ایام محرم 1398
1389/12/01 10:25:02
سرویس صحن
با تصویب مجلس

پرونده قاضی متخلف با اصرار دادیار بر تعقیب، به دادگاه عالی می‌رود

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورتی که دادیار پس از رسیدگی به پرونده قاضی متخلف با وجود مخالفت دادستان اصرار بر تعقیب وی داشته باشد،پرونده جهت حل اختلاف به دادگاه عالی ارسال می شود.
پرونده قاضی متخلف با اصرار دادیار بر تعقیب، به دادگاه عالی می‌رود با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورتی که دادیار پس از رسیدگی به پرونده قاضی متخلف با وجود مخالفت دادستان اصرار بر تعقیب وی داشته باشد،پرونده جهت حل اختلاف به دادگاه عالی ارسال می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/239.jpg پرونده,قاضی,متخلف,با,اصرار,دادیار,بر,تعقیب،,به,دادگاه,عالی,می‌رود Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، ‌نمایندگان در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شواری اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه نظارت بر رفتار قضات ماده 29 این لایحه را با 147 رای موافق، 2 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس این ماده در صورتی که دادیار پس از رسیدگی به پرونده تخلف یک قاضی عقیده به تعقیب وی داشته باشد و دادستان هم با وی موافق باشد، کیفر خواست تنظیم و پرونده جهت رسیدگی به دادگاه عالی ارسال می شود و چنانچه دادستان به منع یا موقوفی تعقیب انتظامی معتقد باشد با اصرار دادیار بر نظر خود، پرونده جهت حل اختلاف به دادگاه عالی ارسال می شود و رای دادگاه متبع خواهد بود. در سایر موارد نظر دادستان لازم‌الاتباع است.

براساس مصوبه دیگر مجلس، دادستان می تواند با وجود احراز متخلف از نایحه قاضی باتوجه به میزان سابقه و تجارب قضایی و همچنین با در نظر گرفتن حسن سابقه و درجه علاقمندی قاضی به انجام وظایف محوله و سایر اوضاع و احوال قضیه،‌تعقیب انتظامی او را تعلیق و مراتب را به او اعلام نماید مشروط بر این که تخلف مزبور مستلزم مجازات انتظامی از درجه هشت و بالاتر نباشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات پیشین بررسی لایحه نظارت بر رفتار قضات، با تصویب ماده 13 این لایحه، مجازات‌های انتظامی قضات را در 13 بند زیر تعیین کردند:

1-  توبیخ کتبی بدون درج در سابقه خدمتی

2- توبیخ کتبی با درج در سابقه خدمتی

3- کسر حقوق ماهانه تا یک سوم از یک ماه تا شش ماه

4- کسر حقوق ماهانه تا یک سوم از شش ماه تا یک سال

5- کسر حقوق ماهانه تا یک سوم از یک سال تا دو سال

6- تنزل یک پایه قضایی و در مورد قضات نظامی تنزل یک درجه نظامی یا رتبه کارمندی

7- تنزل دو پایه قضایی و در مورد قضات نظامی تنزل دو درجه نظامی یا دو رتبه کارمندی

8-  انفصال موقت از یک ماه تا شش ماه

9-انفصال موقت از شش ماه تا یک سال

10- خاتمه خدمت از طریق بازنشستگی با داشتن حداقل بیست و پنج سال سابقه و بازخرید خدمت در صورت داشتن کمتر از بیست و پنج سال سابقه

11-  تبدیل به وضعیت اداری و در مورد قضات نظامی لغو ابلاغ قضایی و اعاده به یگان خدمتی

12- انفصال از خدمت قضایی

13- انفصال دائم از خدمات دولتی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet