ایام محرم 1398
1389/11/26 15:57:00
سرویس اقتصادی
بروغنی:

برنامه پنجم در بخش کشاورزی و دام اشکال‌هایی دارد

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، هم‌پوشانی و هم‌خوانی برنامه پنجم توسعه با قانون هدفمندی یارانه‌‌ها را در مجموع قابل قبول خواند و گفت: اما در برنامه پنجم توسعه، از بخش کشاورزی و دام آن طور که باید حمایت نشده است.

"علی بروغنی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: در مبحث اصل 44 و برون‌سپاری برخی امور به مردم و همچنین واریز شدن 20 درصد درآمد نفت به صندوق توسعه ملی که به دنبال آن باید بازار کسب و کار رونق بگیرد، رابطه معناداری میان برنامه پنجم توسعه با هدفمند کردن یارانه‌ها وجود دارد.


بروغنی تصریح کرد: دولت باید در مدت پنج سال، قیمت حامل‌های انرژی و نان را واقعی کند و آنها را با قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار دهد تا زمینه‌ای فراهم شود که مردم و بنگاه‌های اقتصادی در داخل و خارج کشور قدرت رقابت پیدا کنند.


وی افزود: در برنامه پنجم توسعه و در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این هدف دنبال می‌شود که از یک سو رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود و از سوی دیگر دیدگاه مورد نظر مقام معظم رهبری درباره اصل 44  قانون اساسی محقق شود.
 

نماینده سبزوار در مجلس با یادآوری این که در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، آزاد‌سازی قیمت حامل‌های انرژی کاملا مشخص است، اظهار داشت: بر این اساس مشخص می‌شود که در پنج سال 50 درصد از درآمد حاصل از آزادسازی قیمت‌ها به شکل نقدی در اختیار مردم قرار داده می شود.


به گفته وی، همچنین از محل درآمدهای حاصل از آزادسازی قیمت‌ها، باید 30 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد به دولت اختصاص یابد تا در امور صنعتی، کشاورزی و سایر خدمات مورد بهره‌برداری هزینه شود.


این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان برخی کاستی‌ها در این زمینه گفت: در برنامه پنجم، صندوق توسعه ملی تعبیه شده که طبق تأیید مقام معظم رهبری باید 20 درصد از درآمدهای حاصل از صنایع نفت، گاز پتروشیمی به این صندوق واریز شود تا به صورت تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد و بازار تولید و کسب و کار رونق پیدا کند.


وی با بیان این که با این کار مشکلات  بیکاری هم برطرف می‌شود، ادامه داد: البته در اینجا مجلس رأی داد که تنها 10 درصد از این درآمد به حوزه بهداشت اختصاص یابد، اما در بخش‌هایی همچون کشاورزی که بحث ریالی مطرح است، چنین کمکی صورت نمی‌گیرد.


بروغنی با بیان این که در برنامه پنجم توسعه، از بخش کشاورزی و دام آن طور که باید حمایت نشده است، افزود: وضعیت کنونی باید بهبود یابد که قدرت رقابت ایجاد شود و کاهش واردات در چهار فصل وجود داشته باشد و حتی صادرات مواد غذایی افزایش یابد.


وی توضیح داد:  از آنجا که کشاورزی، بخش خصوصی است و در اینجا دست مجلس بسته بود که طبق مقررات صندوق توسعه ملی و برنامه پنجم توسعه عمل کند، حمایت خوبی از این بخش به عمل نیامده است.
 

بروغنی با اشاره به برخی مزایای برنامه پنجم توسعه در قیاس با برنامه‌های پیشین یادآور شد: برنامه پنجم توسعه عملیاتی‌تر و حجم آن در قیاس با برنامه‌های پیشین کمتر است؛ در این برنامه سعی شده که تا جایی که می‌شود، در امور تولیدی تأخیر نشود و این امور به تعویق نیفتد.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، هم‌پوشانی و هم‌خوانی برنامه پنجم توسعه با قانون هدفمندی یارانه‌‌ها را در مجموع قابل قبول خواند، اما در عین حال اشکال‌ها و ایرادهایی را به آن وارد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet