خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/11/29 16:37:02
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کواکبیان:

هیچ حزب و تشکل سیاسی حق فعالیت خارج از چارچوب قانون را ندارد

دبیرکل حزب مردمسالاری با تبریک آغاز هفته وحدت گفت: از حضور ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن و همچنین از سقوط دیکتاتورهای عرب همچون مبارک و بن علی خوشحالیم.
هیچ حزب و تشکل سیاسی حق فعالیت خارج از چارچوب قانون را ندارد دبیرکل حزب مردمسالاری با تبریک آغاز هفته وحدت گفت: از حضور ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن و همچنین از سقوط دیکتاتورهای عرب همچون مبارک و بن علی خوشحالیم. https://cdn.icana.ir/d/019/295.jpg هیچ,حزب,و,تشکل,سیاسی,حق,فعالیت,خارج,از,چارچوب,قانون,را,ندارد Icana

دبیرکل حزب مردمسالاری با تبریک آغاز هفته وحدت گفت: از حضور ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن و همچنین از سقوط دیکتاتورهای عرب همچون مبارک و بن علی خوشحالیم.

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان در مراسم افتتاحیه نهمین کنگره حزب مردمسالاری اظهار کرد: نهمین کنگره حزب در شرایط حساس از لحاظ تحولات بین‌المللی و اوضاع داخلی برگزار ‌شد، هرچند برپایی این کنگره را برخی از دلسوزان توصیه نمی‌کردند؛ چراکه علی‌رغم ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی، در عمل از سوی برخی عنایتی به احزاب وجود ندارد.

وی افزود: بسیاری معتقدند در شرایطی که عده‌ای احزاب را فقط برای گرم کردن تنور انتخابات می‌خواهند چه نیازی به حضور احزاب است و در شرایطی که برخی احزاب اصلاح‌طلب تعطیل می‌شوند و برخی از آن‌ها سکوت پیشه می‌کنند، چه لزومی به برپایی کنگره حزبی و فعالیت حزب مردمسالاری وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که « حزب مردم‌سالاری همیشه در چارچوب قانون اساسی و التزام عملی به ولایت فقیه عمل کرده است» به موانع برگزاری بر سر راه برگزاری کنگره این حزب اضافه کرد و افزود: خدا را شاکر هستیم که علی‌رغم همه شرایط، کنگره نهم حزب مردمسالاری را برگزار کردیم. خدا را شاکر هستیم که توانستیم برای بقای حزب مردمسالاری از حداقل‌ها بهره بگیریم.

دبیرکل حزب مردمسالاری به ارائه گزارشی از کنگر‌ه‌ها، نشست‌های ماهانه، نشست‌های دفتر سیاسی، همایش‌ها و به طور کل فعالیت‌های حزب مردمسالاری طی یک سال گذشته پرداخت و با اشاره به این‌که «شعار کنگره نهم حزب مردمسالاری؛ لزوم صیانت از قانون اساسی است» تصریح کرد: هرچند هیچ‌کس معتقد نیست قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران به منزله وحی منزل و بی نقص است اما قانون اساسی بدون شک حقوقی برآمده از انقلاب مردمی و برپایه مردم‌سالاری دینی است؛ لذا اجرای دقیق آن از مهمترین وظایف دلسوزان نظام به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر «توجه قانون اساسی به حقوق ملت در رابطه با آزادی فعالیت احزاب، تشکل‌های سیاسی، آزادی بیان و مطبوعات» گفت: البته هیچ حزب و تشکل سیاسی حق ندارد خارج از چارچوب قانون کار کند؛ چراکه مهمتر از هر چیز، اجرای بی‌کم و کاست قانون اساسی است که میثاق ملی و برآمده از خون شهیدان پر افتخار ماست.

وی گفت: ایجاد محدودیت برای فعالیت قانونی به بی‌قانونی‌های بیشتر منجر می‌شود و نتیجه قهری آن حرکت به ناکجاآباد خواهد بود.

کواکبیان اظهار کرد: حرکت‌هایی مثل حاضر نشدن وزیر استیضاح شده در مجلس، بی‌توجهی به در راس بودن مجلس، نامه‌نگاری برای تضعیف جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، بی‌توجهی به وضع اشتغال و تورم مردم و غیره اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر این‌که «صیانت از قانون اساسی فقط با تداوم اصلاحات ممکن است» تصریح کرد: اصلاحات در چارچوب خط امام(ره)، منافع ملی، مطالبات مردم، ارزش‌های دینی و قانون اساسی را خواستار هستیم و در کنار این پنج اصل، نقش ولایت و رهبری برای ما بسیار بااهمیت است. پس هرگونه بی‌احترامی به رهبری را بر نمی‌تابیم؛ چراکه اصلاحات را در چارچوب نظام می‌خواهیم.

وی با بیان این‌که «دو دسته در کشور با تداوم اصلاحات مخالف هستند» در این زمینه گفت: یک دسته برانداز ضد انقلاب خارج‌نشین هستند و دسته دیگر افراطیون داخل کشور می‌باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم‌چنین با اشاره به این‌که «عده‌ای معتقدند فاتحه اصلاحات خوانده شده است» اظهار کرد: بسیاری از نمایندگان مجلس تاکید دارند که می‌خواهیم در چارچوب نظام، مطالبات مردم را مطرح کنیم، اما افراطیون با حرکت‌هایی حتی رییس مجلس را تحت فشار می‌گذارند که از آزادی‌های دقیق آیین نامه‌ای ما جلوگیری کند، این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها به ما سفارش کرده‌اند که بگذارید هرکس حرفی دارد، بازگو کند. بنابراین این‌ها می‌خواهند بگویند که اصلاحات تمام شده است. ما نخواهیم گذاشت اصلاحات برآمده از نظام هیچ وقت چراغش خاموش شود.

وی با محکوم کردن اقدامات ضدانقلابی روز 25 بهمن گفت: چرا عده‌ای می‌گویند همه یک کاسه‌اند در حالی که ما معتقدیم کروبی و موسوی در رابطه با فراخوان 25 بهمن اشتباه کردند و باعث شدند، عده‌ای اصلاح‌طلبان داخل حکومت را نیز مورد فشار قرار دهند.

وی تاکید کرد: آن‌ها که شعارهای ضد نظام دادند هیچ وقت از ما نبودند و در همین ارتباط از آقایان موسوی و کروبی نیز می‌خواهیم که مرزبندی‌های‌شان را مشخص کنند؛ چراکه حرکتی که انجام شد نه به درد منافع ملی و نه به درد اهداف نظام می‌خورد، بلکه حتی ضرری به اصلاح‌طلبان حکومتی زد.

کواکبیان ادامه داد: در شرایطی که اوباما و کلینتون مصاحبه می‌کنند و از حرکت‌های ضدانقلاب حمایت می‌کنند، ‌این چه انصافی است که اصلاح‌طلبان داخل مجلس را با آن‌ها یک کاسه بدانیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی در مجلس شعار داده شد، چند نفر روی صندلی‌های‌شان نشستند، البته من هم معتقدم باید مرزبندی‌ها مشخص شود و آقای موسوی و کروبی اشتباه کردند اما این دلیل نمی‌شود که بنده نیز فریاد بزنم که آن‌ها باید اعدام شوند؛ چراکه هر کس تخلف می‌کند باید بر اساس قانون اساسی مجازات شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت ارائه لایحه بودجه به مجلس از سوی دولت گفت: نمایندگان مجلس حق ندارند در این زمینه حقوق ملت را نادیده بگیرند و سمبل‌کاری کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به طرح استانی شدن انتخابات نیز اشاره کرد و گفت: ‌ما جزو امضا کنندگان این طرح بودیم اما اخیرا شنیده‌ایم که بحث توجه به رویکرد احزاب در این طرح حذف شده است. در حالی که حرف همیشگی ما این بود که در انتخابات به احزاب توجه شود و نه اشخاص و رویکرد تقویت حزبی را در نظر داشتیم و در مجلس این موضوع را پیگیری می‌کردیم؛ بنابراین اگر خلاف این بخواهد عمل شود مخالف این طرح خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet