هدر موبایل
1389/11/30 09:22:50
سرویس اجتماعی

نسل جدید ماهواره امید آماده پرتاب به فضا

مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران با اعلام تحویل نمونه پروازی ماهواره فجر جهت پرتاب به سازمان هوافضا اظهار کرد: این ماهواره قادر است مدت یک سال و نیم در فضا باقی بماند و به تهیه و ارسال تصاویر با قابلیت تفکیک هزار تا ۵۰۰ متر به ایستگاه‌های زمینی بپردازد.

دکتر محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: ماهواره ملی «فجر» که 50 کیلوگرم وزن دارد و در مدار بیضوی 250 تا 400 کیلومتر قرار می‌گیرد، ویژگی‌های یک رادار حرفه‌ای را در خود دارد.

وی ماهواره «فجر» را نسل جدید ماهواره ملی «امید» خواند و تصریح کرد: ویژگی برجسته این ماهواره از نظر علمی و عملیاتی مانور مداری است که با تراستر یا ایجاد موتور می‌تواند از مدار 250 به 400 کیلومتر منتقل شود و اوج بالاتری را به صورت مدار بیضوی داشته باشد که این موضوع یک تجربه برای ساخت ماهواره‌های بعدی جهت حضور در مدارهای بالاتر است.

محمودزاده در خصوص دوربین تصویربرداری نصب شده بر روی ماهواره‌ ملی فجر گفت: این دوربین در شرکت صاایران ساخته و توسعه یافته است که می‌تواند در هر زمان از هر نقطه تصویر گرفته و به ایستگاه‌های زمینی منتقل کند. این دوربین دارای قابلیت تفکیک هزار تا 500 متر را دارد، اما توانایی صاایران ساخت دوربین با قدرت تفکیک 20 متر است که این دوربین در ماهواره «طلوع» نصب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ماهواره ملی فجر دارای یک سیستمGPS ساخت داخل است که موفقیت جدیدی محسوب می‌شود که در هر لحظه خودش را موقعیت‌یابی کند و می‌تواند ظرفیت جدیدی برای بحث ماهواره‌ها باشد.

مدیرعامل صاایران با بیان اینکه عمر و ماندگاری ماهواره در فضا افزایش یافته است، افزود: با توجه به طراحی و ساخت سلول‌های خورشیدی در صاایران و نصب آن به روی جداره ماهواره عمر آن به یک و نیم سال افزایش یافته است که می‌تواند فعالیت‌های مورد نظر ما را انجام دهد.

محمودزاده با اشاره به افتتاح شبکه فرماندهی کنترل فضا توسط وزیر دفاع در روزهای گذشته گفت: این شبکه در نزدیک تهران نصب و راه‌اندازی شده که دارای چند ایستگاه در مختصات جغرافیایی متفاوت است که به یک شبکه مخابراتی اطلاع‌رسانی متصل است و می‌توانیم از یک مرکز، فرماندهی ماهواره را در شرایط مداری مختلف داشته باشیم.

به گفته وی، صاایران این سرویس را مطابق نظر سازمان فضایی ایران و سازمان هوا فضا به ماهواره‌های پرتاب شده می‌دهد.

محمودزاده با بیان این‌که نمونه پروازی ماهواره ملی فجر آماده پرتاب است به ایسنا گفت: این ماهواره تست‌های قبل از پرواز را انجام داده و جهت پرتاب به سازمان هوافضا تحویل شده است.

وی تصریح کرد: گروه فضایی صاایران با 250 تا 300 متخصص به طور مستقیم در ساخت این ماهواره مشارکت داشتند و صنایع مخابرات و صنایع قطعات الکترونیک صاایران هم در این حوزه همکاری داشتند.

مدیرعامل شرکت صاایران در خصوص ماموریت ماهواره ملی فجر گفت: این ماهواره دارای ماموریت سنجشی مانور مداری است و قرار است از سیستمGPS آن بهره‌برداری شود. البته این ماهواره علاوه بر تست سامانه‌ها، کار حرفه‌ای مانند موقعیت‌یابی در فضا هم انجام می‌دهد و از تصاویر تهیه شده توسط دوربین نصب شده بر روی ماهواره می‌توان در فعالیت‌های هواشناسی و نقشه‌برداری استفاده کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet