روز مجلس
1387/05/31 12:34:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در همایش امور مساجد:

نقش مسجد هدایت فکری جامعه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "مساجد نه جولانگاه احزاب است و نه بوستان دولت‌ها"، اظهار داشت: نقش مسجد هدایت و رهبری فکری جامعه است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز پنج‌شنبه در ششمین آیین گرامیداشت هفته جهانی مساجد که در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تا کید کرد:  مساجد باید کاشف تراز رهبری جامعه باشند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: مساجد از صدر اسلام جایگاه ویژه ای در بین مردم داشته است و این امر بیشتر به وجه اجتماعی و نقشی که مساجد در گردهمایی‌های دینی بر عهده دارند بر می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مساجد باید به ارائه بینش عمیق دینی در جامعه بپردازند اظهار داشت: امروزه هر فردی بخواهد به نقد تفکرات غربی بپردازد علاوه بر تسلطی که باید بر اسلام‌شناسی داشته باشد باید نحله‌ها و تئوری‌های مطرح شده از سوی اندیشمندان و فیلسوفان غربی را به دقت بشناسد.

وی با بیان اینکه امروزه پس از  شکست تفکر یکجانه گرایی امریکا در عرصه بین الملل شاهد بروز تفکری تحت عنوان "خطر پذیری" هستیم گفت: ریشه خطر پذیری در مذهب ما با عنوان جهاد اسلامی به خوبی دیده شده اما ابر قدرتها با علم به این مسئله تلاش دارند تا جهاد را با تروریسم یکی معرفی کنند چرا که القای این تفکر در بر دارنده منافع آنان است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مسجد مرجع فکری جامعه است خطاب به ائمه جماعت حاضر در این مراسم اظهار داشت: بنده از مشکلاتی که شما با آن مواجه هستید آگاهم و می‌دانم که مردم مشکلات اقتصادی خودشان را با شما در میان می گذارند و این در حالی است که دولت‌ها باید پاسخگوی اینگونه مشکلات باشند چرا که جنس کار شما فکری و نه اجرایی است.

وی بابیان اینکه جایگاه مساجد فراتر از کارکرد حزبی است اظهار داشت: مسجد در جامعه اسلامی جایگاه تربیت انسان‌های بصیر و دارای فکر عمیق است.

رئیس مجلس سپس با بر شمردن لایه‌های کار در مساجد گفت: در لایه اول بعد احساسی و جذب افراد مورد توجه است که در این بعد نوع رفتار امام جماعت خیلی مهم است.

وی ادامه داد: در لایه دوم رسوخ فکر دینی در بین مردم اهمیت پیدا می‌کند؛ در همین مرحله است که باید مراقب انحرافات فکری بود چرا که تفکر فرقان نیز در همین مسجد شکل گرفت.

لاریجانی خاطر نشان کرد: تراز ملت ایران تراز بالایی است؛  تمدن امت اسلامی تراز فاخری است و مسجد در این جامعه جایگاهی است که باید انسان عظیم تربیت کند.

رئیس مجلس با اشاره به نقش ائمه جماعات در کشور اسلامی اظهار داشت: امامان جماعات سربازان تفکر اسلامی هستند و وظیفه دولت و مجلس فراهم کردن لوازم کار برای شماست.

وی با اشاره به اینکه ممکن است خلاءهایی وجود داشته باشد، اظهار داشت: باید این خلاءها را پر کنیم، چرا که شما در تاریخ تاثیر گذار هستید، همیشه مهاجرت علمای دینی تمدن را منتقل می‌کند و تاثیر گذار است‌ .

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس دیدگاه‌های شما را رصد می‌کند و آنچه در توانش باشد به شما کمک خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید، در پایان این مراسم رییس مجلس شورای اسلامی با اهدای لوح تقدیر از ائمه جماعات برتر و اعضای هیات امنای مساجد تقدیر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet