ایام محرم 1398
1389/11/26 17:54:00
سرویس سیاسی
باهنر در دومین همایش اداره کل امور ناظرین مجلس:

گزارش نمایندگان ناظر را در روزنامه رسمی منتشر می‌کنیم

**بعد از ظهر امروز دومین همایش اداره کل امور ناظرین مجلس شواری اسلامی با حضور ۱۷۷ نماینده ناظر در محل مجلس شروع به کار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در ابتدای جلسه محمدرضا باهنر معاون نظارتی مجلس گفت: همانطور که می دانید قوه مقننه دو کار اساسی قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را برعهده دارد؛ البته این انتقاد به نمایندگانی که در ادوار گذشته حضور داشتند وارد است که اصولاً نظارت بر دستگاه های اجرایی تعریف و جایگاه مشخصی نداشت.

وی افزود: نمایندگان عمده وقت خود را در حوزه های انتخابیه می گذراندند و مقدار دیگر را نیز در صحن علنی مشغول قانونگذاری بودند.

معاونت نظارت ریاست مجلس شواری اسلامی تصریح کرد: حدود چهار سال پیش که سالگرد صدمین سال قانونگذاری جشن گرفته شد یکی از محققین اعلام داشت که در 25 سال بعد از انقلاب سه برابر قبل از آن قانون تصویب شده است.

وی اضافه کرد: این قوانین مشخص نبود که چطور تصویب شد؟ چه بازخوردهایی داشت؟ و اثراتش در جامعه چه بود؟ و چه سازو کاری برای اصلاح آن وجود داشت.

باهنر با بیان اینکه ناظرین مجلس آئین نامه داخلی ماده 33 و 233 وظیفه سنگینی در امر نظارت به عهده دارند، افزود: امکانات و وقت زیادی در طول ادوار گذشته صرف نظارت بر حسن اجرای قوانین می شد اما الان محلی برای رجوع به آنها وجود ندارد.

وی افزود: در زمان مجلس هفتم یک هیات نظارتی تشکیل شد که امر نظارت را ساماندهی کند ماحسل کار آن در ابتدای مجلس هشتم متبلور شد که آئین نامه داخلی مجلس با دستور لاریجانی اصلاح شد و دو معاونت امور قوانین و نظارتی مسئول رسیدگی به این امور شده اند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: ما در معاونت نظارت در صدد آن هستیم که گزارش ناظرین را در روزنامه رسمی به چاپ برسانیم و سپس در یک تاریخ مقرر هر ساله آنها را در غالب کتاب منتشر کنیم تا یک سند بالادستی نظارتی برای امر نظارت باشد.

وی با بیان اینکه برخی از کمیسیون ها از ماده 233 و بند 6 ماده آئین نامه داخلی مجلس در حد کمال ظرفیت استفاده می کنند ولی برخی دیگر هنوز آن حساسیت لازم را ندارند، افزود: کمیسیون اصل نود به عنوان ناظر بر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه در رابطه با تغییر ساختارها زحمات زیادی کشیده است و مکانیزم های مناسبی را برای امر نظارت برحسن اجرای قوانین تدبیر کرده است.

معاونت نظارت مجلس در پایان به تشکیل شواری عالی نظارت اشاره کرد و گفت: در این رابطه روسای قوای سه گانه تصمیم گیری کرده اند ولی قانون مربوط وجود نداشت؛ اما این خلاء نیز برطرف شد و امیدواریم با تشکیل این شورا تمام دستگاه های نظارتی که در قوای مختلف مشغول به کارند با یکدیگر هماهنگ شوند.

وی افزود: قبل از مجلس هشتم اگر قصد می شد که به یک گزارش تحقیق و تفحص که در مشروح جلسات ادوار مختلف به آن اشاره شده است رجوع شود حتی یک برگه نیز پیدا نمی شود و این نشان می دهد که لازم بود در این رابطه اقدامات مناسبی صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet