حلول ماه ربیع الاول
1389/11/30 21:30:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

انقلاب‌های منطقه ثمره خون شهدای بیداری اسلامی است

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: خون شهدایی که برای بیداری اسلامی در کشورهای مختلف منطقه به شهادت رسیدند امروز ثمر داده است و شاهد موج تحولاتی هستیم که عمق و اصالت آنها به تفکر جهادی و بیداری اسلامی باز می‌گردد.
انقلاب‌های منطقه ثمره خون شهدای بیداری اسلامی است رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: خون شهدایی که برای بیداری اسلامی در کشورهای مختلف منطقه به شهادت رسیدند امروز ثمر داده است و شاهد موج تحولاتی هستیم که عمق و اصالت آنها به تفکر جهادی و بیداری اسلامی باز می‌گردد. https://cdn.icana.ir/d/019/179.jpg انقلاب‌های,منطقه,ثمره,خون,شهدای,بیداری,اسلامی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی غروب امروز شنبه 30 بهمن ماه با حضور در نخستین همایش بین‌المللی شهیدان جهان اسلام، از نقش مهم و موثر شهدای مقاومت به جمله حاج عماد مغنیه اشاره کرد و گفت: خون شهدایی که برای بیداری اسلامی در کشورهای مختلف منطقه به شهادت رسیدند امروز ثمر داده است و شاهد موج تحولاتی هستیم که عمق و اصالت آنها به تفکر جهادی و بیداری اسلامی باز می‌گردد.

لاریجانی با بیان اینکه جوهر تحولات منطقه برآمده از تفکر جهادی است، ادامه داد: این همایش که برای نکوداشت شهدای بیداری اسلامی و به خصوص حاج عماد مغنیه برگزار شده است، به خوبی نشان می دهد که جوهره اتفاقات اخیر درخاورمیانه یک جوهره اسلامی است و تلاش غرب برای اینکه این اتفاقات و به خصوص انقلاب مصر را حرکتی غیراسلامی عنوان کند، تلاشی مذبوحانه است.

رییس قوه مقننه کشورمان در اشاره به مجاهدت های برخی از شهدای بیداری اسلامی اظهار داشت: نمونه یکی از این شهدا، عمر مختار در لیبی بود که علیه استعمار جنگید؛ یا شهیدعبدالقادر جزایری که بیداری قابل تقدیری در منطقه ایجاد کرد.

لاریجانی به نقش سیدجلال الدین اسدآبادی در ایران، مصر و ترکیه اشاره کرد و ادامه داد: افرادی مانند سیدجلال،  احمد عبده و حسن البنا در مصر کسانی بودند که نسل جوان منطقه را بیدار کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی از امام خمینی به عنوان خورشید بزرگی در مسیر مبارزه با استعمار و بیداری اسلامی یاد کرد و گفت: حرکت انقلابی امام مانند منظومه‌ای بود که برای جهان اسلام به یادگار مانده چرا که او هم از تجربه های گذشته استفاده کرد و هم پایه گذار نظام جدیدی برای مسلمانان شد، زیرا حرکت او ازحوزه‌های اندیشه گرفته تا مقابله با کانون فتنه، روشنگرانه بود.

لاریجانی با بیان اینکه امام همواره برماهیت اسلامی انقلاب ایران تاکید داشت، به برخی بیانات امام خمینی (ره) در مصاحبه با رسانه ها و مقامات سایر کشورها در این خصوص اشاره کرد و یاداور شد: امام چه آن زمان که در پاریس حضور داشت و چه زمانی که به ایران بازگشت همیشه یک فکر را دنبال می کرد و در برخورد با کسانی که مایل به شناختن ایران بودند عنوان می کرد و آن هم این بود که نهضت مردم ایران یک نهضت دینی و برگرفته از نهضت صدر اسلام است.

لاریجانی همچنین به ملاقات مقامات کشور فرانسه با امام اشاره کرد و گفت: در زمان اقامت امام در فرانسه دو نفر از مقامات فرانسوی با تلاش برای القاء خطر کودتای نظامی در ایران به محضر امام آمدند و نسبت احتمال وقوع کودتا هشدار دادند اما امام در پاسخ آنها، سخن هوشمندانه ای گفت. وی فرمود: "من هم شنیده ام که غرب دنبال تحرکی در ایران است اما بدانید اگر ارتش کودتا کند ما نیزمجبور به اعلام جهاد مقدس می شویم".

رییس قوه مقننه در ادامه بر تاثیر نهضت امام درپیدایش بیداری اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: شهدای مقاومت اسلامی از از احمدشاه مسعود گرفته تا شیخ راغب حرب، همه فرزندان امام و تفکر او محسوب می شوند.

وی در اداه به زندگی و مجاهدت احمدشاه مسعود پرداخت و گفت: احمدشاه شیر دره پنج شیر بود که هم در مقابل شوروی و هم درمقابل ظلم طالبان ایستادگی عجیبی داشت و در سخت‌ترین شرایط که همه جای افغانستان سقوط کرده بود، احمدشاه جانانه در دره پنج شیر مقاومت می کرد و دست آخر هم با خیانت طالبان به شهادت رسید و شهادت او راه را برای آمریکایی ها باز کرد.

رئیس مجلس با اشاره به عنوان همایش که به نکوداشت اسطوره مقاومت شهید حاج عماد مغنیه اختصاص دارد گفت: سرداران شهید جهاد اسلامی هر کدام مانند گلی در بوستان مبارزه بودند اما عماد مغنیه وضع متفاوتی داشت زیرا او فردی رشید در مبارزه با صهیونیست ها بود و طراح بزرگی برای مبارزه بود.

وی افزود: عماد مغنیه دراخراج اسرائیل از جنوب لبنان نقش منحصر به فردی داشت. او شاگرد مکتب حاج سیدحسن نصرالله بود که فکر عمیقی داشت و این تفکر پایدار صهیونیست‌ها را بیشتر نگران می‌کرد.

لاریجانی با بیان اینکهFBI  بیش از 30 میلیون دلاربرای ترور عماد مغنیه سرمایه گذاری کرد، تصریح کرد: این مجاهد متفکر و متواضع در مکتب امام موسی صدر تربیت پیدا کرده بود و مقلد حضرت آیت الله خامنه ای بود.

وی ادامه داد: او عنصری بودکه تمام سرویس‌های غربی دنبال او بودند و هیچ وقت موفق به دستگیری وی نمی شدند. بعد از جنگ سی وسه روزه لبنان رژیم صهیونیستی برای اعاده حیثیت خود با تمام تلاش و صرف میلیون ها دلارهزینه، او را به شهادت رساندند تا ضربه ای که حاج رضوان به صهیونیست ها زده بود کمترآنها را شکسته کند.

 

وی درادامه افزود: عماد مغنیه انسان متفکری بود که جانشینان خوبی برای خود تربیت کرد به گونه ای که حرکت حزب الله بدون هیچ مانعی به پیش می رود و اسرائیل از نقش فرزندان سیدحسن نصرالله و عماد مغنیه هراسناک‌تر از پیش است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیداری امروز منطقه به خاطر بودن این شهدا است، به نقش خالداسلامبولی در بیداری اسلامی اشاره کرد و افزود: اگر امروز رهبر انقلاب اتفاقات مصر را تحقیری که به ملت آنان تحمیل شده عنوان می کند، برآمده از سخنان خالد اسلامبولی است که در محاکمه خود، دلیل کشتن انورسادات را خیات وی به اسلام وحقیر کردن مسلمان دربرابر دشمنان اسلام عنوان می کند.

وی یادآور شد: زمانی که آریل شارون با عجله به مصر می رفت که شاهد اعدام خالد اسلامبولی باشد، فکرش را هم نمی کرد که همراهان خالد اسلامبولی از همان قفس های آهنی که در درون آنها به سمت محل اعدام برده می شدند، فریاد بزنند و بگویند هیچ‌ کس جز ما بیت المقدس را آزاد نخواهد کرد و اسرائیل باید بداند ارتش اسلام در راه است.

لاریجانی در ادامه سخنان خود، نقش ماندگارشهید حکیم را در مبارزات آزادی بخش عراق یادآور شد و اظهار داشت: میراث امروزی که در عراق شاهدآن هستیم از ثمرات جریانی است که شهید حکیم به راه انداخت و عده زیادی از فرزندان عراقی را تربیت کرد.

وی با انتقاد از نظام های سلطنتی منطقه که امروز به دنبال حفظ پایگاه های آمریکا در منطقه هستند، گفت: این پادشاهان و سلطنت‌طلب‌ها باید بدانند اگر شهدای مقاومت اسلامی و مقاومت جمهوری اسلامی ایران درمقابل آمریکا نبودند، ریژیم صهیونیستی امروز بر همه آنها تسلط داشت و شاهد دیکتاتوری بین المللی در جهان بودیم.

رییس قوه مقننه خطاب به این سران هشدار داد: پادشاهان منطقه باید بدانند خون هایی که امروز آنها برای صیانت از آمریکا می ریزند بارشان را چندین برابر و کارنامه شان را سیاه تر خواهد کرد.

وی همچنین با تقبیح موضع آمریکا در قبال تحولات مصر گفت: امریکایی ها گفته اند که 150 میلیون دلار به شورای نظامی حاکم به مصر کمک خواهند کرد تا اجازه ندهد خواسته های اسلامی مردم به ثمر برسد اما باید بدانند مردم مصر دنبال این نبودند که امروزآمریکا با شکلات های سیاسی آنها را فریب دهند.

وی تاکید کرد: خجالت‌آور است کشوری که ادعای دموکراسی و ابرقدرت بودن در جهان دارد امروز دستش در حمایت از دیکتاتورهای منطقه دراز باشد و نماینده‌هایش پس ازحضور در کنار دیکتاتورها، درمقابل دوربین رسانه‌ها از دموکراسی حمایت کنند.

وی همچنین خطاب به سران امریکا گفت: آمریکایی ها اشتباه زمان شاه را تکرار نکنند چرا که یکبار دیگر متضرر خواهند شد وتلاش های مذبوحانه آنها راه به جایی نخواهد برد.

لاریجانی در پایان سخنان خود با اشاره به نزدیک بودن میلاد پیامبراسلام (ص) اظهار داشت: خبرهایی که از منطقه می‌رسد نشان می دهد، اساس تفکردینی در حال محکم تر شدن است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet