حلول ماه ربیع الاول
1389/11/29 17:57:56
سرویس استان ها
نماینده تربت‌جام، تایباد و باخرز خبر داد

تلاش برای حمایت از خرده‌مالکان کشاورز

اسداللهی بر ضرورت حمایت از خرده مالکان کشاورزی تاکید کرد.
تلاش برای حمایت از خرده‌مالکان کشاورز اسداللهی بر ضرورت حمایت از خرده مالکان کشاورزی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/309.jpg تلاش,برای,حمایت,از,خرده‌مالکان,کشاورز Icana

"غلامرضا اسداللهی" در گفت‌وگو با روزنامه قدس به موضوع مشکلات خرده‌مالکان و شیوه‌های مدیریت آب در حوزه انتخابیه خود که عمده تولید گندم خراسان و همین‌طور خربزه دارد پرداخته است.

وی درباره عملکرد وزارت نیرو انتقاد کرده و می‌گوید: اگر وزارت نیرو برای مهار آبهای روان درحوزه انتخابیه من اقدامی نکند و مانع هدررفت آب در تایباد، باخرز و تربت‌جام نشود به جمع امضاکنندگان استیضاح او می‌پیوندم.

کشاورزان منطقه شما در این هفتهای که به بازدید از حوزهانتخابیه رفتید چه تقاضایی داشتند و با چه مشکلاتی مواجه بودند؟

80درصد مردم حوزه انتخابیه من در شهرستان‌های باخرز، تایباد و تربت‌جام کشاورز هستند. بنابراین بخش اعظمی از وقت لازم برای سرکشی به حوزه انتخابیه را همواره برای این عزیزان در نظر می‌گیرم. همان‌طور که می‌دانید تربت‌جام و به طور کلی حوزه انتخابیه من در خراسان‌رضوی رتبه نخست تولید گندم را دارد و در تولید خربزه هم با تولید 210هزار تن از این محصول عملاً بازار را کشاورزان حوزه انتخابیه من تأمین می‌کنند. با این حال این دسته از کشاورزان از وضعیت سوخت اختصاص یافته برای زمستان خود به ویژه بعد از هدفمندشدن یارانه‌ها گله‌مند بودند. این نکته وقتی برجسته‌تر شده بود که به تازگی بارندگی‌هایی در منطقه واقع شده بود و مردم ترغیب به کاشت دیم گندم شده‌ بودند. برای این روش سوخت لازم برای تراکتورها برای شخم‌زدن زمین‌ها اندک بوده است. در عین حال برای کشاورزانی که چاه‌هایی با انرژی نفت و گازوئیل داشتند نیز این میزان سهمیه اختصاصی مناسب نبود. بنابراین مهمترین خواسته کشاورزان منطقه از بنده همین موضوع سهمیه سوخت آنها بود. در سال گذشته در مدت مشابه 2 میلیون و 500هزار لیتر به منطقه ما اختصاص داده شده بود که امسال تا کنون فقط یک میلیون و250 هزار لیتر سوخت به کشاورزان تحویل شده است.

 سوخت کم بوده یا باتوجه به سهمیهبندی مشکل به وجود آمده است؟

یکی از مسائلی که بنده پیگیر شدم و تذکری هم به وزیر نفت دادم نبود سوخت در خود جایگاه‌ها بود. به عبارت دیگر وزارت نفت نتوانسته بود میزان نیاز منطقه را به خوبی ارزیابی کند و مردم به سوخت نیاز داشتند و نبود. علاوه بر این کشاورزان گله‌مند بودند که باتوجه به قیمت خرید تضمینی گندم مبنی بر 360 تومان و این آزادسازی قیمت‌ها واقعاً به صرفه نیست که آنها گندم بکارند و منفعتی برای آنها در میان نیست.

 از دیگر مشکلات کشاورزان که با شما مطرح کردند بفرمایید به ویژه آنکه خراسان از جمله مناطقی از کشور است که بحران آب دارد؟

البته خوشبختانه با بهره‌برداری و افتتاح از برخی طرح‌های آبرسانی و فاضلاب مسائل آب منطقه ما در حال بهبود است. خوشبختانه مردم از وضعیت گاز مایع در منطقه راضی بودند. اما امسال به سبب برودت هوا و سرمازدگی نیاز به وسایل گرمایشی بیشتر شده بود که در نتیجه موجب همان کمبود سوخت در منطقه شد و بنده هم تذکر دادم. اما در همین موضوع هم کوپن 120 لیتری سوخت کفاف وضعیت سرمای پیش آمده را نمی‌کند.

 به افتتاحها اشاره کردید، چه طرحهایی افتتاح شد که به درد این کشاورزان میخورد؟

گازرسانی‌ها مهمترین رویدادی بود که باعث خوشحالی مردم منطقه شد. روستای رباط سمنگان با 6هزار نفر جمعیت یکی از این روستاهایی بود که از نعمت گاز برخوردار شد. روستای خیرآباد با 5هزارنفر دیگر روستای بهره‌مند شده از گاز بود. ان‌شاءالله در هفته وحدت نیز گازرسانی به باخرز را خواهیم داشت. البته طرح‌های عمرانی هم داشته‌ایم که حجم ریالی قابل توجهی دارند.

 بازگردیم به بحث کشاورزی. شما اشاره کردید که کشاورزان شما رتبه نخست تولید گندم در خراسان را برعهده دارند. آیا همچنان به شیوه سنتی عمل میکنند؟ برنامهای برای اصلاح روند موجود در دست هست؟

خب هم به شیوه سنتی کشاورزی در جریان است و هم روش‌های مکانیزه در حال گسترش است. در ایام دهه فجر خوشبختانه چند طرح تعاونی‌های تولیدی در منطقه و حوزه انتخابیه من به بهره‌‌برداری رسید. از 4 تعاونی تولیدی خراسان 3 تعاونی تولیدی در حوزه انتخابیه من واقع شده که به تازگی و در ایام دهه فجر فعال شده‌اند. از این سه تعاونی یکی در حال اتمام بسترهای مقدماتی آن است که تا اواسط اسفند به بهره‌برداری خواهد رسید. تعاونی تولیدی جامک و تعاونی تولید جعفرآباد دو تعاونی از این 3 تعاونی بودند.

 موضوع آب و نحوه و شیوههای نوین آبیاری چقدر در حوزه انتخابیه شما مدنظر است؟ به ویژه آنکه خراسان درگیر دشتهای بحرانزده است؟

خوشبختانه به همین زودی فعالیت گلخانه‌ای 2 هکتاری در حوزه انتخابیه من آغاز می‌شود. امسال باتوجه به اختصاص بودجه 100میلیاردتومانی فرصت بسیار مغتنمی برای آبیاری و بهبود آن در کشور در حوزه انتخابیه من نیز فراهم شد. قطعاً با اختصاص سهم خراسان‌رضوی از این بودجه تربت‌جام، تایباد و باخرز سهم خود را باید بگیرند و بتوانند در مکانیزه کردن و به کارگیری روش‌های نوین کشاورزی از آن بهره‌مند شوند.

 شــما یکـــی از فعــالترین نمایندگان در پیگیری مطالبات کشاورزان هستید. هم در شورای عالی زعفران و هم در دیدار با وزیر و. . . شاهد فعالیت شما بودهام. چه محورهایی برای مطالبه خود در نظر گرفتهاید؟

در درجه نخست بنده و سایر همکارانم معتقدیم که سهم خراسان رضوی به نسبت سهم سرزمینی از اعتبارات کشاورزی داده نشده است که با پیگیری‌هایی که از طریق مجمع شد و با همراهی استاندار خراسان‌رضوی قول مساعد داده شده تا این اعتبارات بهبود یابد. در گام دیگر بنده پیگیر مطالبات خرده‌مالکانی هستم که بنیه اقتصادی خوبی ندارند. به هر حال در جریان توزیع اعتبارت مالکان بزرگ سهم بیشتری می‌گیرند ولی لازم است برای جلوگیری از وضعیت خردشدن زمین‌ها و حذف خرده‌مالکان به این قشر و این دسته از کشاورزان نیز توجه شود.

 آیا روشهای وزارت نیرو برای مدیریت آب را مناسب میبینید؟

ببینید عمده محل تأمین آب برای بسیاری از کشاورزان منطقه قنوات است. در مناطقی که طرح‌های آبخوانداری و آبخیزداری انجام شده کشاورزی و آن‌هم کشاورزی خرده‌مالکان جریان گرفته است. اما از آنجایی که این طرح‌ها اجرا نشده یا قنات‌ها لایروبی نشده‌است با مشکل آب مواجهیم. اما تربت‌جام و تایباد از جمله مناطق مرزی کشور هستند که شاهد هدررفت آب به بیرون از مرزهای کشور هستند. بنده هشدار هم داده‌ام اگر وزارت نیرو به درستی وضعیت آب‌های روان منطقه ما را مدیریت نکند و برنامه آب‌بند، سد و. . . تدارک نبیند بنده هم به جمع امضاکنندگان استیضاح او می‌پیوندم.

 درباب مسائل فرهنگی و تبلیغاتی برای کشاورزان چه پیگیریهایی انجام دادهاید؟

دستور وزیر جهادکشاورزی برای برپایی همایش ملی زعفران در شهرستان باخرز برای سال‌آینده را گرفته‌ایم که این خود در معرفی منطقه می‌تواند مؤثر باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet