هدر موبایل
1387/05/30 12:14:00
سرویس کمیسیون ها
با تصویب کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی

زمان پاسخ‌گویی مسئولان اجرایی به تذکرات نمایندگان حد اکثر پانزده روز تعیین شد

بر اساس مصوبه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از این پس تذکرات نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور باید حداکثر تا پانزده روز تعیین تکلیف شود.

مخبر کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت گفت: در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون و در ادامه اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس، 32 ماده دیگر از این آیین‌نامه اصلاح شد.

وی یادآور شد: در گذشته زمان پاسخ‌گویی به تذکرات نمایندگان مشخص نبود اما با اصلاحات صورت گرفته تذکرات نمایندگان باید حداکثر ظرف پانزده روز تعیین تکلیف شده و به آن پاسخ داده شود.

"عزت الله یوسفیان" در خصوص مصوبات دیگر جلسه روز گذشته کمیسیون تدوین آیین‌نامه اظهار داشت: پس از بررسی نحوه تشکیل کمیسیون اصل 90 مقرر شد روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس  به عضویت کمیسیون اصل 90 درآیند و 8 عضو دیگر نیز توسط هیئت رئیسه کمیسیون تعیین خواهند شد.

وی افزود: با نظر موافق اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه و در صورت تصویب در صحن علنی، سازمان اداری مجلس به معاونت اجرایی رئیس مجلس تبدیل می‌شود.

مخبر کمیسیون تدوین آیین نامه ادامه داد: در گذشته در زمان طرح سوال از وزرا و مسئولان اجرایی تنها سوال کننده و پاسخ دهنده در صحن علنی مجلس اظهار نظر می‌کردند، اما با اصلاحات صورت گرفته مقرر شد تا غیر از سوال کننده و پاسخ دهنده، کمیسیون نیز در مورد وارد بودن یا نبودن سوال و همچنین تحولات صورت‌ گرفته نظر ‌دهد و پس از مطرح شدن سوال توسط مخبر کمیسیون و پاسخ وزیر، از نمایندگان رای‌گیری می‌شود، اگر وزیری سه بار از نمایندگان رای نگیرد، استیضاح مطرح می‌شود و باید دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد.

یوسفیان خاطر نشان کرد: کمیسیون‌ها از این به بعد می‌توانند در مسائل مهم و با حضور مسئولان مربوطه نیز تشکیل جلسه داده و گزارش آن را در صحن علنی ارائه کنند که پیش از این تنها در مورد طرح‌ها و لوایح و همچنین تحقیق و تفحص‌ها می‌توانستند وارد بررسی شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet