خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/12/03 10:26:39
سرویس سیاسی
جلالی:

استانی شدن انتخابات، نمایندگان را بر وظایف نمایندگی متمرکز می‌کند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت را وظایف اصلی نمایندگان عنوان کرد و گفت: تداوم نگاه غلط مسئول اجرایی به نمایندگی و قوه مقننه، به قانونگذاری‌های ناقص و خام و عدم نظارت صحیح منجر خواهد شد.
استانی شدن انتخابات، نمایندگان را بر وظایف نمایندگی متمرکز می‌کند سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت را وظایف اصلی نمایندگان عنوان کرد و گفت: تداوم نگاه غلط مسئول اجرایی به نمایندگی و قوه مقننه، به قانونگذاری‌های ناقص و خام و عدم نظارت صحیح منجر خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/528.jpg استانی,شدن,انتخابات،,نمایندگان,را,بر,وظایف,نمایندگی,متمرکز,می‌کند Icana
"کاظم جلالی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اهمیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: در قانون اساسی دو وظیفه اصلی برای نمایندگان تعریف شده است که عبارت است از قانونگذاری و نظارت بر اجرای درست قانون در دستگاه‌ها و نهادها.
نماینده شاهرود افزود: متاسفانه در افکار عمومی، به غلط نماینده را در جایگاه یک مسئول اجرایی متصور شده‌اند و پیگیری مشکلات و نقایص حوزه انتخابیه را متوجه نماینده می‌دانند و این تصور موجب شده نمایندگان به شکل قهری در امور اجرایی و جزئی حوزه انتخابیه غرق شوند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیگیری امور کلان کشور در قالب قانونگذاری و نظارت را از وظایف اصلی نمایندگان عنوان کرد و گفت: از این رو باید فضایی را فراهم کرد که نمایندگان و جایگاه نمایندگی به همان وظایف اصلی خود بازگردد و از درگیر شدن در امور اجرایی رها شوند.
جلالی تصریح کرد: مطمئنا تداوم این نگاه غلط به نمایندگی و قوه مقننه، به قانونگذاری‌های ناقص و خام و عدم  نظارت صحیح منجر خواهد شد که  کشور را در دراز مدت به شدت متضرر خواهد کرد.
نماینده شاهرود با تاکید بر اینکه استانی شدن انتخابات مجلس، بخشی از مشکلات و نقایص فعلی را مرتفع خواهد کرد، خاطر نشان ساخت: البته نمی توان ادعا کرد که این طرح می تواند همه مشکلات موجود در این حوزه را رفع کند ولی گامی روبه جلو خواهد بود.
وی به برخی معایب این طرح اشاره کرد و گفت: برخی نیز استدلال می کنند استانی شدن انتخابات موجب خواهد شد، نماینده درگیر حوزه وسیع‌تری شده و به جمعیت بیشتری پاسخگو باشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با بیان اینکه در راستای استانی شدن انتخابات مجلس باید اختیارات شوراهای شهر نیز افزایش یابد، تاکید کرد: در حال حاضر شوراهای شهر، شوراهای شهرداری هستند، اما اگر آنها را در قالب پارلمان‌ها یا انجمن‌های شهری تعریف کرده و دایره اختیارات آنها را افزایش دهیم می توانیم تا حدودی نقایص و معایب استانی شدن انتخابات را برطرف کنیم.
 
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet