حلول ماه ربیع الاول
1389/12/01 14:00:34
سرویس صحن
از سوی احمدی نژاد صورت گرفت

تقدیم لایحه 176 هزار میلیارد تومانی بودجه 90 به مجلس

رئیس قوه مجریه ۱۷۶ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۰ را امروز به مجلس تقدیم کرد و از نمایندگان خواست تا انعطاف و شاکله این لایحه را حفظ کنند.
تقدیم لایحه 176 هزار میلیارد تومانی بودجه 90 به مجلس رئیس قوه مجریه 176 هزار میلیارد تومانی بودجه 90 را امروز به مجلس تقدیم کرد و از نمایندگان خواست تا انعطاف و شاکله این لایحه را حفظ کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/433.jpg تقدیم,لایحه,176,هزار,میلیارد,تومانی,بودجه,90,به,مجلس Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمود احمدی نژاد که برای تقدیم لایحه پیشنهادی بودجه سال 90 در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرده بود، در تشریح ارقام این بودجه گفت: رقم بودجه عمومی دولت 176 هزار و 993 میلیارد تومان است که از این رقم، برای درآمدهای اختصاصی 19 هزار میلیارد تومان، تملک دارایی های مالی 25 هزار و 400 میلیارد تومان، بخش هزینه ای 89 هزار میلیارد تومان، بخش عمرانی 47 هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته شده است و  362 هزار میلیارد تومان به بخش موسسات وابسته به دولت اختصاص دارد که هدفمندی یارانه ها نیز در آنها پیش بینی شده است.

وی در تشریح ویژگی های این لایحه، اظهار کرد: لایحه بودجه سال 90 در شرایطی به مجلس تقدیم می شود که کشور و انقلاب در شرایط بسیار مناسب و آماده ای قرار دارد.

رئیس قوه اجرایی کشور با بیان این که همه زمینه ها و امکانات برای جهش های بلند فرهنگی و  اقتصادی آماده است، افزود: برنامه پنجم توسعه با همکاری خوب نمایندگان دولت و مجلس در اختیار است، فضای عمومی کشور نیز فضای نشاط، امید و پیگیری آرمان های بلند انقلاب اسلامی است.

احمدی نژاد لایحه پیشنهادی بودجه 90 را تنظیم براساس قانون برنامه پنجم توسعه و در جهت تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله عنوان کرد و گفت: نخستین بودجه از دومین برنامه معطوف به چشم انداز، هم اکنون در اختیار مجلس است.

رئیس جمهوری مهم ترین ویژگی بودجه سال 90 را توجه بر عدالت دانست و تاکید کرد: عدالت به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامی و از اهداف انبیا، اولیا و انقلاب اسلامی است، بنابراین تلاش شده است که توجه به تمام نقاط کشور توزیع و تخصیص منابع با نگاه عدالت محور، شود.

احمدی نژاد ادامه داد: بین بخش های جامعه و اقشار مختلف مردم با نگاه عدالت، بودجه تنظیم شده است و عدالت اقتصادی و  عدالت فرهنگی و توجه جدی به کاهش طبقاتی اساس این بودجه است.

به گفته احمدی نژاد، در لایحه بودجه 90 به گونه ای عمل شده است که فاصله بین مناطق و اقشارگوناگون و طبقات درآمدی کاهش پیدا کند.

رئیس قوه مجریه فضایل اخلاقی و توجه آرمان های انقلاب اسلامی را از دیگر ویژگی های لایحه بودجه 90 خواند و تصریح کرد: تمام بودجه هایی که در کارگروه های فرهنگی در استان ها به تصویب رسیده است همه در بودجه سال 90 منعکس شده است و امیدوارم با همتی که خواهد شد موج عظیم فرهنگی و  تقویت آرمان ها را در سال 90 نیز شاهد باشیم.

وی در ادامه صحبت هایش، گفت: پشتیبانی و تاکید بر توانمندسازی بخش تعاونی در اقتصاد و فرهنگ و عرصه سیاسی است.

احمدی نژاد، تقویت بخش مردمی در همه زمینه ها را از جهت گیری های اصلی چشم انداز و سیاست های قانون برنامه پنجم عنوان کرد و افزود: همه واگذاری ها به طور گسترده دیده شده است و توانمندسازی مردم در حضور گسترده در سرمایه گذاری ها نیز لحاظ شده است.

وی اظهار کرد: تعمق و همبستگی ملی در این بودجه تاکید شده است گرچه همبستگی ملی امروز در کشور بی نظیر است، اما نیازمند تقویت روزانه و سالانه است.

احمدی نژاد از دیگر ویژگی های لایحه بودجه 90 را توجه و تاکید بر اعتلای هویت اسلامی ـ ایرانی عنوان کرد و گفت: امروز در تمام استان ها کارهای فرهنگی مشخصی برای برنامه ریزی ایرانی ـ اسلامی در حال شکل گیری است.

وی اظهار امیدواری کرد که با حمایت نمایندگان و پیگیری دولت در پایان برنامه پنجم توسعه به یک الگوی تمام عیار اسلامی ـ ایرانی دست پیدا کنیم.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر این که تقویت نهاد خانواده و ارتقای جایگاه متعالی زن در این لایحه دیده شده است، تصریح کرد: تاکید بر فعالیت های زنان در عرصه های اجتماعی و آرمانی و انقلابی و همچنین توجه به مساجد و حوزه های علمیه و کانون های فرهنگی در بودجه دیده شده است.

احمدی نژاد به بخش تولید داخلی در لایحه بودجه سال 90 اشاره کرد و افزود: در بخش تولید داخل و مصرف تولید داخل توجه جدی به این امر و موضوع سرمایه گذاری در بخش های گوناگون شده است و از همه آنها حمایت می شود.

وی یادآور شد: به صادرات کالا و خدمات نیز توجه جدی شده است به طوری که در 5 سال اخیر صادرات غیرنفتی که از شاخص های رشد پایه ای اقتصاد کشور است، بیش از چهار برابر شده است که این یک انقلاب در تولید داخل است.

رئیس جمهوری با بیان این که در بخش علمی هدف این است که سال آینده سهم جمهوری اسلامی ایران در تولید علم افزایش چشمگیر داشته باشد، گفت: به جای سال 1404 باید همین الان در رتبه اول منطقه قرار بگیریم و قبل از پایان برنامه پنجم رتبه اول منطقه را به طور کامل به خود اختصاص دهیم.

احمدی نژاد همچنین درخصوص بخش اجتماعی لایحه بودجه سال 90، اظهار کرد: در این بخش بر افزایش نشاط اجتماعی و تقویت بودجه ورزش، ایران گردی و تفریحات مفرح تاکید شده است.

وی افزود: در بخش سلامت نیز جهش قابل توجهی در بودجه سلامت دیده شده است و امیدوارم سهم مردم در هزینه های درمانی کاهش پیدا کند و طرح پزشک خانواده نیز در شهرهای کشور عملیاتی کنیم.

رئیس قوه مجریه با اظهار این که بیش از 70 درصد پزشکان کشور، پزشکی عمومی هستند، گفت: بار اصلی اداره بخش سلامت نیز بر دوش پزشکان عمومی است، اما درآمد این پزشکان در پایین تر سطح و در نتیجه خدمت رسانی آنها نیز در سطح پایینی است.

به گفته احمدی نژاد، در بخش بیمه نیز، بیمه کارگران ساختمانی، عشایر، روستاییان و قالیبافان که حدود 2 میلیون نفر هستند پیش بینی شده است.

* 6 هزار میلیارد تومان، سهم بخش کشاورزی در بودجه 90

وی یکی از مهم ترین کارهای صورت گرفته در لایحه بودجه سال 90 را توجه به بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: ما در بخش کشاورزی 2 مشکل اساسی داریم، یکی از آنها شبکه های آبیاری و زه کشی اراضی است و دیگری سیستم های آبیاری ما است و ما برای این دو بخش 6 هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر این که این رقم در 5 سال، اهداف این بخش محقق خواهد شد، افزود: اگر طی 5 سال درست عمل کنیمف سال به سال از مصرف آب در بخش کشاورزی کم می شود و خشکسالی نیز کاهش پیدا می کند.

احمدی نژاد در ادامه به بحث اشتغال در لایحه پیشنهادی بودجه سال 90 اشاره کرد و گفت: از 45 سال قبل و به خصوص در سالهای اخیر بیکاری به عنوان یکی از معضلات بزرگ خانواده ها بوده است، در حال حاضر حدود 2 میلیون 400 هزار نفر متقاضی شغل در بازار موجود است.

وی تصریح کرد: با پیش بینی که انجام شده است تا پایان سال 92 هر سال، یک میلیون و 200 هزار نفر به این جمعیت اضافه می شود و بعد از سال 92 این تعداد به 800 هزار نفر کاهش پیدا می کند، و امسال تا پایان قبل یک میلیون و 600 هزار شغل ایجاد شد و تا پایان سال نیز این رقم به یک میلیون و 800 هزار خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به صندوق توسعه ملی گفت: در این صندوق کار مشترک و ماندگاری انجام شد؛ اما محدودیت هایی نیز ایجاد شد که بخش های وسیعی از جامعه مانند بخش کشاورزی را از پشتیبانی این صندوق محروم کرد.

احمدی نژاد اظهار امیدواری کرد نمایندگان مجلس این بخش را اصلاح کنند تا کشاورزان نیز مورد حمایت صندوق توسعه ملی قرار بگیرند.

رئیس قوه مجریه، حفظ سرعت تولید مسکن در کشور را امری مهم و ضروری دانست و افزود: مسکن مهر با پشتیبانی خوبی که مجلس انجام داد بازار مسکن را کنترل کرد و برای نخستین بار پس از 50 سال پله های قیمت مسکن کنترل شد.

به گفته احمدی نژاد، تسهیلات مسکن در شهرهای بزرگ با 9 درصد، مراکز استان ها 7 درصد و سایر مناطق مانند شهرهای کوچک و روستاها 4 درصد در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهوری اظهار کرد: در بخش عمران روستایی نیز با بنیاد مسکن قرار گذاشتیم که 3 هزار میلیارد تومان برای بهسازی روستاها در 2 تا 3 سال اختصاص دهیم و طی 3 سال خانه های روستاهای بالای 20 خانوار بهسازی خواهد شد.

* 47 هزار میلیارد تومان، سهم اعتبارات همرانی

وی با تاکید بر این که در بودجه سال 90 اولویت را به پروژه هایی که سال 90 تمام می شود، اعتبار اختصاص داده ایم، گفت: سهم اعتبارات عمرانی یک جهش پیدا کرده است در واقع رقم اعتبارات عمرانی برای پاسخگویی به همه طرحهای نیمه کاره، سفرهای استانی و غیراستانی، 47 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

احمدی نژاد ادامه داد: اگر نمایندگان درخواست کنند بودجه های مصرفی مانند بودجه های مجلس و دولت را کاهش و به بخش عمرانی اضافه خواهیم کرد.

رئیس جمهوری ادامه روند کنترل تورم را از جهت گیری های دیگر لایحه بودجه 90 خواند و افزود: امروز سوداگری در بخش طلا و سکه، مسکن، خودرو و مایحتاج عمومی کنترل شده است و منابع به سمت سرمایه گذاری حرکت کرده است.

به گفته احمدی نژاد، سال آینده تقویت پول ملی، اصلاح پول ملی، اصلاح سیستم بانکی و مالیات ادامه پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در بخش سیاست خارجی نیز گسترش نقش جمهوری اسلامی ایران و اثرگذاری ملت ایران بر مناسبات جهان جدی تر پیگیری خواهد شد.

رئیس قوه مجریه با بیان این که لایحه بودجه سال 90 بر پایه قانون برنامه پنجم است، گفت: استفاده از عبارات پیچیده و نامفهوم مانند سال های گذشته حذف شده است و کمترین بندها مانند تبصره ها به صورت لایحه آمده است و عبارت های تکراری تغییر قوانین را کنار گذاشتیم.

وی ادامه داد: ما قوانین مهم و مادر را در اختیار داریم، بنابراین لازم نیست در لایحه بودجه هر سال قانون گذاری کنیم و احکام جدیدی را به مجموعه قوانین اضافه کنیم.

به گفته احمدی نزاد، قانون بودجه بسیار خلاصه، شفاف و روان به نمایندگان تقدیم می شود و دولت با پشتیبانی مجلس به دنبال ساختن و پیشرفت مبتنی بر عدالت بدون توجه به برخی حاشیه ها و برخی شعارهای بی پشتوانه است.

رئیس جمهور در پایان صحبتهایش از نمایندگان مجلس خواست تا گونه ای عمل کنند که انسجام بودجه و جهت گیری های آن حفظ شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet