حلول ماه ربیع الاول
1389/12/03 10:42:48
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در دومین همایش ایران و انگلیس تاکید کرد

لزوم آزادسازی اسناد مهم تاریخی از سوی نهادهای دولتی

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم آزادسازی اسناد تاریخی مربوط به دوره قبل از انقلاب تاکید کرد و گفت: تمامی اسنادی که درخصوص مسائل تاریخی قبل از انقلاب وجود دارد طبق قانون باید در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد.
لزوم آزادسازی اسناد مهم تاریخی از سوی نهادهای دولتی رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم آزادسازی اسناد تاریخی مربوط به دوره قبل از انقلاب تاکید کرد و گفت: تمامی اسنادی که درخصوص مسائل تاریخی قبل از انقلاب وجود دارد طبق قانون باید در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/580.jpg لزوم,آزادسازی,اسناد,مهم,تاریخی,از,سوی,نهادهای,دولتی Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" رئیس قوه مقننه صبح امروز سه شنبه سوم اسفندماه با حضور در دومین همایش ایران و استعمار انگلیس با اشاره به سخنان دبیر این همایش که نسبت به در دسترس نبودن اسناد تاریخی گلایه کرده بود، گفت: مجموعه های پژوهش تاریخ نیازمند در دسترس قرار گرفتن اسناد درجه اول هستند.

رئیس مجلس با انتقاد از آزاد نشدن اسناد تاریخی توسط نهادهای دولتی خطاب به برگزارکنندگان این همایش اظهارداشت:‌ حال که در عرصه بین المللی ویکی لیکس به راه افتاده است، به شما نیز توصیه می کنم با این شرایطی که اسناد را در اختیار شما قرار نمی دهند اقدام به راه‌اندازی ویکی لیکس داخلی کنید.

لاریجانی همچنین تاکید کرد:‌ از طریق مجلس پیگیری می کنیم که چرا دستگاه های دولتی نسبت به اجرای قانون آزادسازی اسناد اقدام نمی کنند و اسناد را در اختیار پژوهشگران قرار نمی دهند.

وی با اشاره به فعالیت کتابخانه مجلس درخصوص چاپ اسناد مهم تاریخی گفت: کتابخانه مجلس در سال های اخیر کار بزرگی درخصوص اطلاعات رسانی آغاز کرده و این نهضت باید ادامه پیدا کند چرا که ما اسنادی مربوط به دوران قبل از انقلاب و حتی دوران بعد از آن داریم که قرار گرفتن آنها در اختیار پژوهشگران برای انجام مطالعات تاریخی ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از برگزاری همایش ایران و استعمار انگلیس، خاطرنشان ساخت:‌ این همایش تمرکز بر نقش انگلیس در استعمار ایران دارد و با توجه اینکه کارنامه انگلیس در 200 سال اخیر از لحاظ استعمار بر ایران کارنامه بسیار سیاهی است، برگزاری چنین همایش‌هایی در آگاه سازی مردم بسیار موثر خواهد بود.

لاریجانی در ادامه به نقش استعمار انگلیس در ایران اشاره کرد و گفت: تا قبل از قرن نوزدهم انگلیس نقش چندانی در جوامع اسلامی نداشت اما بعد از جنگ جهانی اول که فرانسه و انگلیس به مناطق اسلامی تسلط پیدا کردند، نقش استعمار انگلیس در این مناطق جدی شد و این مقطع از تاریخ کشورهای اسلامی مقطعی است که باید آن را دوران سیاه برای کشورهای اسلامی نام گذاشت.

وی همچنین افزود: در قرن نوزدهم به دلیل جایگاه ایران و تلاش انگلیس برای جلوگیری از دسترسی رقبایش به هندوستان، تسلط کامل به ایران در دستور کار انگلیس قرار گرفت و متاسفانه این تسلط در دوره پهلوی ها شنیع تر از دوران قاجار شد.

لاریجانی با اشاره به خیانت وار بودن رابطه دربار ایران در دوره پهلوی با انگلستان،یادآور شد: اسناد بسیاری از این خیانت ها مکتوب مانده است و آنچنان که شایسته بوده درخصوص این موضوعات سخن گفته نشده است زیرا ما شاهد بودیم که در دربار پهلوی حتی برای انتخاب سفرا هم باید نظر موافق انگلیس جلب می شد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در روزهای آخر سلطنت "محمدرضا پهلوی"، او مانند یک برده در خدمت سفیران انگلیس و آمریکا بود و طبیعی است که امروز انگلیسی ها علاقه ای به آزادی اسناد دوره پهلوی ندارند.

لاریجانی که در دومین همایش استعمار ایران و انگلیس همزمان با سالگرد کودتای انگلیسی رضاخان سخن می گفت به نقش انگلیس در قدرت گرفتن رضاخان اشاره کرد و گفت: نقش انگلیس قبل و بعد از قدرت گرفتن رضاخان در ایران دارای تفاوت هایی است و متاسفانه بعد از سرکار آمدن رضاخان نقش انگلیس از لحاظ دخالت در شئون ایران و امتیازگیری های عجیب و قریب، منحصربه فرد است.

وی همچنین به برخی خیانت های انگلیس به ایران اشاره کرد و افزود: ‌انگلیسی ها از کلاه گذاشتن بر سر فتحعلی شاه برای حمله به افغانستان و جنگ اول ایران و روسیه تا عهدنامه گلستان و ترکمنچای که به صحنه گردانی آنان بسته شد همواره به دنبال تضعیف ایران بودند.

لاریجانی با بیان اینکه نقش انگلیس در دو دوره قاجاری و پهلوی متفاوت اما پراهمیت بود تاکید کرد: نقش انگلیسی ها بعد از انقلاب مشروطه در ایران به صورت زیربنایی تر و در قالب تلاش های فرهنگی و اطلاعاتی ادامه یافت.

وی دوره قاجاریه را دوره امتیازگیری انگلیسی ها خواند و گفت: در دوره قاجاریه اگرچه گاهی روسها نیز امتیازاتی می گرفتند اما پشت سر امتیازگیری های روس ها نیز انگلیس بود.

لاریجانی تضعیف حکومت مرکزی و مهیاسازی زمینه را برای امتیازگیری های مجدد روش کار انگلیسی ها نامید.

رئیس مجلس تاکید کرد: به طور کلی در عهد قاجار حدود 24 قرارداد استعماری با کشورهای بیگانه در ایران امضا شد که شانزده قرارداد از این جمله به انگلیس، هفت مورد به روسیه و یک مورد به فرانسه مربوط می شد.

وی با تشریح قراردادهای استعماری ایران با دولت های بیگانه در زمان قاجار و بیان اهداف و استراتژیک های دولت انگلیس از امتیازگیری و امتیازدهی به سایر کشورها افزود: این قراردادهای فضاحت بار در دوره پهلوی نیز ادامه و گرچه رنگ و لعاب زیباتری داشت اما عمیق تر و تاثیرگذارتر بود.

لاریجانی حضور و امتیازگیری امریکا را در دوران پهلوی بیشتر و ملموس تر عنوان کرد و افزود: در این دوره حضور امریکا پررنگ تر و وسیع تر بود و به سیاست پردازی های کلان و امتیازگیری در بخش های نظامی اقتصادی مربوط می شد.

وی تصریح کرد: در دوره پهلوی انگلیسی ها به واسطه شناخت و تسلطی که بر جامعه ایرانی داشتند بیشتر به کارهای اطلاعاتی و فرهنگی پرداختند و نقش مکمل را در بازی امتیازگیری امریکا ایفا می کردند.

رئیس مجلس با متفاوت خواندن قالب و لعاب نقش انگلیس در سیاست پردازی داخلی و خارجی ایران آن را در دوره پهلوی و قاجاری عنصری همیشه در صحنه توصیف کرد.

وی با بیان اینکه بازی انگلیسی ها پنهانی تر و زیرکانه تر از امریکایی ها بود، گفت: در دوره پهلوی بسیاری از متنفضان دربار ارتباط های خانوادگی با انگلیسی ها داشتند و اطلاعات دست اول مملکت را به آنان واگذار می کردند.

لاریجانی با بیان اینکه عمده ترین واهمه دولت های خارجی از جمله امریکا و انگلیس از تفکر و منش اهل بیتی ایرانیان است افزود: رسانه های انگلیسی و امریکایی با هدف مصادره آرمان و اهداف ملت ها حتی در انقلاب های اخیر خاورمیانه سعی دارند تا همان نقشی را ایفا کنند که در دوران انقلاب اسلامی برعهده داشتند.

وی تحریف خواست های مردم را توسط رسانه های استعماری در انقلاب اسلامی و انقلاب های اخیر خاورمیانه با هدف ایجاد شکاف مابین ملت ها و تفکر برگرفته از اهل بیت خواند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet