حلول ماه ربیع الاول
1389/11/30 10:14:36
سرویس اقتصادی
جدیت نمایندگان در تصویب دو دوازدهمی بودجه

کاتوزیان: تصویب تشریفاتی بودجه طرفدار ندارد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، از جدی بودن بحث تصویب دو دوازدهمی بودجه در مجلس خبر داد و تأکید کرد: برخی نمایندگان نظرشان این است که مجلس بودجه را بدون بررسی و کارشناسی، به صورت تشریفاتی تصویب کند که البته این نظریه، طرفداران زیادی ندارد.
کاتوزیان: تصویب تشریفاتی بودجه طرفدار ندارد رئیس کمیسیون انرژی مجلس، از جدی بودن بحث تصویب دو دوازدهمی بودجه در مجلس خبر داد و تأکید کرد: برخی نمایندگان نظرشان این است که مجلس بودجه را بدون بررسی و کارشناسی، به صورت تشریفاتی تصویب کند که البته این نظریه، طرفداران زیادی ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/328.jpg کاتوزیان:,تصویب,تشریفاتی,بودجه,طرفدار,ندارد Icana

"حمیدرضا کاتوزیان" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری این که طبق قانون دولت‌ها‌ موظف هستند که تا 15 آذر ماه بودجه را به مجلس تقدیم کنند، تصریح کرد: در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دولتی نبوده که سر وقت لایحه را به مجلس ارائه کند و همیشه این اقدام با کندی و تأخیر همراه شده است.
 
وی با اشاره به تأخیرهای دولت احمدی‌نژاد برای ارائه لایحه بودجه به مجلس افزود: طبق آیین‌نامه مجلس و بر  اساس واقعیت‌های موجود، مجلس برای بررسی وتصویب لایحه بودجه به زمان کافی نیاز دارد، این درحالی است که حداقل زمان هم برای تصویب این لایحه برای مجلس در نظر گرفته‌اند.
 
نماینده تهران در مجلس با یادآوری روند بررسی بودجه در مجلس گفت: پس از تقدیم بودجه به صحن، نمایندگان و کمیسیون‌ها 10 روز برای ارائه پیشنهادهای خود فرصت دارند؛ پس از آن دو هفته در کمیسیون تلفیق بودجه بررسی و تصویب می‌شود که با توجه به تعطیلی‌ها و ایام غیرکاری، این فرآیند حدود 24 روز به طول می انجامد.
 
وی ادامه داد: پس از آن که بودجه به صحن علنی مجلس می‌آید، دست کم سه هفته زمان نیاز است که با احتساب زمان های پیشین در مجموع، این مدت 45 روز می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به فرصت سه چهار روزه شورای نگهبان برای بررسی بودجه پس از تصویب آن در صحن علنی افزود: سرانجام پس از اعلام نظر شورای نگهبان، اصلاحات مربوط به کمیسیون تلفیق برای تأمین نظر این شورا دوباره ارسال می‌شود.
 
به گفته کاتوزیان، این لایحه پس از اصلاح به صحن علنی مجلس برمی‌گردد و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان می‌رود؛ که با توجه به این روند، مجلس در مجموع برای بررسی لایحه بودجه، به دست کم 50 تا 55  روز زمان نیاز دارد.
 
نماینده تهران در مجلس یادآور شد که اگر دولت در همین روزها هم لایحه را تقدیم مجلس کند،  مجلس عملا فرصت کافی برای بررسی دقیق و شایسته لایحه بودجه ندارد و زمان باقیمانده تا پایان سال برای این امر به هیچ وجه کافی نیست.
 
کاتوزیان با بیان این که مجلس برای بررسی لایحه بودجه با کمبود بسیار زیاد زمان روبه‌رو است، افزود:‌ حتی اگر مجلس در سه نوبت کاری هم فعالیت کند، نمی‌تواند این کمبود وقت را پر کند؛ بر همین اساس سرانجام باید بودجه را کاملا ناپخته و به صورت یک  قیام و قعود تصویب کند که این خلاف قانون است.
 
وی افزود: بر اساس قانون اساسی، بودجه باید کاملا بررسی و سپس تصویب شود، یعنی تمام مواد، تبصره‌ها و بندها کاملا کارشناسی، بررسی و تطبیق داده شود تا دقیقا در راستای قانون برنامه و هماهنگ با سیاست‌های کلی نظام و برنامه چشم‌انداز باشد.
 
وی با اشاره به طرح پیشنهادی در مجلس برای بررسی لایحه بودجه 90 اظهار داشت: پیشنهاد شده است که بسته بودجه با یک قیام و قعود بدون کارشناسی به طور کامل تصویب شود تا دولت بتواند آن را سریعا اجرا کند که البته  این کار یعنی مجلس به وظیفه‌ای که قانون اساسی به آن محول کرده، کامل و صحیح عمل نکرده است و در این صورت قطعا به مجلس انتقادهایی وارد خواهد شد.
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس افزود: با توجه به این کمبود زمان مجلس می‌تواند در تعطیلات رسمی هم جلسه برگزار کند؛ در غیر این صورت بودجه در نیمه دوم فروردین ماه و اردیبهشت ماه بررسی خواهد شود؛ اگر دولت بودجه را در این هفته به مجلس بیاورد، مجلس  می‌تواند بررسی های خود را آغاز کند، البته قاعدتا به تعطیلات برخورد خواهیم خورد.
 
کاتوزیان گفت: اگر بررسی بودجه تا پایان سال تمام نشود و ادامه بررسی‌ها به سال آینده موکول شود، نتیجه این می‌شود که دولت در سال آینده تا یکی دو ماه قانون بودجه‌ای برای اداره کشور ندارد.
 
وی افزود: در چنین حالتی می‌توانیم تصویب کنیم که دو دوازدهم بودجه سال 90 بر اساس همان مصوبات بودجه سال 89 انجام شود، یعنی دولت فروردین و اردیبهشت بر اساس قوانین سال 89 عمل کند تا بودجه سال 90 از خرداد ماه با تصویب مجلس آماده اجرا شود.
 
کاتوزیان، تصویب بودجه دو دوازدهم را وابسته به نظر نمایندگان مجلس خواند و تصریح کرد: هم‌اکنون بحث‌های جدی در این زمینه در مجلس مطرح است، البته برخی نمایندگان نظرشان این است که مجلس بودجه را بررسی و کارشناسی نکرده و تصویب تشریفاتی کند که  البته این نظریه زیاد طرفدار ندارد.
 
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر این که اکثریت نماینگان مجلس به دنبال آن هستند که در همین یک ماه لایحه بودجه را بررسی و تصویب کنند، افزود: عده‌ای هم می‌گویند عجله نکنیم و با طمأنینه و دقت عمل کنیم و دو ماه نخست سال 90 از همان قانون سال 89 پیروی شود.
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet