شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/11/30 15:06:40
سرویس اقتصادی
نماینده پارس‌آباد و بیله‌سوار:

کشاورزی محور توسعه استان اردبیل است

کشاورزی از گذشته دور، اصلی‌ترین زمینه رشد و شکوفایی در استان اردبیل بوده است. در حال حاضر نیز این استان با تولید محصولاتی با کیفیت و کمیت بالا از استان‌های مهم در عرصه کشاورزی کشور به حساب می‌آید.
کشاورزی محور توسعه استان اردبیل است کشاورزی از گذشته دور، اصلی‌ترین زمینه رشد و شکوفایی در استان اردبیل بوده است. در حال حاضر نیز این استان با تولید محصولاتی با کیفیت و کمیت بالا از استان‌های مهم در عرصه کشاورزی کشور به حساب می‌آید. https://cdn.icana.ir/d/019/334.jpg کشاورزی,محور,توسعه,استان,اردبیل,است Icana

 استان اردبیل با وجود سرمایهگذاریها، اقدامات و برنامهریزی مناسب برای منابع آب میتواند در صدر جدول کشاورزی کشور قرار بگیرد.

هفته‌نامه "خبر اردبیل" در همین ارتباط گفت و گویی داشته با "وکیل سپه آجیرلو" نماینده مردم پارس آباد و بیلهسوار که یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی است.

جناب وکیل سپه، به عنوان یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی چه برنامهها و اقداماتی را برای توسعه کشاورزی استان اردبیل در سال آینده در نظر گرفتهاید؟

حضور سه نماینده از استان اردبیل در کمیسیون کشاورزی به طور قطع میتواند در راستای بهبود وضعیت کشاورزی استان مؤثر باشد.

خوشبختانه سال گذشته در بخش اعتبارات از ردیفهای اختصاصی کشاورزی و منابع آب توانستیم تأثیرگذار باشیم و حتماً امسال هم با توجه به اینکه به احتمال قوی بودجه یکشنبه این هفته به مجلس ارائه میشود در مسائل ارجاعی به کمیسیون میتوانیم اعتبار لازم را برای سدهای معیشتی، سدهای در حال اجرا و بخشهای کشاورزی به منظور حمایت از این بخش تأمین اعتبار کافی را داشته باشیم.

 البته همانطور که گفته شد با توجه به اینکه استان اردبیل در زمینه کشاورزی از رونق خوبی برخوردار است و محور توسعه کشور هم کشاورزی است ما میتوانیم کشاورزی را در استان ارتقا دهیم.

با توجه به حضور وزیر نیرو در جلسه هفته گذشته مجلس، درباره منابع آبی چه مشکلاتی در استان وجود دارد و برای رفع این مسائل چه تدابیری اندیشیده شده است؟

با توجه به اجرای طرحهای آبرسانی در استان اردبیل مانند سایر استانهای کشور، البته کارهای خوبی انجام شده و مشکلات کمتر میشوند اما به طور قطع منابعی مالی که از سوی وزارتخانهها در نظر گرفته میشوند، کافی نیستند. البته این مشکل مربوط به وزارتنیرو هم نیست. مشکل این است که از لحاظ تامین اعتبار در بودجه باید اقدامی جدی صورت بگیرد.

 اقدام جدی که اشاره میکنید باید به چه شکل باشد؟

اگر اعتبارات مالی وزارت موردنظر افزایش یابد در این صورت آن وزارتخانه هم میتواند خواستههای استانهای مختلف کشور را تامین کند. اما با توجه به تخصیص اعتباری در حدود 5 هزار میلیارد تومان برای بیش از 130 طرح در حال مطالعه و اجرا در نتیجه وزارتخانه هم نمیتواند پاسخگوی نیازهای مالی طرح ها و پروژهها باشد. در چنین حالتی اعتبارات کنونی بیشتر مانند یک گوشت قربانی است که در میان همه این طرحها تقسیم میشود و خیلی نمیتواند موثر باشد. البته طرحهایی که در استان ما در حال انجام هستند از طرحهای اولویتدار وزارت نیرو هستند و قول مساعد برای تخصیص اعتبار لازم را هم از وزیر نیرو گرفتهایم.

 در حال حاضر چند سد برای استان اردبیل در برنامه دارید؟

در حال حاضر سد و بند خدآفرین و نیز سدهای عمارت، یامچه، احمدولی، سبلان و تعدادی سد معیشتی در برنامه هستند که با اجرایی شدن این سدها میتوانیم شاهد رشد و شکوفایی بیشتر باشیم.

 این سدها میتوانند تامین کننده منابع آبی استان باشند؟

البته طرحهای زیاد در استان داریم اما موارد یاد شده از جمله طرحهای عمدهای هستند که ردیف اختصاصی بودجه دارند و هر سال نیز در برنامه گنجانده میشوند. البته درباره سد خدآفرین باید اعلام کنم که کارهای اولیه به منظور حضور سرمایهگذار بخش خصوصی انجام شده است چراکه همانطور که عرض شد تخصیص اعتبار به تنهایی نمیتواند جوابگوی کار پروژه باشد. در این ارتباط مطالعات اولیه انجام شده و سرمایهگذار هم با استانداری و وزارت نیرو جلسه داشته است که در صورت امضای قرارداد نهایی ما میتوانیم دو تا سه سال زودتر از زمان نهایی و مصوب سد را به بهرهبرداری برسانیم.  آب سد خدآفرین 63 هزار هکتار از اراضی را فقط در حوزه شهرستانهای پارسآباد و بیلهسوار تحت پوشش دارد که این سد میتواند همانند سذ مغان در استان کارایی داشته باشد.

 پس بخش خصوصی می تواند در طرحهای استانی حضور داشته باشد؟

البته همین طور است. در بودجه این پیشبینی شده است که میتوان از حضور سرمایهگذار داخلی یا خارجی در اجرای پروژههای عمرانی استفاده کرد.

 و نکته آخر؟

با وجود کاهش بارش در فصل پاییز، اما این مقدار در زمستان افزایش نسبی داشته است و در حال حاضر طبق اطلاعات به دست آمده تقریبا 58 درصد سدهای کشور از نظر آبی تامین شدهاند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet