هدر موبایل
1387/05/31 10:02:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس تصریح کرد:

قانونگرایی، رقابت و توجه به محرومان؛ سه مولفه اساسی عدالت

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از احتیاجات جامعه عدالت است،‌ قانونگرایی، رقابت و سمت‌گیری به سوی محرومان را سه مولفه اساسی عدالت دانست.

به گزارش خانه ملت، "علی لاریجانی" روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز پزشک، حرفه پزشکی را برخوردار از نوعی قداست دانست و تاکید کرد: حرمت پزشکان باید از طرف خود پزشکان و نیز از طرف ساختار کشور حفظ شود.

لاریجانی یکی از احتیاجات جامعه را عدالت ذکر کرد و گفت: عدالت سه مولفه اساسی دارد که یکی از آنها قانون گرایی است.

وی تحقق عدالت در جامعه بدون قانون‌پذیری امکان پذیر ندانست و تصریح کرد: اگر افراد جامعه در قالب قانون حرکت نکنند نمی توان گفت عدالت محقق شده است هر چند از سر خیرخواهی و یا نقص قانون باشد.

رییس مجلس رقابت را مولفه دیگر عدالت دانست و اظهار داشت: مردم باید کارها را در جامعه برعهده بگیرند و اگر درجامعه‌ای برای انجام کارها مسابقه و رقابت نباشد در آن جامعه عدالت نیست.

وی مولفه دیگر عدالت را سمت گیری به سوی محرومان دانست وگفت: در جامعه ای که فقر وجود دارد نمی توان گفت عدالت در آن حاکم است.

لاریجانی افزود: جایی که رونق اقتصادی وجود دارد و مردم اختیار امور را خودشان برعهده دارند می توان عدالت را اجرا کرد.

وی گفت: ما در این زمینه ضعف داریم و باید این ضعفها را جبران کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیاز به آرامش روحی و اضطراب از مرگ را دو نمونه ذکر کرد که در آنها می توان با تاسی به مکتب اسلام در زمینه پزشکی و درمان جسم انسانها نیز موفق بود.

وی تصریح کرد: شاید اگر فضلا، فیلسوفان و دین شناسان به این مبانی توجه کنند بتوانند منشوری را تدوین کنند که موسسات جهانی از آن به عنوان نظام نامه جهانی اقتباس کنند.

لاریجانی یکی از هدفهای تعیین شده در قانون و سند چشم انداز 20 ساله کشور را تامین سلامت عامه مردم دانست و اظهار داشت: در خصوص شیوه تحقق این امر تجربه همه ملت ها در دوره های مختلف نشان می دهد هر چه کارها بیشتر در اختیار مردم باشد و رقابت واقعی بیشتر باشد کارها با هزینه کمتر و کیفیت بیشتر انجام می شود.

وی افزود: درنگاه اسلامی نیز حرکت در جهت کمال بر اساس اختیار انسانها شکل می گیرد و اگر دولتی همه کارها را در اختیار خودش قرار دهد و مردم را در مسیرهای تعیین شده وادار به حرکت کند نمی توان گفت زمینه رشد فراهم شده است.

وی با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی اصل 44 گفت: گاهی دیده می شود برخی تصور می کنند مقصود از این سیاستها این است که یک سری صنایع و امکانات را به بخش خصوصی بدهیم که اگر همین هم انجام شود کار بزرگی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 70 درصد صنایع و بسیاری از بیمارستانها در اختیار دولت است تصریح کرد: سیاست های اصل 44 این جهت گیری را نشان می دهد که باید به مردم اتکا کرد و به این باور باید برسیم که کارها به دست مردم باید صورت گیرد و نقش دولت باید حداقل باشد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده پس از پیروزی انقلاب در زمینه تربیت پزشکان متخصص افزود: با این وجود برخی کاستی ها هنوز وجود دارد و حجم امکانات پزشکی در دست دولت زیاد است که این موضوع مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه خدمات وزارت بهداشت و وزیر فرهیخته آن را کتمان نمی کنم گفت: با این وجود در زمینه بحث سلامت نیاز به بازنگری داریم و برای تحقق واگذاری امور به مردم سازمانهای مدنی پزشکی می توانند کمک کنند.

لاریجانی درباره میزان دخالت دولت در امور افزود: این دخالت زمانی توجیه می شود که یا خللی در حرکت تعالی بخش جامعه باشد یا به حقوق دیگران تجاوز شده باشد.

وی با بیان اینکه در دیدگاه اسلامی نیز نگاه سلبی برای نحوه دخالت در امور مردم وجود ندارد گفت: این دخالتها باید توجیه عقلانی داشته باشد و هر اقدامی از سوی دولت باید همراه با یک پیوست عقلانی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم اکنون برخی تفاوت رای‌ها بین دولت و بخش خصوصی در حوزه سلامت وجود دارد گفت: نباید در این خصوص جدال کرد بلکه این موضوع باید با درک صحیح بررسی شود.

وی از کمیسیون درمان و بهداشت مجلس خواست که در این موضوع دخالت کند و اختلاف رای‌ها یا تفاوت برداشت ها را بین دولت و پزشکان برطرف کند.

وی تنوع خدمات پزشکی را برای ایجاد رقابت ضروری دانست و بر ضرورت توسعه اقتصادی و آموزش‌های تخصصی در حوزه سلامت تاکید کرد.

وی افزود: شاید نیاز باشد دولت و مجلس قانون کاملی برای سلامت تنظیم کنند که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به این موضوع بپردازد.

بنابراین گزارش در پایان این مراسم که با حضور 4000 تن از پزشکان در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد از ده نفر از پیشکسوتان پزشکی کشور با اهداء لوح سپاس تقدیر شد.

"محمد حسین جوادی" پزشک، "سیدمحسن ابطحی" داروساز، "‌کاظم یزدی" داروساز، "سیدداود کاظمی" متخصص قلب و عروق، "علاء الدین عزب دفتری" پزشک، "گالوس گالوستیان" نفرولوژی، "سیدمرتضی فردوس" داروساز، "کریم هوشمند" متخصص بهداشت،‌ "کاظم آملی" پزشک و "هما نیک‌فر" فوق تخصص نازایی در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet