هدر موبایل
1389/11/27 15:37:00
سرویس بین الملل
محمد کریم عابدی؛

مردم‌سالاری دینی، ‌خواسته مردم مصر ‌است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر مصر پس از استعفای حسنی‌مبارک گفت: مصر و کشورهای اسلامی منطقه هم مثل جمهوری اسلامی باید به اسلام آمریکایی نه بگویند.

"محمدکریم عابدی" در گفت و گو با هفته نامه بشارت، گفت: مصر به‌دلیل قرار گرفتن کانال سوئز در نزدیکی آن، از نظر موقعیت ژئوپلتیکی یک جایگاه ویژه دارد و به‌همین دلیل، همیشه مورد طمع استکبار بوده است. بنابراین مستکبران با پیمان کمپ‌دیوید، بر مصر مسلط شدند و رهبران یا در واقع پادشاهان مصر- در طول دهه‌های گذشته به مردم مظلوم فلسطین ظلم کردند.

وی ادامه داد: سادات که در کمپ‌دیوید، به کشور خود خیانت کرد، توسط یک سروان شجاع مصری تنبیه و ترور شد. سپس مهره دیگر آمریکا، یعنی حسنی‌مبارک روی کار آمد. بدترین ظلمی که مبارک در حق مستضعفان فلسطین کرد، کمک او به اسرائیل در طول جنگ 33 روزه غزه بود که نوعی خیانت به مسلمانان و اعراب بود. اما هوشیاری جوانان شجاع و غیور مصر باعث شد در روز 22 بهمن و سالروز پیروزی ملت ایران، مبارک مجبور به فرار شود.

عابدی هشدار داد: البته مردم مصر باید متوجه این موضوع باشند که سیستم اطلاعات مصر در دست صهیونیست‌ها و آمریکاست و هم‌اکنون که نظامیان اوضاع را در دست دارند، اوضاع از زمان مبارک بدتر است. بنابراین خود مردم باید حکومتی مردم‌سالانه‌و دینی تشکیل دهند که در جهت محو اسرائیل قیام کند و در اسکتبار ستیزی، با آمریکا و انگلیس مسامحه و معامله نکند.

این نماینده درباره موضع کشورمان در قبال تحولات اخیر مصر توضیح‌داد: جمهوری اسلامی و جوانان ایران هم در روز جمعه 22‌بهمن، با قیام شجاعانه و راهپیمایی بزرگ و کم نظیر خود، در حمایت از ملت بزرگ مصر و تونس و دیگر کشورها، پیام خود را به جهانیان دادند و استکبار ستیزی خود را بار دیگر به نمایش گذاشتند و یک بار دیگر با ارزش‌های امام(ره) و رهبری و قانون اساسی و اسلام ناب محمدی تجدید میثاق کردند و به اسلام آمریکایی بار دیگر نه گفتند.

او همچنین به مردم مصر توصیه‌کرد: مصر و سایر کشورهای اسلامی هم باید همین رویه را در پیش بگیرند و از اسلام آمریکایی که تنها هدفش سلطه بر ثروت‌های مردم و تحقیر ایشان است، دوری بجویند و غرور شکسته شده خود را احیا کنند. اوایل این هفته نمایندگان مجلس هم در یک راهپیمایی از مجلس به مدرسه شهید مطهری و ادای احترام به مزار شهدای گمنام و نماز‌گزاردن، ارزش‌گذاری خود به مردم مصر و حمایت‌شان را از ایشان نشان دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار‌کرد: همچنین در هفته جاری نمایندگانی از وزارت‌خارجه به کمیسیون امنیت ملی آمدند و برنامه‌های جمهوری اسلامی در قبال مصر و تونس را بررسی‌کردند. دو شبکه جهانی پرس‌. تی. وی و العالم و صدا و سیمای ما هم بسیار خوب، وقایع منطقه را پوشش دادند و امیدواریم این وحدت ملت ما در همه دنیا الگو شود.

نماینده طبس درباره مواضع سیاست خارجی دولت نهم و دهم توضیح داد: حضرت امام(ره) روزی که ملت ایران به رهبری ایشان پیروز شد، برای همیشه به استکبار غرب و شرق نه گفت و طبق قانون اساسی، سیاست خارجی ما بر محور نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی تعریف شده است. جمهوری اسلامی بر مبنای عزت، حکمت و مصلحت توسط رهبری تدوین شده است. سیاست ما تدافعی نیست و مبتنی برعقلانیت و احترام متقابل با کشورهاست.

عابدی در مقایسه عملکرد دستگاه سیاست خارجی احمدی‌نژاد با دولت‌های پیش از آن گفت: ما با هیچ کشوری به جز رژیم اشغالگر در تضاد نیستیم، مگر آنکه ایشان غیر از این عمل کنند.

دولت‌های گذشته برخی خودباخته شدند و تحت‌تأثیر برخی گروه‌های اپوزیسیون و نفوذی خارجی، در جهت منافع دولت‌های بیگانه فعالیت کردند. این باید باعث شرمساری رهبران دولت‌های قبلی باشد که هنوز هم دم از راه امام(ره) می‌زنند، در حالی که راه امام(ره) با دشمن هیچ مسامحه‌ای ندارد. دولت نهم و مجلس هفتم و دولت دهم و مجلس هشتم که همگی اصولگرا بوده و هستند، توانستند به اصول اوایل انقلاب بازگردند و ارزش‌های امام‌راحل و رهبری و قانون اساسی را احیا کنند و با یک سیاست خارجی تهاجمی در سازمان‌ملل، دانشگاه‌های آمریکا و همه جای دنیا، کشورمان را به‌عنوان یک الگو در سراسر جهان معرفی کنند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین این مسائل، بحث انرژی هسته‌ای است که در این خصوص، ما تسلیم تحریم‌ها و فشارهای بیگانگان نشدیم و از حقوق حقه مردم خود در این زمینه دفاع کردیم. بنابراین ملت بزرگ ایران در راهپیمایی‌های مختلف، تقدیر و تشکر خود را از نمایندگان خود در مجلس و دولتمردان و رهبری نظام اعلام کرده‌اند.

او چنین جمع‌بندی‌کرد: لذا سیاست خارجی ما از تهدیدها نمی‌هراسد، اگرچه قبلاً آقایان انفعالی عمل می‌کردند و علت آن هم خودباختگی ایشان بود، اما امروز هم دولت و هم مجلس طبق قانون اساسی که ولایت فقیه را فصل‌الخطاب می‌داند، گوش به فرمان ایشان‌هستند و در سیاست خارجی، نسبت به گذشته موضع مستحکمی داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet