خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/11/30 16:05:24
سرویس سیاسی
ابوترابی‌فرد:

تصویب بودجه 90 احتمالا به سال آینده موکول می‌شود

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" از احتمال موکول شدن بررسی و تصویب لایحه بودجه۹۰ به سال آینده به علت تأخیر دولت در ارائه آن به مجلس خبر داد و پیش بینی کرد: احکام بودجه اسفند ۸۹ برای فروردین سال ۹۰ اجرا شود.
تصویب بودجه 90 احتمالا به سال آینده موکول می‌شود "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" از احتمال موکول شدن بررسی و تصویب لایحه بودجه90 به سال آینده به علت تأخیر دولت در ارائه آن به مجلس خبر داد و پیش بینی کرد: احکام بودجه اسفند 89 برای فروردین سال 90 اجرا شود. https://cdn.icana.ir/d/019/4122.jpg تصویب,بودجه,90,احتمالا,به,سال,آینده,موکول,می‌شود Icana

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز (شنبه 30 اسفند) در حاشیه بازدید از خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه و نادیده گرفتن نص صریح قانون در این زمینه افزود: دولت ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس در باره ارائه به موقع لایحه بودجه نادیده گرفته است.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس بیان کرد: مجلس در شرایط کنونی با تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه باید بیش از 40 روز تمام فعالیت‌های خود را تعطیل و تنها لایحه بودجه را بررسی کند که این موضع متناسب با جایگاه و وظایف مجلس شورای اسلامی نیست.

ابوترابی فرد با اشاره به ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که در آن دولت موظف به ارائه لایحه بودجه تا پانزدهم آذرماه شده است، تصریح کرد: اگر لایحه بودجه هرسال پانزدهم آذر ماه و در زمان مقرر، طبق قانون ارائه شود، ضمن این که مجلس قادر به بررسی طرح‌ها و لوایحی که در دستور کارش قرار دارد خواهد شد، می‌تواند لایحه بودجه را نیز در دستور کار قرار دهد و با دقت آن را بررسی کند.

وی همچنین تأکید کرد: اعلام زمان 15 آذر برای ارائه لایحه بودجه به مجلس برای این است که مجلس مجبور به تعطیل کردن تمام فعالیت های خود به علت تأخیر دولت نباشد و در یک روال قانونی با بررسی دقیق مفاد برنامه بودجه آن را تا اوایل اسفند ماه هر سال نهایی کند و دولت هم بتواند برای سال آینده برنامه ریزی کند و مقدمات اجرای لایحه بودجه را از آغاز سال آتی فراهم کند.

بررسی بودجه به صورت یک دوازدهم منتفی است

نایب رئیس مجلس با اشاره به سخنان معاون پارلمانی رئیس جمهوری در باره ارائه لایحه بودجه در روز اول اسفند ماه گفت: با توجه به سخنان معاون پارلمانی رئیس جمهوری و قرار داشتن بررسی بودجه سال 90 در دستور کار مجلس شورای اسلامی، احتمال بررسی بودجه به شکل یک دوازدهم یا دو دوازدهم منتفی است؛ زیرا نیازی به بودجه یک دوازدهم یا دو دوازدهم نداریم و چنین بودجه هایی در مواقعی بررسی می شود که کلیات لایحه بودجه، تصویب نشود و یا دولت نتواند بودجه یک ساله را تقدیم کند.

احتمال اجرای احکام بودجه اسفند 89 برای فروردین 90

ابوترابی فرد با بیان این که احتمال نهایی نشدن بودجه سال 90 در روزهای آخر سال وجود دارد، گفت: بررسی لایحه بودجه 90 در دستور کار مجلس است، اما ممکن است به علت نهایی نشدن بودجه سال 90 پیش از آغاز سال، ما برای هزینه های جاری در یک ماه نخست سال 1390 تنگناهایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این صورت با هماهنگی دولت و دیوان محاسبات ماده واحده ای را مصوب و به دولت اجازه خواهیم داد که احکام بودجه اسفند ماه سال 89 را برای فروردین سال 90 اجرا کند و بعد تغییرات این احکام را با توجه به بودجه سالانه ای که نهایی خواهد شد، در ماه های بعد اعمال کند.

تاخیر در ارائه لایحه بودجه مجلس را در تنگنا قرار می‌دهد

نایب رئیس مجلس با تأکید بر این که بررسی لایحه بودجه سالانه کشور نیازمند تأمل و دقیق شدن بر روی مفاد آن است، گفت: تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه مجلس را در انجام شایسته وظایف خود در تنگنا قرار می دهد، ضمن این که تنگناهایی را برای شورای نگهبان و احیانا برای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای رسیدگی به این موضوع ایجاد می کند.

چهره شاخص اصولگرایان مجلس در باره روند بررسی لایحه بودجه تصریح کرد: بر اساس مصاحبه معاون پارلمانی رئیس جمهوری، دولت مصمم است که روز یکشنبه یکم اسفند ماه لایحه بودجه سال 90 را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند که در این صورت، مجلس برای بررسی لایحه و تصویب آن ، کمتر از یک ماه زمان دارد.

وی، از برگزاری نشست هیئت رئیسه مجلس به منظور برنامه ریزی برای بررسی و تصویب لایحه بودجه خبر داد و افزود: در بحثی که در هیئت رئیسه مجلس داشتیم و مذاکره ای که با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و برخی کمیسیون های تخصصی انجام گرفت، مصمم هستیم که بلافاصله پس از تقدیم لایحه، 10 روز طبق آیین نامه برای دریافت پیشنهادهای نمایندگان اختصاص دهیم که تاریخ یکم تا دهم اسفندماه برای این موضوع پیش بینی شده است.

به گفته وی، با توجه به ظرفیت آیین نامه، به صورت همزمان کمیسیون‌های تخصصی نیز بررسی لایحه بودجه را آغاز خواهند کرد.

بررسی لایحه بودجه 90 این هفته درکمیسیون تلفیق آغاز می شود

ابوترابی فرد همچنین با اشاره به تصمیم مجلس مبنی بر بررسی دقیق لایحه بودجه، گفت: کمیسیون تلفیق از روزهای سوم یا چهارم اسفندماه بررسی کلیات بودجه سال 90 را آغاز می‌کند و با دعوت از مسئولان ذی ربط و استماع گزارش آنها مسائل کلان بودجه را بررسی خواهد کرد و سرانجام با دریافت پیشنهادهای کمیسیون‌های تخصصی از تاریخ 13 یا 14 اسفندماه، بررسی پیشنهادهای کمیسیون ها در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: گمان ما این است که امکان تقدیم گزارش نهایی کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس در روزهای پایان سال 89 وجود دارد و چنانچه طبق برنامه پیش بینی شده، حرکت کنیم امکان بررسی نهایی لایحه بودجه سال 90 در سال 89 دور از واقع به نظر نمی رسد، اما این پیش بینی ابتدایی ماست و امکان دارد بنا به دلایلی این برنامه عملیاتی نشود.

ابوترابی فرد ادامه داد: اگر هم این برنامه عملیاتی نشد، مجلس با هماهنگی دولت بررسی بودجه را ادامه خواهد داد و نظر بنده این است که کمیسیون تلفیق قطعا کار خود را تا پایان سال تمام خواهد کرد و گزارش کمیسیون تلفیق در باره بودجه سال 90 پیش از پایان سال جاری ارائه خواهد شد، اما بررسی گزارش تلفیق در صحن علنی به سال 1390 ارجاع خواهد شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، از برگزاری نشست های مداوم با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری خبر داد و گفت: این نشست‌ها به صورت مستمر، برای هماهنگی بیشتر میان دولت و مجلس در باره لایحه بودجه سال آینده برگزار می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet