خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/28 11:35:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در در اولین نشست هم اندیشی حج و جهانی شدن:

حج واقعی تشکیل امت واحده را محقق می‌سازد

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ذات حج، همگرایی اجتماعی وجود دارد، تصریح کرد: فریضه حج اگر درست انجام شود خود به خود امت واحده را تشکیل می دهد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز پنج شنبه 28 بهمن ماه در اولین نشست هم اندیشی حج و جهانی شدن، ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به مردم ایران، به بررسی ابعاد جهانی شدن حج پرداخت.

لاریجانی در این نشست با تاکید بر وظایف نهادهای مسوول در زمینه حج اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این نشست ها نتایج مهمی که برای نهاد ولی فقیه در سازمان حج برای برپایی حج واقعی داشته باشد.

رییس قوه مقننه در ادامه با اشاره به دو دیدگاه موجود در مورد جهانی شدن در سطح بین الملل اظهار داشت: یک دیدگاه، دیدگاه کشورهای غربی است که به موضوع جهانی سازی می پردازد که ظاهر این دیدگاه خوب اما باطن آن سلطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است.

وی افزود: دیدگاه دیگر، دیدگاه اسلامی است که کاملا با دیدگاه غربی متفاوت است و در واقع این دو دیدگاه در مقابل هم قرار دارند.

لاریجانی گفت: بررسی موضوع جهانی شدن باید دقیق صورت گیرد و وجه مورد نظر ما و غرب باید دقیق شناخته شود. .

لاریجانی با بیان این که جهانی سازی غرب استعمار مدرن است، یادآور شد: فکر مسلط در دیدگاه جهانی سازی غربی این است که هسته اصلی کار جهانی سازی باید در دست قدرتمندان هسته ای باشد و هاله فرهنگی هم باید به بخش های پیرامونی ارتباط داشته باشد.

رییس مجلس با مطرح کردن این سوال که آیا این نوع جهانی شدن نوعی همگرایی بین مردم ایجاد می کند یا نه؟ گفت: همگرایی در اراده فرد نهفته است. در جهان فرایندهایی را می بینیم که تسهیل کننده شرایط زندگی به سمتی مشخص است. مدل زیست مدرن آمریکایی در درون این تئوری با قرابت های نهفته در افراد فاصله دارد و این یک خلاء در تئوری است.

لاریجانی با بیان این که نباید جهانی شدن را کاملا طبیعی بنامیم اظهار داشت: در تفکر اسلامی به ویژه تفکر شیعی جهانی دو مورد وجود دارد؛ یک آنکه وقتی از جهان صحبت می کنیم منظورمان دنیا نیست و این دنیا مقدمه است به همین دلیل پایه تفکر را وحدت جهت دار قرار می دهیم و آرام آرام به سمت وحدت می رویم و عکس تئوری جهانی سازی غربی عمل می کنیم.

لاریجانی با یادآوری این موضوع که در جهانی شدن اسلامی مبنا همگرایی جهت دار به سوی جهانی شدن است گفت: شهید مطهری سه مولفه  توحید، ایمان و جهاد با مال و جان در راه خداوند را مبنای وحدت اسلامی برشمرده است. این سه نکته تفاوت تفکر ما را با تفکر غرب نشان می دهد.

رییس قوه مقننه با بیان این که در غرب اصلا جهاد وجود ندارد اظهار داشت: این سه مولفه یک انسان مدل اسلامی را در مقابل انسان مدل غربی قرار می دهد.

وی با بیان این که در ذات حج، همگرایی اجتماعی وجود دارد و با مطرح کردن این سوال که چگونه باید این موضوع محقق شود، گفت: در این زمینه نکاتی وجود دارد که ما تلاش می کنیم حج واقعی را از نظر فهم واقعی آن انجام دهیم. خود حج اگر درست انجام شود خود به خود امت واحده را تشکیل می دهد.

لاریجانی با تاکید بر این که درک صحیح از حج یک پروسه طولانی است، تصریح کرد: نباید یک ماه مانده به حج به درک آثار حج بپردازیم. باید در نظام آموزشی، مفهوم و اثرات حج را آرام آرام به جوانان آموخت تا در آینده حج واقعی را شاهد باشیم.

رییس مجلس با یادآوری بالا بودن سن حج گذاران ایرانی گفت: باید کاری انجام شود که جوانان به حج بروند؛ با یک ذخیره فکری به زندگی خود ادامه دهند و به کمال برسند زیرا حج در انسان تحول ایجاد می کند. اگر حج درست درک شود، به معنای برادری واقعی می رسند.

لاریجانی با تاکید بر تلاش برای ایجاد حج واقعی در بین مردم تصریح کرد: یکی از سیاست های استعماری غرب تفرقه افکنی میان امت اسلامی برای از بین بردن وحدت اسلامی است.

وی متذکر شد: حج گذاران باید مراقب رفتار و گفتار خود در زمان حج باشند تا به غربی ها کمک نکنند.

رییس قوه مقننه یکی دیگر از نکات حج، ایجاد ساختارهای تفاهمی است. در این زمینه دانشمندان ایرانی باید با افراد دانا در کشورهای اسلامی دیگر بحث کنند.

لاریجانی با یادآوری اتفاقات اخیر در منطقه گفت: انقلاب های اخیر در منطقه اعتماد به نفس مردم را برای پیدا کردن جایگاه خود بالا برده است.

رییس مجلس از جهاد و مجاهدت به عنوان دو عنصر برای رسیدن به عزت یاد کرد و گفت: کشورهای غربی قصد تخریب جهاد را دارند.

وی در پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این نشست دستاوردهای کارآمدتری داشته باشد و در آینده شاهد حج های واقعی باشیم.

اولین نشست هم اندیشی حج و جهانی شدن با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و  قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایران در مرکز تحقیقات حج شهر قم برگزار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet