ایام محرم 1398
1389/11/30 17:11:57
سرویس بین الملل
تحلیل اسلامی از سیاست خارجی دولت نهم و دهم

دیپلماسی دولت باید تقویت شود

نماینده ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی درباره وقایع اخیر مصر پس از استعفای حسنی مبارک گفت: نگرانی مهمی که درباره انقلاب مصر وجود دارد، فقدان رهبری مقتدر برای هدایت انقلابیون است.
دیپلماسی دولت باید تقویت شود نماینده ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی درباره وقایع اخیر مصر پس از استعفای حسنی مبارک گفت: نگرانی مهمی که درباره انقلاب مصر وجود دارد، فقدان رهبری مقتدر برای هدایت انقلابیون است. https://cdn.icana.ir/d/019/53.jpg دیپلماسی,دولت,باید,تقویت,شود Icana

"حسین اسلامی" در گفتوگو با هفته‌نامه «وقایع استان» مرکزی گفت: اتفاقی که در مصر افتاد، اتفاق مبارکی بود که در راستای آزادیخواهی مردم و مبارزه با استبداد و دیکتاتوری رخ داد.

وی افزود: ولی انقلاب، یک بحث است و ادامه و استمرار آن، یک بحث دیگر. در الجزایر هم انقلاب رخ داد و مردم هم تلفات سنگینی را متحمل شدند، اما به دلیل فقدان رهبری درست، مردم از چاله درافتادند و در چاه افتادند.

او ادامه داد: همین نگرانی درباره مصر هم وجود دارد؛ زیرا چند حزب ضعیف و سست وجود دارد که نمیتوانند مردم را به درستی راهنمایی کنند.

اسلامی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم خداوند متعال ملت مصر را در ادامه مسیر انقلاب خود که تثبیت نظام توحیدی و جمهوری و مردمی است، یاری کند.

او درباره مواضع دولت نهم و دهم در سیاست خارجی خود توضیح داد: مواضع دولت نهم و دهم، مواضع اصولگرایی و اسلام ناب است و این دولت به هیچ وجه حاضر نشده مصلحتسنجی کند و به دلیل مصالحی که وجود دارد، از بیان حق سر باز زند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 اضافه کرد: بر کسی پوشیده نیست که این دولت در مسیر ولایت فقیه و سیاستهای ارزشی امام(ره) حرکت کرده است. دولتهای قبلی مصلحتاندیشی و مصلحتسنجی میکردند، اما این دولت این کار را هم انجام نداده است.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم در مواقعی که پای اصول ارزشی ملتها در میان است، هیچ مصلحتی بالاتر از سعادت یک ملت نیست. بنابراین سیاست خارجی این دولت را عین سیاست نظام میدانیم و مورد تأیید ماست.

اسلامی خاطرنشان کرد: البته روش دیپلماتیک این دولت باید ارتقا یابد، زیرا هنوز هم خیلی از کشورها دیپلماسی جمهوری اسلامی را دقیقاً نمیدانند و وزارت امور خارجه هنوز در مسیر بافت سنتی حرکت میکند.

این نماینده در پایان گفت: با توجه به رسانههایی که در دنیا حاکمیت دارند، وزارت خارجه ما نتوانسته سرعت عمل خوبی داشته باشد که این موضوع، نیاز به اصلاح دارد. روش دیپلماسی در رایزنیهایی که در نشستها و اجلاس مختلف وجود دارد، بعضاً موفق بوده و لازم است تقویت شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet