هدر موبایل
1389/11/27 09:42:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دومین نشست نمایندگان ناظر مجلس در مجامع و شوراها؛

بحث نظارت در مجلس هشتم امری جدی است

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی از نمایندگان در درگیر نظارت شده‌اند، تاکید کرد: حضور این تعداد از نمایندگان در دومین نشست نمایندگان ناظر نشان می‌دهد مجلس عزم دارد بحث نظارت را به طور جدی پیگیری کند.

به گزارش خبرنگارخانه ملت، "علی لاریجانی" رییس مجلس با حضور در دومین نشست نمایندگان ناظر مجلس در مجامع و شوراها که از سوی اداره کل امور ناظرین برگزار شده بود، با تبریک هفته وحدت و ولادت پیامبر گرامی اسلامی، به اهمیت نظارت اشاره کرد و گفت: اصل نظارت شاید مهمتر از تقنین در مجلس باشد، قوه مقننه باید بیش از آنکه مصوبه داشته باشد به بعد نظارت قوانین خود توجه کند.

رییس مجلس تصریح کرد: ما با تصویب قوانین در مجلس به دنبال انباشت قانون نیستیم و باید بسیاری از قوانین را خلوت کنیم تا کارها تسهیل شود.

نماینده مردم قم در مجلس ضمن تشکر از معاونت نظارت مجلس، باهنر و بادامچیان که کارهای ساماندهی معاونت را بر عهده دارد، به چند نکته تاکید کرد و گفت: اگربخواهیم بحث نظارت در مجلس تاثیر گذار باشد، لازم است پروسه نظارت از حالت مجمع رها شود و از قبل نشست مجالس و شوراها کاملا روشن شود.

لاریجانی ادامه داد: نماینده ناظر باید پیش از حضور در جلسه‌ها و شوراهای بداند چه چیزی بررسی می‌شود و به چه نکته‌ای لازم است بیشتر توجه شود. همچنین مشخص کند در آینده چه مسیری باید طی شود.

رییس مجلس با بیان اینکه پروسه نظارت باید تعریف شود، تا از نتایج آن در کمیسیون‌ها و مجلس استفاده شود، تاکید کرد: نیاز است از نمایندگان مجلس که در جلسه شوراهای به عنوان ناظر حضور پیدا می‌کنند پشتیبانی شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ناظران باید به شکل و محتوی فعالیت شوراها و مجامع توجه کنند، گفت: باید در درون شوراها مشخص شود چه چیزوی را دنبال می‌کنند و در این بین شکل و محتوی فعالیت آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی ادامه داد: نمایندگان دقت داشته باشند در مجامع و شوراها قانون چگونه اجرا می‌شود، سرعت اجرای آن چطور است. آیا آیین نامه‌هایی که گفته شده به موقع و با رعایت موازین قانونی تدوین شده است و آیا تصمیم‌گیری‌ها با استناد به مفاد قانون است یا خیر؟

رییس مجلس تاکید کرد: توجه داشتن به شکل فعالیت شوراهای و مجامع مستلزم آن است که نمایندگان ناظر به قوانین مسلط باشد.

رییس قوه مقننه کشور با بیان اینکه محتوی کار، فعالیت و مصوبات شوراها از دیگر موضوعاتی است که نماینده ناظر باید به آن توجه کند، گفت: خوب است زمانی که تصمیمی گرفته می‌شود هم شکل و هم محتوی آن بر قوانین منطبق باشد، گاهی از دیدگاه مجلس، وزارتخانه‌ها تخلف کردند و در برخی مواقع خوب عمل نکردند و این دو مسئله از یکدیگر جدا است.

نماینده مردم قم با بیان اینکه باید برای نظارت سازوکاری در نظر گرفته شود تا نتایج به صورت مکتوب دراختیار نمایندگان دیگر و مجلس قرار گیرد، تصریح کرد: اگر این سازوکار تهیه و نتایج به طور مکتوب در جایی نگهداری شود، می‌توان از آن را به کمیسیون های مربوطه تحویل داد تا اگر نقضی در عملکرد شوراها وجود دارد بررسی شود.

لاریجانی ادامه داد: علاوه بر اینکه کمیسیون‌ها می‌توانند گزارش ناظران را بررسی کند اگر نقصی که مطرح می‌شود خیلی مهم باشد کل مجلس هم می تواند وارد این مسئله شود، زیرا آیین نامه داخلی تاکید دارد که مجلس در مسائل مهم و اساسی کل کشور وارد شود.

رییس مجلس به آیین نامه داخلی استناد کرد و گفت: در تبصره 6 ماده 33 آیین نامه داخلی تاکید شده است، مسائل مهم کشور در راس کار مجلس است و نمایندگان باید آن را بررسی کنند.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: نمایندگان ناظر باید حس کنند کار آنها نتیجه بخش بوده و از ابتدا تا انتهای کار آنها روند مشخصی دارد.

لاریجانی ادامه داد: منظور از نظارت این است که نقاط مثبت و منفی را با هم ببینیم، یعنی اگر توفیقی یا نتیجه خیلی خوبی حاصل می‌شود مکانیزمی ایجاد شود که افراد خدوم کشور مورد تشویق قرار گیرند.

این نماینده اظهار داشت: همانطور که راه کار سوال و استیضاح از وزیر و مسئولان اجرایی وجود دارد باید مکانیزم تشویق و تقدیر برای افرادی که به موقع کار کردند، درست تصمیم گرفتند و به خوبی قانون مصوب را اجرا کردند دیده شود.

رییس مجلس با بیان اینکه لازم است معاونت نظارت این پیشنهاد را مد نظر بگیرد، گفت: این پیشنهاد باب جدید را ایجاد می کند زیرا گاهی لازم است مسئولان اجرایی از ناحیه مجلس با درجات تعیین شده مورد تشویق قرار گیرند.

به گفته لاریجانی شاید در این زمینه با فقر آیین نامه ای مواجه هستیم و باید این اشکال برطرف و مکانیزم تقدیر و تشویق مورد توجه قرار گیرد.

رییس دستگاه قانونگذاری به نکته دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: مورد دیگری که باید به آن توجه شود، نحوه عملکرد خود ناظران است، معاونت نظارت باید سازوکاری در نظر بگیرد و کار ناظران را بر اساس فعال، متوسط و غیر فعال تقسیم بندی کند.

لاریجانی خواهان ارزیابی کار ناظران شد و گفت: با مکانیزمی کار ناظران مورد ارزیابی قرار گیرد و هر نماینده ای که گزارش کامل، با دقت  و حضور فعالی در مجامع و شوراها داشت مورد تشویق قرار گیرد.

رییس مجلس با بیان اینکه خوشبختانه بحث معاونت نظارت در مجلس هشتم مطرح شده است، تاکید کرد: تاسیس معاونت نظارت و با تعریف کردن پروسه نظارت برای مجلس هشتم ماندگار خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet