حلول ماه ربیع الاول
1389/11/27 18:17:00
سرویس بین الملل
کوهکن:

علنی کردن افول بین‌المللی جایگاه آمریکا هیمنه این کشور از بین می‌برد

**سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: علنی کردن افول بین المللی جایگاه آمریکا از طریق رسانه و اعلام آن به دنیا موجب می‌شود هیمنه‌ آمریکا آسیب جدی ببیند و از داخل فرو بپاشد.

"محسن کوهکن" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه در گذشته دو بلوک شرق و غرب، دو قطب مقابل همدیگر بودند و به اذهان اینگونه تلقین شده بود که هیچ کشوری مستقل از این دو بلوک نمی تواند فعالیت کند، افزود: اساسا اگر کشوری می خواست ادامه حیات دهد یا باید متکی به شوروی سابق می شد یا غرب و آمریکاییها.

نماینده لنجان خاطرنشان کرد: زمانی که شوروی از هم فروپاشید کسانی که به یک خوش باوری رسیده بودند این بحث را مطرح کردند که آمریکا به عنوان جلودار سرمایه داری - باتوجه به اینکه مانعی مانند شوروی ندارد- به سمت وسویی می رود که اقتصاد و قدرت نظامی دنیا را از هر نظر بدست گیرد و به نوعی هیچ کس یارای حرکت خارج از آنچه آمریکاییها ترسیم خواهند کرد، ندارد.

وی خاطرنشان کرد: این تصور عمدتا مربوط به عملکرد بعضی از روسای جمهوری گذشته آمریکا بود که نشانه های مثبتی از شرایط اقتصادی آمریکا اعلام می کردند، هرچند که اگر کسانی که واقع بینانه نگاه می کردند می دیدند که در سالهای مختلف بودجه این کشور با کسری بسته می شد.

کوهکن گفت: کم کم این نگاه به سمت و سویی رفت که لشکر کشی ها و خط نشان کشیدن ها از یک سو و حمایت های منطقه ای آمریکا از عوامل وابسته به خود مانند کسانی که ادامه حیات آنها را به نفع خود می دید مثل رژیم صهیونیستی و یا رژیم هایی مانند مبارک و برخی کشورهای دیگر عربی افزایش یافت.

وی تصریح کرد:‌برهمین اساس اگر در دهه اخیر نگاه کنیم می بینم که در ارتباط با عمده مسایلی که یک کشور مستقلی مثل جمهوری اسلامی - که اساسا تنها حرفش این است که می خواهد مستقل بیاستد - جه مسیری را دنبال کرد.

وی یادآور شد: البته شاید  زمان هایی بود که اگر آمریکا و همپیمانانش تصمیم می گرفتند در کمترین زمان ممکن  کودتا و لشتگرکشی کنند و با قدرت نظامی اقداماتی را  به ثمر برسانند، انجام می شد، اما چنانچه در گل نشستن کشتی آمریکاییها در ارتباط با افغانستان و عراق را در سالهای اخیر مشاهده کنیم، می بینیم از آنچه برای قدرت آمریکا تببین می کردند دیگر خبری نیست.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: برهیج کس پوشیده نیست که وقتی آمریکایی ها در افعانستان گیر می کنند  به ناچار از رژیمی که قبولش ندارند و 30سال با آن به نوعی می جنگند کمک خواسته و در واقع ناچار می شوند دست به دامن ایران شوند؛ این در حالی است که  آمریکاییها در سالهای اخیر در عراق هزینه کردند تا مزدور شان را کنار بزنند و اکنون مشخص است که حاصل کارشان در عراق چه شده است؟

وی در ادامه به مشکلات اقتصادی آمریکا و غرب اشاره کرد و گفت: اتفاقاتی که در اقتصاد این کشورها افتاده مشخص است که چه وضعی را برایشان پیش آورد، به گونه ای که رژیم حاکم در آمریکا به ناچار به سمت سوی کاهش هزینه هایی که برای رفاه مردم است، پیش می رود. نماینده مردم لنجان در مجلس افزود: آمریکاییها در بخش های مختلف نه تنها حرکت منحنی شان به سمت بالا نبوده؛ بلکه به سمت پایین آمده و آثار آن را شاهد هستیم برهمین اساس کافی است که یک انسان منصف فقط موضع گیری آمریکا را در ارتباط با فعالیت های هسته ای ما نگاه کند که می بیند که با وجود تلاش ها و رایزنی ها و فشارها در منطقه، نتیجه چه شده است.

 کوهکن با اشاره به گزارش مرکز پژوهشها در خصوص شاخص های افول قدرت امریکا در منطقه، آن را تحلیل واقع بینانه دانست و گفت: خوب است که این موضوع در رسانه ها بیشتر مطرح شود و حتی در قالب یک کار فراملی و فرامرزی کار کنیم.

وی گفت: بالاترین دستاوردی که این کار  برای نظام ما دارد آن است که هیمنه ای که از گذشته آمریکا درست کرده بودند، آسیب جدی خواهد دید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet