حلول ماه ربیع الاول
1389/12/18 16:26:40
سرویس سیاسی
سخنگوی هیات رئیسه مجلس مطرح کرد؛

افزایش کیفیت کار نمایندگان با استانی شدن انتخابات به صورت پلکانی

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از طرح استانی انتخابات به عنوان گام به گام جلو رفتن و حرکت مجلس به سمت و سوی وظایف قانونی نمایندگان یاد کرد و گفت: این طرح به افزایش کیفی کار نمایندگان به صورت پلکانی منجر خواهد شد.
افزایش کیفیت کار نمایندگان با استانی شدن انتخابات به صورت پلکانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از طرح استانی انتخابات به عنوان گام به گام جلو رفتن و حرکت مجلس به سمت و سوی وظایف قانونی نمایندگان یاد کرد و گفت: این طرح به افزایش کیفی کار نمایندگان به صورت پلکانی منجر خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/48.jpg افزایش,کیفیت,کار,نمایندگان,با,استانی,شدن,انتخابات,به,صورت,پلکانی Icana

 "محسن کوهکن ریزی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در رابطه با طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: هر چقدر از رقابت‌های بین نمایندگان که نه بر اثر تکالیف و وظایف قانونی، بلکه بر اثر پیگیری کارهای اجرایی در حوزه انتخابیه است کاسته شود، به همان نسبت نیروهای مجلس وقت بیشتری را صرف مسائل کلان‌تر خواهند کرد.

نماینده مردم لنجان با بیان آنکه نمی خواهم وارد این قضاوت شوم که آیا رویه کاری نمایندگان مجلس مناسب است یا خیر؟ افزود: در حال حاضر انتظار از نماینده آن است که بخشی از کارهایی را که مربوط به دیگر دستگاه ها است اولا حداقل دنبال کند و دوما اگر چنانچه دیگر دستگاه‌ها وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند به آنها تذکر دهد؛ این در حالی است که وقتی انتخابات مجلس به حوزه استانی کشیده شود به طور طبیعی این رقابت ها و پیگیری ها به سطح استان می رسد.

وی ادامه داد: و وقتی نماینده ای به صورت طبیعی رای اش از همه استان باشد، درصد نگاه منطقه ای به حوزه انتخابیه اش کاهش پیدا می کند و از نظر سطح جغرافیایی به استان می رسد.

کوهکن در رابطه با سایر مزایای طرح استانی شدن انتخابات پارلمانی، گفت: این رویه تا جایی ادامه پیدا می کند که وقتی نماینده مجلس به جای یک حوزه توانست از یک استان رای بگیرد عوامل تعیین کننده در حوزه ای کوچک برای نماینده به عوامل متکثری تبدیل می شود و بر این اساس امکان انتخاب و ورود نمایندگان با چهره ملی تر به مجلس فراهم می شود.

وی با بیان آنکه البته مشخصا لازم نیست این چهره های ملی از نمایندگان ادوار باشند، خاطرنشان کرد: ممکن است یک استاد دانشگاه کارشناس و متدین که حدود 20 سال در حال تدریس است بتواند به عنوان یک چهره ملی در صورت داشتن شناخت استانی، وارد مجلس شورای اسلامی شود.

 استانی شدن باعث می‌شود نمایندگان به مسائل کلان بپردازند

 نماینده مردم لنجان با تشریح شرایط 20 سال گذشته برای ورود به مجلس تا کنون، گفت: زمانی شورای نگهبان در رابطه با شرط لیسانسه بودن ثبت نام کاندیداها  به مجلس ایراد بند 9 اصل 3 را می گرفت، این در حالی است که امروز شورای نگهبان لیسانس را با شرایطی چون داشتن سابقه مدیریت 5 ساله می پذیرد.

وی از این طرح به عنوان گام به گام جلو رفتن و حرکت مجلس به سمت و سوی وظایف قانونی نمایندگان یاد کرد و ادامه داد: وظایف اساسی و اصلی نمایندگان یکی حضور فکری قوی در امر قانون گذاری و دیگری نظارت بر حسن اجرای امور است واز آنجایی که ساز و کار و اختیار نماینده مسائل کلان است، استانی شدن کمک می کند که نماینده مجلس از کارهای منطقه ای و خرد که در شرح وظایف نمایندگی نیست خارج شود و به مسائل کلان بپردازد.

عضو هیات رییسه مجلس همچنین در رابطه با ایرادات مطرح شده از سوی مخالفان این طرح، گفت: برخی مخالفان معتقدند که این طرح ارتباط مردم و بدنه جامعه را با نمایندگان ضعیف می کند.

کوهکن خاطرنشان ساخت: این در حالی است که در این طرح علاوه بر آنکه یک نماینده باید در سطح استانی رای آورد، پیش‌بینی شده است که رای کف درصدی را هم از حوزه فرعی و داوطلبی‌اش بگیرد و بر این اساس این طرح به افزایش کیفی کار نمایندگان به صورت پلکانی  منجر خواهد شد.

طرح استانی شدن انتخابات از زمان مجلس پنجم آغاز شد و در مجلس هفتم با پیشنهاد آمایشی شدن در تعدادی از استان‌ها مطرح شد؛ در آن زمان مجلس، 6 استان را از اجرای این طرح مستثنی کرد که در نهایت در مجلس هفتم هم به تصویب نمایندگان نرسید تا اینکه از دی‌ماه 88 مجلس هشتم با بررسی مجدد این طرح در صدد رفع ایرادات و موانع قانونی آن برآمده و هم اکنون این طرح در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در حال بررسی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet