هدر موبایل
1389/12/16 10:40:36
سرویس سیاسی
قنبری:

استانی‌شدن انتخابات، مجلس را فعال‌تر می‌کند

نماینده ایلام، مهران، شیروان و چرداول با استقبال از طرح استانی شدن انتخابات، این طرح را موجب از بین رفتن رخوت و سستی در مجلس عنوان کرد و گفت: استانی‌شدن انتخابات موجب فعال‌تر شدن و فعالیت با کیفیت‌تر مجلس می‌شود.
استانی‌شدن انتخابات، مجلس را فعال‌تر می‌کند نماینده ایلام، مهران، شیروان و چرداول با استقبال از طرح استانی شدن انتخابات، این طرح را موجب از بین رفتن رخوت و سستی در مجلس عنوان کرد و گفت: استانی‌شدن انتخابات موجب فعال‌تر شدن و فعالیت با کیفیت‌تر مجلس می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/267.jpg استانی‌شدن,انتخابات،,مجلس,را,فعال‌تر,می‌کند Icana

"داریوش قنبری" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، انتخاب نمایندگان از حوزه‌های کوچک را موجب بروز برخی روابط میان افراد با نمایندگان و دادن وعده‌های خارج از حوزه اختیارات عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات حال حاضر ما در مجلس این است که نمایندگان به دلیل اینکه از حوزه‌های انتخابیه کوچک انتخاب می‌شوند، معمولا یک سری وعده‌هایی می‌دهند که جزو وظایف نمایندگی نیست و بعدا محقق کردن همین وعده‌ها آن‌ها را مجبور به رفتارهایی خارج از شان نمایندگی می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نمایندگان به خاطر شرایط انتخابات، در حال حاضر از وظایف اصلی خود دور شده‌اند، تصریح کرد: در فضای فعلی و شیوه فعلی انتخابات به خاطر همان دلایلی که عنوان شد نمایندگان از وظایف اصلی خود دور می‌شوند و در بهترین حالت تبدیل به مشاوران بخشدارها و فرماندارها می شوند که این نمونه کامل ورود در حوزه اجرایی است که نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه موجب بروز اختلالاتی هم می‌شود.

قنبری استانی شدن انتخابات را موجب گسترده تر شدن حوزه انتخاب عنوان کرد و گفت: وقتی دایره انتخاب‌کنندگان گسترده‌تر شود، سطح نگاه مجلس، کارآمدی نمایندگان و شان آنان بالا می‌رود.

سخنگوی فراکسیون خط امام (ره) همچنین افزود: استانی شدن انتخابات دخالت متغیرهای طایفه‌ای و ایلی در انتخاب نمایندگان را نیز از بین می‌برد و موجب می‌شود افرادی که دارای تجربه و اندیشه هستند جایگزین افراد صاحب نفوذ در قبایل و حوزه‌های کوچک شوند.

طرح استانی شدن انتخابات از زمان مجلس پنجم آغاز شد و در مجلس هفتم با پیشنهاد آمایشی شدن در تعدادی از استان‌ها مطرح شد؛ در آن زمان مجلس، 6 استان را از اجرای این طرح مستثنی کرد که در نهایت در مجلس هفتم هم به تصویب نمایندگان نرسید تا اینکه از دی‌ماه 88 مجلس هشتم با بررسی مجدد این طرح در صدد رفع ایرادات و موانع قانونی آن برآمده و هم اکنون این طرح در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در حال بررسی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet