هدر موبایل
1389/11/30 11:26:10
سرویس سیاسی
لاریجانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:

مسلمانان در شرایط فعلی نیازمند یک تئوری وحدت آفرین هستند

رییس قوه مقننه بر لزوم وجود داشتن تئوری وحدت در شرایط فعلی تاکید کرد و افزود: همه انسانها و مردم جهان نیازمند یک نظریه رهایی بخش از بن بست‌های تئوری‌های مادی هستند.
مسلمانان در شرایط فعلی نیازمند یک تئوری وحدت آفرین هستند رییس قوه مقننه بر لزوم وجود داشتن تئوری وحدت در شرایط فعلی تاکید کرد و افزود: همه انسانها و مردم جهان نیازمند یک نظریه رهایی بخش از بن بست‌های تئوری‌های مادی هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/184.jpg مسلمانان,در,شرایط,فعلی,نیازمند,یک,تئوری,وحدت,آفرین,هستند Icana

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در بیست و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع راهکارهای اندیشه‌ای و کاربردی تحقق تقریب مذاهب اسلامی در محل سالن اجلاس سران حضور یافت. 

وی در این کنفرانس با گرامیداشت میلاد باسعادت رسول گرامی اسلام و میلاد امام صادق (ع) برگزاری چنین کنفرانسی را در شرایط فعلی بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: برگزاری چنین کنفرانسی در شرایط فعلی امر مبارکی است و امیدواریم در این نشست که با حضور دانشمندان از بخش‌های مختلف کشورهای اسلامی برگزار شده است، نتایج خوب و مثبتی برای مسلمانان جهان حاصل شود.

 وی با بیان اینکه مسلمانان در شرایط فعلی نیازمند یک تئوری وحدت آفرین هستند، بر لزوم وجود داشتن تئوری وحدت در شرایط فعلی تاکید کرد و افزود: همه انسانها و مردم جهان نیازمند یک نظریه رهایی بخش از بن بست‌های تئوری‌های مادی هستند؛ نظریاتی که توان تفسیر و تبیین جهان از حالت تک بعدی و تک ساحتی را داشته باشد.

لاریجانی جایگاه، سیره و تفکر پیامبر عظیم الشان اسلام را پایه بیداری در جهان و وحدت بین مسلمانان عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: پیامبر اکرم از آن جهت که نوع کامل انسان است و در آیه کریمه قرآن اسوه حسنه خطاب شده‌اند و جایگاه و سیره و تفکرشان برترین است، می‌توانند پایه بیداری در جهان و وحدت بین مسلمانان باشد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی عناصر بیداری در جهان امروز را که نقش مهمی در شرایط فعلی دارند، مبتنی بر رسالت پیامبر اکرم دانست با بیان این که شهید مطهری چند چیز را عامل بیداری در جهان اسلام می‌دانستند گفت: اولین مساله توحید به معنای واقعی آن است که براساس آن تکیه فقط بر خداوند باشد و نه غیر او و انسان خود را هیچ و فقیر بداند. این توحید در جهان امروز عامل بیداری و پایداری است.

لاریجانی در ادامه به دیدار یاسر عرفات با امام راحل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: یاسر عرفات در این دیدار به امام گفت: "من به بگین گفتم که شما به آمریکا و قدرت‌های بزرگ تکیه کردید و ما به ملت بزرگ ایران به حضرت آیت الله العظمی خمینی تکیه کردیم. امام خمینی (ره) در پاسخ به عرفات گفت آنهایی که به قدرت‌های بزرگ تکیه کردند سرانجامی نداشتند اما شما هم به خدا تکیه و توکل کنید."

لاریجانی دومین عامل را پیامبر گرامی اسلام (ص) عنوان کرد و افزود: وجود ایشان و زندگی فردی و اجتماعی و سعادت واقعی انسان‌ها در گرو فهم و درک سیر و سلوک ایشان است.

 رئیس مجلس سومین عامل را آزادی واقعی در پرتو درک مفهوم جهاد عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: آزادی واقعی و آزادگی در پرتو جهاد حاصل می‌شوند و همانطور که پیامبر گرامی اسلام فرمودند ترک جهاد لباس ذلت را بر تن مردم می پوشاند و آنها را دچار فقر در معیشت می‌کند.

 وی با بیان اینکه جهاد یک موضع مقطعی نیست، یادآور شد: به تعبیر پیامبر اسلام عشق به جهاد باید همیشه همراه مومن باشد؛ چرا که جهاد عامل بیداری است و نگرش انسان را به خود و جهان و خدا در پناه تفسیر جدیدی محقق می‌کند؛ از همین رو در پرتو این امور می توان شرایط جهان را دقیق‌تر تحلیل کرد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه غرب در قرن نوزده و بیست به مرور بر جهان اسلام مسلط شد، اظهار داشت: در دهه دوم قرن بیست غرب توانست همه کشورهای اسلامی را به زیر سلطه خود بکشاند.

 وی تصریح کرد: تسلط علمی غرب همراه با سقوط معنوی رویکرد مناسبی برای درندگی استعماری و سلطه طلبی آنها فراهم کرد. از رنسانس که توجه به دین در غرب کمرنگ شد و رشد علمی را هدف خود قرار دادند شروع به دست اندازی به سایر بخش‌های جهان کردند و این رهایی از مذهب درندگی استعماری را در غرب ایجاد کرد.

 وی ادامه داد: اما در شرق زمانی که از مذهب جدا شدیم به عقب رفتیم و این شرایط زمینه را برای تسلط غرب در مسلمانان فراهم کرد.

 لاریجانی با تاکید بر اینکه در پیروزی غرب بر مسلمانان عوامل داخلی هم نقش داشتند، خاطرنشان ساخت: دو عامل مهم در وضع جوامع اسلامی زمینه را برای تسلط قدرت‌های استعماری فراهم کرد؛ یک خواب آلودگی، از خود بیگانگی و عدم بیداری مسلمانان و دوم عدم وحدت آنها با یکدیگر.

 وی تصریح کرد: مسلمانان هم از اسلام واقعی فاصله گرفتند و هم از پیشرفت‌ها جدا شدند و نتیجه این خواب آلودگی و عقب ماندگی تسلط غرب بر مسلمانان بود.

 نماینده مردم قم اضافه کرد: بعد از آن غرب اسلام را همان گونه که می‌خواست محدود کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با بیان این که امام اسلام بدون سیاست را ناقص می‌دانستند اظهار داشت: جنبش‌های امروز در جهان اسلام در همه جهات دینی و اسلامی است، سیاست جدا از اسلام نیست و اسلام یک دین سیاسی است.

وی افزود: سیاست در بطن جنبش است و زمانی که از اسلام صحبت می کنیم به معنای پشت کردن به ترقی و پیشرفت نیست؛ بلکه اسلام یک مذهب ترقی خواه است و این همان نگاه امام راحل بود.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان این که محدود کردن دین عامل عقب گرد و اجازه دادن به سلطه دیگران بر مسلمانان بود گفت: این شرایط زمینه را برای پایه گذاری حکومت‌های مستقل در کشورهای اسلامی فراهم کرد و این حکومت‌های مستبد مرض دنیای اسلام شد.

وی تاکید کرد: قبل از جنگ جهانی دوم ما حکومت‌های مستبد را در منطقه داشتیم که در عین حال وابسته نبودند؛ اما بعد از جنگ جهانی دوم هم مستبد و هم وابسته بودند و غرب با تبلیغات دروغین تلاش می‌کرد این حکومت‌های وابسته و دیکتاتوری مثل ایران در زمان شاه و مصر در زمان حسنی مبارک را به عنوان جزیره ثبات در منطقه و کشورهای پیشرفته جا بیندازد و این یک دروغ بزرگ بود.

رئیس مجلس در ادامه به مصاحبه هیکل روزنامه نگار مصری با امام راحل اشاره کرد و گفت: امام در مصاحبه با هیکل می گوید، جزیره ثبات و آرامش ایران همراه با اختناق بود و هر اختناقی انفجاری به وجود می آورد و اختناق همگانی انفجار همگانی را سبب می شود.

وی تصریح کرد: شاید به دلیل همین تصور خام در دیدگاه آمریکا و همپیمانانش بود که در زمان شاه تصور می کردند اگر دروغ را خیلی بلند بگویند مورد قبول واقع می‌شود و در حالی که از دموکراسی سخن می‌گویند از دولت‌های دیکتاتوری و وابسته در منطقه حمایت می‌کنند.

لاریجانی با بیان اینکه امام نه از تهدیدهای غرب و نه از کودتای نظامی نگران بودند، گفت: تفکری که توحید واقعی، سنت نبوی و جهاد را سرلوحه خود قراردهد احیای تفکر اسلامی را سبب می شود و این همان تفکر پیروزبخش امام (ره) بود.

وی شرایط امروز منطقه را نتیجه یک بیداری وسیع در بین مسلمانان عنوان کرد و گفت: امروز آمریکا و اسرائیل و دیکتاتورهای وابسته پریشان و منصرف شده اند و به همین علت شما باید اهمیت جوهره بیداری اسلامی را درک کنید.

رییس مجلس شورای اسلامی به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و افزود: وزیر خارجه آمریکا اخیرا گفت ما 150 میلیون دلار به شورای نظامی مصر کمک کرده ایم و از این شورا حمایت خواهیم کرد و حتی برخی کشورهای غربی و سلطنت نشین منطقه را نیز تحت فشار قرار داده اند تا از این شورای نظامی حمایت کنند.

لاریجانی تصریح  کرد: مگر مردم مصر مشکل تسلط نظامی داشتند؟ آیا مردم مصر به دنبال آن بودند که یک ژنرال برود و ژنرال دیگری بیاید؟ اتفاقا انقلاب مصر به خاطر همین تحقیرها به وجود آمد. شما ملت بزرگ و فرهیخته‌ای را سالها تحقیر کرده اید و آنها امروز به دنبال آن هستند که با رشادت این تحقیرها را کنار بزنند.

نماینده مردم قم مساله امروز مردم مصر را به ثمر رساندن انقلابشان دانست و تاکید کرد: آمریکا فکر می‌کند با کمک به شورای نظامی می‌تواند اراده ملت مصر را تخریب کند ولی این خیالی باطل است.

وی آمریکا را مسئول کشتار منطقه عنوان کرد و گفت: در کشورهای منطقه که آمریکا پایگاه نظامی دارد در برابر قیام مردم دستور کشتار می‌دهند و مردم منطقه باید بدانند عنصر اصلی فتنه در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند و این حکام وابسته اشتباه می کنند که به حمایتها آنان دل بسته اند باید عاقل تر باشند و ببینند که آمریکا با شاه، بن علی و مبارک چه کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به این حکام وابسته به منطقه گفت: حیثیت خود را به این قدرت‌های پوشالی گره نزنید جریان بیداری منطقه امری واقعی است و با کشتار و کودتای نظامی و چند مانور تاکتیکی سیاسی و شکلات های سیاسی قابل حل نیست؛ بلکه باید به اراده ملتها تن داد.

وی تصریح کرد: غرب از دیروز تا به امروز شعار دموکراسی خواهی سر داده اما این شعار شعار دروغی است و آنها به دنبال سیطره بر مسلمانان و عدم استقلال سیاسی مسلمانان هستند و تلاش می کنند عزت و استقلال مسلمانان را نابود کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ایران را آغازگر حرکات بیداری منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: مردم منطقه نشان داده‌اند که بیداری‌شان، بیداری واقعی است و آمریکا و اسرائیل بدانند هر چه در برابر این بیداری بایستند انقلاب‌های منطقه‌ای را عمیق‌تر کرده‌اند.

وی افزود: آمریکا و اسرائیل تصور نکنند با چند مانور نظامی و چند اصلاح خرد می‌توانند بر سالها دیکتاتوری و فشار بر مردم مسلمان سرپوش بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه این بیداری سلطه غرب بر منطقه را دچار زلزله سیاسی خواهد کرد گفت: باید این شرایط را به درستی درک کرد و اجازه نداد آنها با این اقدامات خام جوامع مسلمان را به عقب برگردانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته مهمی که تجربه تاریخی نیز آن را اثبات کرده است این است که بخشی از مسلمانان که درگیر با سلطه غرب هستند جبهه دیگری را برای غرب باز کنند؛ بنابراین بیش از هر زمانی نیازمند وحدت دینی و منطقه‌ای هستیم.لاریجانی با اشاره به سخن رهبر کبیر انقلاب گفت: امام بارها فرمودند از جمله خیانت‌های بدخواهان به اسلام ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی است و اگر مسلمین با هم متحد شوند هیچ دولتی نمی تواند بر آنها مسلط شود.

وی با بیان اینکه این اختلافات همیشه جنبه دینی ندارد، گفت: این اختلاف افکنی‌ها گاهی منطقه ای است تا از این طریق مسلمانان را سرگرم کند نظیر انتخاباتی که در امروز در سودان رخ می دهد.

نماینده مردم قم تصریح کرد: آمریکا و صهیونیسم به دنبال آن هستند که اختلاف مذهبی منطقه‌ای ایجاد کنند؛ بنابراین باید از اتفاقات گذشته پند گرفت و با وحدت خود راه را برای هر گونه اختلاف افکنی بست.رئیس مجلس با تاکید بر این که امروز تحولات مهمی در منطقه در حال رخ دادن است، اظهار داشت: آمریکا و غرب و اسرائیل و دیکتاتورهای منطقه جلوی این تحولات قرار گرفته اند و باید مسلمانان هوشیارانه تحلیل های دقیق‌تری از شرایط داشته باشند.

وی افزود: تصور آنها این است که این بیداری عمقی ندارد و مکررا می‌گویند این انقلاب‌ها ربطی به انقلاب ایران ندارد و الگوبرداری از آن نیست. اگر با این مساله حالشان خوش است ما اصراری نداریم بگوییم تحولات منطقه ای عین تحولات ایران است؛ اما آنها شک نکنند که ریشه این تحولات انقلاب اسلامی ایران است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی به شیطنت دیگر غرب اشاره کرد و گفت: آنها به دروغ می گویند ایران به دنبال تسری تفکر شیعی در منطقه است و این یک دروغ بزرگ دیگر آمریکا و همپیمانانش است.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: ما با افتخار از انقلاب مصر و حماس که سنی هستند دفاع و حمایت می کنیم و با افتخار از حزب الله که یک جریان شیعی است نیز دفاع و حمایت می کنیم.رئیس مجلس اضافه کرد: مساله ایران این است که آمریکا و اسرائیل حق تسلط بر مسلمانان را ندارند و دوره این سلطه گری گذشته است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال احیای عزت مسلمانان اعم از شیعی و سنی است، گفت: این استراتژی افتخارآفرین جمهوری اسلامی است و ما با افتخار از انقلاب‌های منطقه ای دفاع و حمایت می‌کنیم و دولت‌های منطقه نیز بدانند با حمایت از آمریکا و اسرائیل تنها بار خود را سنگین تر می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی را در شرایط فعلی دنیای اسلام را بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: از رئیس و مسئولان این کنفرانس می خواهم که اجازه دهند تمامی دوستانی که از کشورهای مختلف در این نشست حضور یافته اند تحلیل خود از منطقه را عنوان کنند چرا که وحدت امروز نتیجه فهم آنها است.وی اظهار امیدواری کرد: این همایش آغازگر کمک جدی به بیداری مسلمانان در منطقه باشد و دستاوردهای عمیق و مهمی برای مردم منطقه داشته باشد.

لاریجانی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی، رهبری معظم و ملت بزرگ ایران یکپارچه از حقانیت انقلاب های منطقه ای که به دنبال رهایی از استعمار و دیکتاتوری آمریکا هستند پشتیبانی خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet