ایام محرم 1398
1389/11/28 16:33:55
سرویس اقتصادی
خباز با اشاره به تأکید نمایندگان بر بررسی دقیق بودجه

بودجه 90 باید چند دوازدهمی تصویب شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که نمایندگان بر بررسی و کارشناسی دقیق بودجه سال ۹۰ تأکید دارند، گفت: با توجه به تأخیر به وجود آمده و زمان ناکافی برای بررسی دقیق این لایحه، بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۰ ، باید چند دوازدهمی بسته شود.
بودجه 90 باید چند دوازدهمی تصویب شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که نمایندگان بر بررسی و کارشناسی دقیق بودجه سال 90 تأکید دارند، گفت: با توجه به تأخیر به وجود آمده و زمان ناکافی برای بررسی دقیق این لایحه، بودجه پیشنهادی دولت برای سال 90 ، باید چند دوازدهمی بسته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/62.jpg بودجه,90,باید,چند,دوازدهمی,تصویب,شود Icana

"محمدرضا خباز" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با یادآوری تأخیر دولت در ارائه بودجه در سال گذشته، تصریح کرد: سال پیش دولت با 55 روز تأخیر بودجه سالانه را تقدیم مجلس کرد، اما امسال این رکورد شکسته شده و با گذشته 76 روز از زمان مقرر شده در آیین نامه داخلی همچنان این لایحه ارسال نشده است.

 نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد تأکید کرد: دولت مکلف است 15 آذر هر سال لایحه بودجه سالانه خود را برای بررسی و تصویب نهایی در دستگاه قانونگذاری به مجلس تقدیم کند.

این نماینده با بیان این که ماده 216 این الزام را به دولت ابلاغ کرده است، افزود: در ادامه این ماده زمان بندی رسیدگی به بودجه سالانه به این ترتیب آمده است که از زمان چاپ و تکثیر لایحه نمایندگان و کمیسیون‌ها به طور همزمان به ترتیب 10 و 15 روز فرصت دارند بودجه را مطالعه و بررسی کنند.

 به گفته وی، همچنین باقی روند بررسی و رسیدگی به لایحه بودجه در صحن علنی و شورای نگهبان روی هم رفته به بیش از 35 روز زمان نیاز دارد.

 خباز ادامه داد: علت این که رسیدگی به بودجه، زمان بندی شده و با این دقت در آیین نامه داخلی مجلس دیده شده به دلیل پر اهمیت بودن این لایحه برای کشور و دولت است.

 به گفته این نماینده با وجود تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه، اما نمایندگان مصر هستند بودجه سال 90 نیز با دقت و کارشناسی شده بررسی شود.

 نماینده مردم کاشمر تصریح کرد: با تأخیر دولت، باید فکری برای مهمترین سند مالی کشور کرد و همان طور که در ادامه ماده 217 آیین نامه آمده است، در صورتی که نتوان کل لایحه بودجه را در زمان مقرر و قانونی بررسی کرد، باید چند دوازدهمی لایحه را برای اوایل سال مد نظر گرفت.

 به گفته خباز، بودجه چند دوازدهمی برای دومین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است، در سال 58 نیز مجلس مجبور شد دو دوازدهم بودجه سنواتی را برای اداره دو ماه نخست سال تصویب کند.

 این نماینده تأکید کرد: با توجه به شرایط موجود و زمان ناکافی برای بررسی دقیق و موشکافانه لایحه بودجه، باید بودجه پیشنهادی دولت برای سال 90 ، چند دوازدهمی شود.

 

 آیین نامه داخلی مجلس مثل آیین نامه داخلی وزارتخانه ها نیست

 خباز با بیان این که دولت مکلف است به آیین نامه داخلی مجلس تمکین کند، تصریح کرد: آیین نامه داخلی مجلس مانند آیین نامه داخلی وزارتخانه ها نیست، این آیین نامه پس از تصویب در مجلس به شواری نگهبان ارسال شده و تأیید آنها را نیز گرفته است.

 عضو کمیسیون اقتصادی تأکید کرد: آیین نامه داخلی مجلس یکی از قوانین مهم کشور است و حتی قضات می‌توانند بر اساس مفاد آن حکم صادر کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet