حلول ماه ربیع الاول
1389/11/30 16:06:25
سرویس سیاسی
غضنفرآبادی تشریح کرد

جزئیات طرح نظارت مجلس بر‌عملکرد نمایندگان

عضو کمیسیون مشترک بررسی کننده «طرح نظارت مجلس بر عملکرد نمایندگان» مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات این طرح در کمیسیون مشترک رسیدگی کننده، تصویب شد و بزودی به تصویب نهایی مجلس خواهد رسید و در مجلس نهایی می شود.
جزئیات طرح نظارت مجلس بر‌عملکرد نمایندگان عضو کمیسیون مشترک بررسی کننده «طرح نظارت مجلس بر عملکرد نمایندگان» مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات این طرح در کمیسیون مشترک رسیدگی کننده، تصویب شد و بزودی به تصویب نهایی مجلس خواهد رسید و در مجلس نهایی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/59.jpg جزئیات,طرح,نظارت,مجلس,بر‌عملکرد,نمایندگان Icana

موسی غضنفرآبادی نماینده بم در مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با هفته‌نامه «نگارستان»کرمان با بیان اینکه طرح مذکور پس از دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری در خرداد ماه امسال، تهیه شد، گفت: پس از بحث و بررسیهای مکرر و فراوان رسیدگی به کمیسیون اصل 90 مجلس ارجاع و در نهایت به کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگان سه  کمیسیون مجلس ارجاع شد.

 وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون آییننامه داخلی، حقوقی و قضایی و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، کمیسیون مشترک رسیدگی کننده، به «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان» هستند، اظهار داشت: اعضای کمیسیون مشترک 23 نفر هستند که هفت نفر از کمیسیون آییننامه داخلی، هفت نفر از کمیسیون حقوقی و قضایی و ۹نفر از کمیسیون اصل ۹۰ اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهند.

 محتوای «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان»

عضو کمیسیون مشترک رسیدگی کننده به «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان» با بیان اینکه طرح مذکور شامل یک مقدمه، چند محور و چند ماده و تبصره است و با اشاره به وظیفه قانونگذاری و نظارتی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بررسی این طرح آنچه که به موضوعات و وظایف نمایندگی مربوط می شود و در آییننامه داخلی مجلس هم به آن اشاره شده و همچنین در خصوص نحوه حضور و غیاب نمایندگان و ساماندهی این مسئله پرداخته خواهد شد.

 به گفته غضنفرآبادی توجه به عملکرد نمایندگان در زمینه مباحث مالی  و نظارت بر داراییهای آنها یکی دیگر از مباحث مورد دقت در این طرح خواهد بود.

صیانت از نمایندگان هدف این طرح

وی افزود: مباحث امنیتی، اقتصادی و اخلاقی یکی دیگر از مباحث در این طرح خواهد بود. همچنین مسائلی در رابطه با سفرهای خارجی آنها مورد عنایت خواهد بود.

نماینده بم در مجلس شورای اسلامی گفت: هدف این طرح صیانت از نمایندگان در ابعاد مختلف سیاسی، اخلاقی، مالی و ... است و همه تلاشها بر این خواهد بود تا راهکارهای لازم برای حفظ شأن و جایگاه مجلس تقویت شود.

روند بررسی این طرح در مجلس

غضنفرآبادی با بیان اینکه طرح مذکور در خردادماه امسال در مجلس مطرح شد، افزود: این طرح یک فوریتی بود که در ابتدا  درجلسه علنی مجلس در چهارم مهریک فوریت آن به رأی گذاشته شد، اما از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه آن روز مجلس تنها 79 نماینده به یک فوریت این طرح رأی موافق دادند، همچنین ۸۱ نماینده رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع دادند که به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسید.

وی با بیان اینکه رسیدگی به برنامهپنجم توسعه در مجلس و کمیسیونهای تخصصی باعث شد تا رسیدگی به «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان» کمی به عقب بیفتد، افزود: البته دلیل دیگر تأخیر در تصویب نهایی طرح اینست که می خواهیم تا آنرا با کار کارشناسی دقیق و حساب شده مصوب کنیم.

 تشکیل کمیته تخصصی بررسی کننده «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان»

وی با بیان اینکه برای بررسی بهتر طرح مذکور کمیته تخصصی در این رابطه تشکیل شد، افزود: علاوه بر اینجانب و آقایان محمد تقی رهبر نماینده اصفهان، حسین فدایی نماینده تهران، محمد دهقان نماینده چناران، موسی قربانی نماینده قائنات و خانم نیره اخوان نماینده مشهد از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون مشترک رسیدگی کننده به این طرح و همچنین محمد مهدی مفتح نماینده رزن و محسن کوهکن نماینده لنجان به نمایندگی از کمیسیون آییننامه داخلی مجلس، اسداللهی نماینده تربتجام و علی ادیانیراد نماینده قائم شهر به نمایندگی از کمیسیون اصل 90 مجلس اعضای تشکیل دهنده کمیته ویژه بررسی طرح نظارت مجلس بر نمایندگان هستند.

عضو کمیسیون مشترک رسیدگی کننده به «طرح نظارت مجلس برعملکرد نمایندگان» گفت: این کمیته که تشکیل شد تا کنون چندین جلسه برگزار کرد که کلیات طرح را تصویب کرد و هم اکنون وارد جزئیات طرح مذکور شده است.

برخی از اعضای کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح

غضنفرآبادی با اشاره به 23 نماینده عضو این کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح مذکور گفت: این علاوه بر اسامی مطرح شده، محسن نریمان نماینده بابل، عزت اللهیوسفیانملا نماینده آمل، محسنی بندپی نماینده چالوس و نوشهر،عباس رجایی نماینده اراک، امین شعبانی نماینده سنندج و محمدرضا باهنر نماینده تهران از دیگر اعضای این کمیسیون هستند.

 وی افزود: نمایندگان مذکور با حساسیت و دقت خاصی در حال بررسی این طرح هستند که انشاءالله در ابتدای سال 1390 این طرح در مجلس نهایی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet