی را از دست می‌دهند، اظهار کرد: ما معتقدیم تحریم‌های اعمالی علیه جمهوری اسلامی بیشتر عقده‌گشایی غربی‌ها در مقابل پیشرفت‌های چشمگیر ایران است که در نهایت تاثیری بر عملکرد و  رشد کشور ما  نخواهد داشت.

سروری همچنین با زنگ‌زده توصیف کردن ابزار تحریم‌ها علیه ایران، خاطرنشان کرد: ایرانی که 30 سال با تحریم‌ها زندگی کرده راه مقابله با فشارها را می‌داند و بنابراین اعمال هرگونه  تحریم علیه جمهوری اسلامی به نفع منافع غربی‌ها نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: هر گونه اعمال تحریم علیه ایران می‌تواند منجر به اقدام مقابله به مثل از سوی ایران شده و تهران سطح روابط خود با کشورهای اعمال کننده تحریم را کاهش داده و به سمت گسترش روابط با کشورهای همسو برود.

اخیرا "فرانسوا فیون" نخست وزیر فرانسه در جریان سفر به عربستان، اعلام کرده است: «قدرت های غربی درصدد تقویت تحریم‌ها علیه ایران هستند.» در شرایطی که کشورهای غربی پیشنهادات ایران را در جریان مذاکرات اول بهمن ماه استانبول نپذیرفتند، فیون افزود: «باید با افزایش تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره کشاند.»

 به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، فرانسوا فیون که این سخنان را خطاب به نظامیان حاضر در ناو هواپیما بر "شارل دوگل" در کرانه جده در عربستان سعودی بیان می‌کرد، توضیح بیشتری در مورد جزئیات این اقدام نداد.

پس از شکست اجلاس استانبول، مذاکرات اتمی شش کشور عضو گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان به بن‌بست رسید.

در همین راستا، یک منبع دیپلماتیک روز جمعه در واشنگتن، اعلام کرد؛ کشورهای غربی مشغول بررسی امکان افزایش تحریم‌های بیشتر مالی علیه ایران به ویژه در حوزه نفت و گاز هستند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet