خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/11/27 16:20:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جشنواره مرکبات جهرم:

مجلس پیگیر رفع مشکلات کشاورزان است

**رئیس قوه مقننه باتاکید بر اینکه ۳۰ درصد از منابع یارانه‌ها باید به بخش کشاورزی و صنعت اختصاص پیدا کند گفت: برخی مسائل اگر در مقام اجرا مشکل داشته باشد باید پیگیری شود و من خودم پس از بازگشت به تهران پیگیر مشکلات کشاورزان جهرم خواهم بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس در نخستین جشنواره مرکبات جهرم و در جمع شورای کشاورزان این شهرستان با تاکید بر اینکه ما در اینگونه سفرها از فرصت ها برای بررسی مسائل تولیدکنندگان استفاده می کنیم، اظهار کرد: در مجلس نمایندگان دولت تنها نظراتشان را بیان می کنند و ما در این سفرها از فرصت استفاده می کنیم که بررسی کنیم قوانین به نحو مقتضی پیش رفته است یا نه.

وی با بیان اینکه نمایندگان در مجلس نسبت به مسائل کشاورزان حساس هستند، گفت: من از نزدیک شاهد هستم که کمیسیون کشاورزی به همراه نمایندگان سندیکاها و بخش های مختلف جلساتی را برگزار می کنند و من خودم در برخی از این جلسات شرکت کردم که مشکلات دامداران و واردات از جمله مسائلی بود که دراین جلسه ها مطرح می شد و براساس این بررسی ها تصمیماتی هم در مجلس گرفته شد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه برخی از مسائل اگر در مقام اجرا مشکل داشته باشد باید پیگیری شود اقزود: ما مسئله واردات محصولات کشاورزی را باتوجه به کمبود آب طبق مصوبه مجلس به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده ایم و وزیر این وزارتخانه باید بگوید که چه میزان کمبود محصولات داریم که براساس آن واردات صورت بگیرد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: واردات باید توضیح داشته باشد، گرچه ممکن است در مدت محدودی نتیجه داشته باشد اما در درازمدت اثرات سوقی خواهد داشت.

وی یکی از مسائل مهمی که در رابطه با آن با دولت صحبت شده بود را مسئله کمبود آب در کشور عنوان کرد و گفت: مسئله کمبود آب در کشور واقعیتی است که باید آن را پذیرفت و راه حلی برای آن پیدا کرد. ما در بخش خشکی قرار داریم که اگر هم خشکسالی به وجود بیاید مزید بر علت خواهد شد.

به گفته لاریجانی کانون بهره وری به عنوان یکی از مصوبات مهم مجلس در بخش کشاورزی از مهمترین مواردی است که باید به درستی اجرا شود.

رئیس مجلس همچنین به آبیاری تحت فشار به عنوان یکی از راه های مقابله با خشکسالی اشاره کرد و افزود: ما آبیاری تحت فشار را در قانون برنامه آورده ایم؛ گرچه این امر نیاز به سرمایه گذاری سنگین دارد.

لاریجانی باتاکید بر اینکه کم آبی شهرستان جهرم را باید به عنوان وضعیت خاصی در نظر گرفت افزود: ما بیاید به بخش کشاورزی یارانه بپردازم، در بسیاری از کشورها به بخش های کشاورزی یارانه اختصاص می دهند. در قانون هدفمندی یارانه ها نیز 30 درصد از منابع یارانه ها را باید فقط کشاورزی و صنعت اختصاص بدهند و این امر باید تحقق پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه این 30 درصد از بخش یارانه ها باید به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند، افزود: اگر قانون هدفمندی اجرا شود می توانیم بگوییم این قانون درستی است؛ زیرا نباید به تولید کشور لطمه بخورد بلکه بخش تولید باید بهینه شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: در حالی که طبق قانون 50 درصد از درآمد یارانه ها باید بین مردم توزیع شود، 30 درصد آن نیز باید در اختیار کشاورزان و صنعتگران و به خصوص جایی که خشکسالی و کمبود آب دارند اختصاص پیدا کند. ما در قانون بودجه سال گذشته نیز بخشی را برای مواقع خشکسالی در نظر گرفته بودیم.

لاریجانی با بیان اینکه با توجه به این مصوبات و قوانین اگر باز هم اشکالی در این زمینه وجود داشته باشد و نیاز به قانون داشته باشد، حتماً پیگیری خواهیم کرد، گفت: کشاورزی یک مسئله مهم در کشور ما است؛ اما اگر تا به امروز به بخش کشاورزی کم توجهی شده است ما به طور قطع پیگیری می کنیم و اگر نقص قانونی وجود داشت آن را برطرف می کنیم.

نماینده مردم قم هم چنین به وضعیت صنعت در جهرم اشاره کرد و گفت: باتوجه به وضعیت خاصی که جهرم از نظر کم آبی دارد باید یک نگاه خاصی به آن کرد؛ متاسفانه صنعت خیلی قوی در این شهر وجودندارد و همین امر به خصوص بامشکلات کم آبی، مشکلات بیشتری را ایجاد می کند؛ بنابراین باید یک ساختار صنعتی در جهرم در نظر گرفت و باید بعد صنعتی آن را تقویت کرد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه پس از بازگشت به تهران به طور قطع مشکل خرمای جهرم را با وزیر جهاد کشاورزی مطرح خواهم کرد، افزود: من با مسئولان جهاد در این رابطه صحبت خواهم کرد اما برای آینده باید روش دقیقی داشت و با روش مسکنی و آمپولی نمی توان این مشکل کشاورزان را حل کرد.

در آغاز این نشست لاریجانی از نمایشگاه محصولات کشاورزی و مرکبات صنایع دستی شهرستان جهرم بازدید کرد. همچنین محمدرضا رضایی رئیس مجمع نمایندگان استان فارس، نماینده کشاورزان جهرم سخنرانی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet