خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/12/01 08:14:55
سرویس سیاسی
نماینده جهرم:

رهبری در شهرستان جهرم فداییان بسیاری دارد

شهرستان جهرم با وجود ۱۴۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس و همچنین فعالیت جوانان این شهرستان در دوران انقلاب اسلامی، نامی بسیار درخشان و ویژه دارد. برای پاسداشت یاد و خاطره این شهدا و دلاوری‌های آنان در دوران انقلاب و دفاع مقدس، روز چهارشنبه، همایش بزرگی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این شهرستان برگزار شد. همچنین نشستی نیز با حضور مسئولان کشاورزی و علی لاریجانی برای بررسی مشکلات کشاورزی در جهرم و استان فارس برگزار شد.
رهبری در شهرستان جهرم فداییان بسیاری دارد شهرستان جهرم با وجود 1400 شهید در دوران دفاع مقدس و همچنین فعالیت جوانان این شهرستان در دوران انقلاب اسلامی، نامی بسیار درخشان و ویژه دارد. برای پاسداشت یاد و خاطره این شهدا و دلاوری‌های آنان در دوران انقلاب و دفاع مقدس، روز چهارشنبه، همایش بزرگی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این شهرستان برگزار شد. همچنین نشستی نیز با حضور مسئولان کشاورزی و علی لاریجانی برای بررسی مشکلات کشاورزی در جهرم و استان فارس برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/391.jpg رهبری,در,شهرستان,جهرم,فداییان,بسیاری,دارد Icana

روزنامه «فرهنگ جنوب» خوزستان با "محمدرضا رضایی کوچی"، نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی درباره سفر "علی لاریجانی" به این حوزه انتخابی، دستاوردهای آن و همچنین آخرین روند لایحه بودجه و ارائه آن در مجلس سخن گفته است که میخوانید.

 آقای رضایی، به عنوان سؤال اول لطفاً درباره همایش «جهرم» و حضور دکتر لاریجانی در این حوزه انتخابی بگویید.

جهرم از جمله شهرهایی است که به واقع در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقشی بسیار مؤثر و پیشرو داشته است. این شهر 80 هزار نفری در کنار شهرهای بسیار بزرگی همچون قم، تبریز و اصفهان حکومت نظامی را در دوره طاغوت تجربه کرده است. به همین دلیل ما برای پاسداشت علمای بزرگی که در بیداری مردم جهرم و حرکت انقلابی آنها نقش داشتهاند، همچنین بزرگداشت همه مردم انقلابی جهرم این همایش را برگزار کردهایم. در عین حال که تلاش دیگر ما این بوده که در خلال برگزاری این همایش، این حوزه انتخابی نیز بیشتر معرفی شود.

   روز اول این همایش چگونه برگزار شد؟

ما صبح دیروز دو برنامه داشتیم؛ اول زیارت گلزار شهدای جهرم به اتفاق دکتر لاریجانی و دیگر آغاز همایش. رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش به عنوان سخنران حضور یافت و به بیان دیدگاههای خود پرداخت. جهرم 1400 شهید در دوران دفاع مقدس داده است و مردم آن یکپارچه پشتیبان انقلاب و رهبری هستند. ما مردمی ولایتمدار داریم که در همایش به دنیا اعلام کردند که اگر امام در نخلستانهای کوفه تنها بود، مردم جهرم  چنین اجازهای نمیدهند و امام در نخلستان جهرم فداییان بسیاری دارد.

   موضوع سخنرانی شما در همایش جهرم چه بود؟

ضمن تجلیل و قدردانی از انقلابیون و علمای جهرم، به سوابق انقلابی و تاریخ گذشته و هویت مردم جهرم و ضرورت حفظ این تاریخ اشاره کردم.

   بخش دیگری از این همایش بررسی وضعیت کشاورزی در استان فارس و بهویژه شهرستان جهرم است. در حال حاضر مهمترین و عمدهترین مشکلات کشاورزان در جهرم چیست؟

باتوجه به فصل زمستان و سرمای شدید جهرم، متأسفانه بزرگترین مشکل کشاورزان ما بحث سرمازدگی است. سرما به بسیاری از محصولات باغی ما خسارت زده و آنها را از بین برده است. از سوی دیگر قیمت پایین محصولات کشاورزی و باغی مانند مرکبات نیز مشکل دیگر باغداران ماست. این قیمت پایین جوابگوی خرجهای مربوط به تولید محصولات نیست و انگیزه کشاورزان را کم میکند. ما این مشکل را با فروش خرما نیز داشتیم و باغداران در این زمینه متحمل ضرر و زیان بسیاری شدند. در کنار این مسائل، موضوع دیگری که باید به جد پیگیری شود، بحث بازپرداخت وام بانکها به کشاورزان است. متأسفانه به دلیل مشکلات فراوان در کشاورزی استان مانند خشکسالیهای متمادی، درآمد کشاورزان بسیار کاهش یافته، به طوری که توان بازپرداخت وامهای دریافتی را در شرایط فعلی ندارند. لذا بانکها باید در این وضعیت با سعه صدر همکاری بیشتری با کشاورزان داشته باشند.

   باتوجه به بارندگیهای اخیر، مشکل خشکسالی تا چه میزان مرتفع شده است؟

ما به طور متوسط در یک سال زراعی میزان بارندگی بالای 50 میلی متر داریم. اما چندی پیش در یک بازه زمانی 24 ساعته شاهد بارش 70 میلیمتری باران بودیم. این باران اگرچه در یک فاصله زمانی کوتاه بارید، اما به هر حال تأثیرگذار خواهد بود. ضمن اینکه برای استفاده حداکثری از این بارش، باید ساخت سدها به طور جدیتری پیگیری شود. یکی از این سدها سد سلمان فارسی است که در حال تکمیل است.

   در همایشی که قرار است با حضور مسئولان کشاورزی استان برگزار شود، چه مواردی مورد بررسی قرار میگیرد؟

این نشست نیز با حضور دکتر لاریجانی و مسئولان و متولیان کشاورزی استان برپا میشود و مسائل و مشکلات کلانی که کشاورزان استان در چند سال اخیر با آن روبهرو بودند، مطرح میشود. به هر حال فارس یکی از قطبهای اصلی کشاورزی است و ما باید برای حفظ این جایگاه مشکلات و موانع را از میان برداریم.

   سؤال دیگر مربوط است به بحث لایحه بودجه و تأخیر آن در ارائه به مجلس.شما آقای دکتر وضعیت بودجه سال 90 را چگونه ارزیابی میکنید؟

پیشبینی من این است که باتوجه به آییننامه داخلی مجلس در مورد بررسی بودجه و زمان این بررسی، مجبور خواهیم بود از قانون یک دوازدهم یا دو دوازدهم استفاده کنیم. براساس آییننامه داخلی مجلس، از زمان اعلام وصول لایحه بودجه، این لایحه باید حداقل ده روز توسط نمایندگان بررسی شود. پس از آن 15 روز در کمیسیون تلفیق مورد ارزیابی قرار گیرد. پس از این بررسی حدود ده روز تا دو هفته نیز باید در صحن علنی مجلس مطرح شود و در صورت تصویب به شورای نگهبان برسد. به همین دلیل به طور منطقی بررسی آن به سال آینده موکول خواهد شد. در این صورت مجلس این اختیار را به دولت میدهد که براساس قانون یک دوازدهم یا دو دوازدهم، امورات جاری را باتوجه به بودجه سال 89 برنامهریزی کند.

   مهمترین اولویتها و طرحهای ملی شما در لایحه بودجه سال 90 چه مواردی را در بر میگیرد؟

ما برای جهرم پروژههای متعددی داریم که مهمترین آنها به صورت تیتروار عبارتند از: آزاد راه جهرم- شیراز و جهرم به لار. همچنین در حوزه راهها ما بحث راهآهن شیراز- جهرم- لار- بندرعباس را نیز داریم که در صورت تحقق و تکمیل این پروژهها شاهد رشدی چشمگیر در این حوزه انتخابی خواهیم بود. در کنار مبحث راه، اولویت دیگر ما مربوط به آبرسانی، شبکه فاضلاب و کشاورزی است. تکمیل سد سلمان فارسی و آبرسانی به شهر جهرم از موضوعاتی است که به جد پیگیر آن هستیم. موضوع بیمارستانهای جهرم و مجتمع آموزش عالی جهرم نیز در بودجه سال آینده پیشبینی شده است.

                                                             

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet