خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/12/01 14:44:58
سرویس صحن
لاریجانی: حداقل 45 روز برای بررسی بودجه لازم است

توکلی: عذر دولت برای تاخیر در ارائه بودجه قابل قبول نیست

رییس مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عذر دولت برای تاخیر در ارائه بودجه قابل قبول نیست، خواستار بررسی بودجه سال آینده به صورت دو دوازدهم شد.
توکلی: عذر دولت برای تاخیر در ارائه بودجه قابل قبول نیست رییس مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عذر دولت برای تاخیر در ارائه بودجه قابل قبول نیست، خواستار بررسی بودجه سال آینده به صورت دو دوازدهم شد. https://cdn.icana.ir/d/019/190.jpg توکلی:,عذر,دولت,برای,تاخیر,در,ارائه,بودجه,قابل,قبول,نیست Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "احمد توکلی"، نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس شواری اسلامی در تذکری به استناد به ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: از رییس مجلس خواست از حقوق نمایندگان مردم در رسیدگی به لایحه بودجه دفاع کند.

وی بااشاره به سخنان لاریجانی پس از ارائه بودجه سال 90 از سوی احمدی نژاد، تصریح کرد: شما می فرمائید کار کمیسیون های تخصصی از همین بعدازظهر امروز آغاز شود، این در حالی است که براساس ماده 216 لایحه باید ابتدا تکثیر و توزیع و پس از آن کار نمایندگان شروع شود.

توکلی با اظهار اینکه الان ساعت 12 ظهر است، افزود: کار تکثیر حداقل تا غروب به طول خواهد انجامید و عملاً لایحه بودجه روز سه شنبه در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و این در حالی است که شما می فرمائید کمیسیون تلفیق از همین امروز تشکیل شود.

وی با اشاره به اعضای کمیسیون تلفیق، گفت:‌ کمیسیون تلفیق 50 نفر عضو دارد که 24 نفر ازاعضای آن از کمیسیون برنامه و بودجه هستند که کمیسیون تخصصی مادر برای بررسی بودجه است و با این روش باید جلسات خود را تعطیل کند.

توکلی با طرح این سوال که آیا تعطیلی جلسات کمیسیون برنامه شدنی است؟ خطاب به رئیس مجلس، گفت: اگر بخواهید قانون را رعایت کنید که مجبورید رعایت کنید، کمیسیون بودجه باید از امروز کار کمیسیون بودجه ای خود را روی لایحه آغاز کند که عملاً امروز نمی شود و به روز سه شنبه می افتد.

نماینده تهران به ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: دولت طبق قانون وظیفه داشت، لایحه بودجه راتا 15 آذرماه تقدیم کند.

وی به اشاره به دلیل دولت برای تاخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس، دلایل دولت برای تاخیر در ارائه برنامه را درست ندانست افزود: برنامه 18 آذرماه در مجلس تصویب شده بودو دولت تقریباً در 95 درصد موارد تکلیف خود را می دانست و می توانست بودجه را بدهد و در بقیه موارد در کمیسیون تلفیق اگر اصلاحاتی نیاز داشت آن را انجام می داد و در نتیجه عذر دولت قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: الان مردم بدانند که طبق ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، زمانی که در اختیار نمایندگان و کمیسیون های تخصصی و تلفیق قرار گرفته حداقل 30 روز از زمان چاپ و توزیع لایحه است.

توکلی با اظهار اینکه فکر کنم چاپ و توزیع لایحه بودجه تا روز سه شنبه طول بکشد، افزود: از زمان توزیع لایحه بودجه 30 روز وقت می خواهیم و به این ترتیب تا 4 فروردین بررسی بودجه در کمیسیون ها طول خواهید کشید.

وی به زمان موردنیاز بررسی لایحه بودجه در صحن اشاره کرد وگفت: حداقل 10 روز بررسی بودجه در صحن علنی طول می کشد و عملاً بررسی بودجه به سال آینده موکول می شود.

توکلی در این راستا خواستار تدبیر هیات رئیسه مجلس شد و افزود: شما باید تلاش کنید آسیب کمتری به خاطر کوتاهی دولت در ارائه لایحه بودجه به کشور وارد شود.

وی براساس خواستار بررسی بودجه سال 90 بصورت دو دوازدهم شد و خاطرنشان کرد: اگر بودجه را بصورت دو دوازدهم تصویب نکنید، دولت از روز اول سال 1390 هیچ دخل و خرجی را طبق قانون اساسی نمی تواند انجام دهد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شواری اسلامی هم در پاسخ به توکلی، گفت: ‌شما چند نکته را بیان کردید که یکی از آنها این بود که ما کاری نکنیم که بررسی در مجلس درست انجام نشود و این فرمایش متینی است و این به معنای این نبود که نمایندگان فرصت کافی برای اظهار نظر نداشته باشند.

لاریجانی تصریح کرد: ما از نمایندگان خواهش کردیم تا آنجایی که مقدور است اززمان بندی بهتر استفاد کنند.

رئیس مجلس درباره احتمال توزیع نشدن لایحه بودجه در روز جاری هم گفت:‌ به بخش اداره قوانین هم اعلام کرده ایم که سریعتر لایحه بودجه را چاپ و توزیع کنند تا سریعتر به دست نمایندگان برسد و اگر نرسید به روز سه شنبه موکول شود.

لاریجانی یادآور شد: زمان رسیدگی به لایحه بودجه اززمان ارائه این لایحه به نمایندگان ملاک است.

رئیس مجلس بااظهار اینکه طبق ماده 213 آئین نامه داخلی مجلس امکان تشکیل کمیسیون تلفیق از امروز وجود دارد، افزود: اینکه کمیسیون بودجه، بخش مهمی از کمیسیون تلفیق است، این کمیسیون ها می توانند موازی هم کار کنند و دلیلی برای انجام نشدن این کار وجود ندارد.

لاریجانی با اشاره به ملاحظاتی که احمد توکلی در بررسی لایحه بودجه اعلام کرده بود، گفت: کمیسیون ها می توانند در روزهایی که جلسات علنی نیست پرکار باشند.

وی بر این اساس از کمیسیون های تخصصی و تلفیق خواست که با سرعت بیشتری در بررسی لایحه بودجه 90 جلو بروند.

رئیس مجلس در عین حال خواستار توجه بیشتر کمیسیون ها به پیشنهادهای نمایندگان در زمان بررسی لایحه بودجه شد و افزود: هیات رئیسه مجلس اگر لازم دید، کار بررسی در لایحه بودجه عمیق است و نیاز به وقت بیشتری دارد ما حتماً این وقت را در اختیار کمیسیون ها خواهیم گذاشت.

لاریجانی با اظهار اینکه باید از ابتدای بررسی لایحه بودجه تلاش شود که کار سریعتر پیش برود، افزود: کمیسیون های تخصصی همزمان با زمان بررسی لایحه توسط نمایندگان می توانند کارهای خود را شروع کنند.

رئیس مجلس در ادامه با درست توصیف کردن سخنان توکلی، گفت: بطور طبیعی اگر زمان بندی در بررسی بودجه بخواهد رعایت بشود، حداقل چیزی حدود 45 روز زمان برای بررسی آن لازم است.

لاریجانی تصریح کرد: در حال حاضر تلاش مجلس این است که از زمان بررسی بودجه استفاده بیشتری بشود.

وی ادامه داد: البته همه اینها منوط به نظر نمایندگان و همکاری کمیسیون ها بستگی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet