حلول ماه ربیع الاول
1389/11/30 17:06:31
سرویس بین الملل
نماینده خمین در مجلس

وزارت خارجه باید سکاندار سیاست خارجی باشد

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر مصر پس از استعفای حسنی مبارک گفت: این کشور باید از تجربیات انقلاب اسلامی ایران استفاده کند.
وزارت خارجه باید سکاندار سیاست خارجی باشد نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر مصر پس از استعفای حسنی مبارک گفت: این کشور باید از تجربیات انقلاب اسلامی ایران استفاده کند. https://cdn.icana.ir/d/019/224.jpg وزارت,خارجه,باید,سکاندار,سیاست,خارجی,باشد Icana

"محمدحسین مقیمی" در گفتوگو با هفته‌نامه «وقایع استان» مرکزی گفت: مردم مصر از یک پیشینه فرهنگی غنی برخوردارند و همچنین عمدتاً مسلمان و با سابقه فرهنگی درخشان هستند. مصر علما، دانشمندان و عقلای بسیاری را در خود داشته است.

وی ادامه داد: مصر پتانسیل شکلگیری یک حکومت مردم سالار دینی را دارد، این موضوع فقط بستگی به این دارد که مردم این کشور چقدر در طراحی شکل حکومت آینده و اصلاح قانون اساسی کشور خود موفق باشند.

او پیشبینی کرد: روزهای آینده، روزهای سرنوشتسازی برای ملت مسلمان مصر است که برای از سرگذراندن آن، بایستی از تجارب ارزشمند انقلاب اسلامی ایران و جنبشهای آزادی بخشی که در جهان اسلام در سالهای اخیر شکل گرفته، استفاده کنند و از نقاط ضعفی که وجود داشته، دوری کنند و نقاط مثبت آن را در طراحی حکومت بعدی خود مورد توجه قرار دهند.

این نماینده درباره مواضع دولت نهم و دهم در سیاست خارجی خود گفت: اصولاً وزارت خارجه باید سکاندار سیاست خارجی باشد و سفارتخانههای ما در کشورهای مختلف فعالترعمل کنند تا بتوانند این روزها که انقلابهای متعددی در کشورهای اسلامی در حال تکوین است، دستاوردهای انقلاب اسلامی را در اختیار این کشورها قرار دهند تا بتوانند از الگوهای انقلاب ما در مسیر قیام خود استفاده کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از انتقادات خود به دستگاه سیاست خارجی دولت احمدینژاد را چنین توضیح داد: کم توجهی به وزارت خارجه و تغییر وزیر به آن شکل درباره آقای متکی و اقداماتی که در برخی کشورها بدون اطلاع وزارت خارجه انجام میشود، بهطور کلی پسندیده نیست، چرا که وزارت امور خارجه یک سازمان قدیمی و یک نهاد باتجربه است که صاحبنظران خبرهای دارد و اینکه ما همین طوری یک عدهای را مأمور کنیم که در کشورهای مختلف، با مسئولان آن کشورها مذاکره کنند و از تجارب وزارت خارجه استفاده نکنیم، ایراد مهمی است.

نماینده خمین اظهار کرد: اگر فعالیت نمایندگان ویژه رئیسجمهور در حد پیامرسانی باشد و در کار وزارت خارجه دخالت نکنند، ایرادی ندارد، اما اگر وظایف این وزارتخانه را به دست افرادی بدهیم که تجربه این کار را ندارند، نتایج خوبی به بار نمیآورد. البته وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با آمدن آقای صالحی، ایشان بتواند سیاست خارجی کشور را یکپارچه کند و موجب شوند وزارت خارجه سکاندار سیاست خارجی کشور باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet