شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/12/03 11:32:39
سرویس صحن
با مصوبه امروز مجلس،

قاضی در مظان ارتکاب جرم، تعلیق می‌شود

با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هر گاه قاضی در مظان ارتکاب جرم عمدی قرار بگیرد، دادستان موضوع را بررسی و چنانچه دلایل و قراینی دلالت بر اتهام داشته باشد، وی را تا صدور رأی قطعی، از سمت قضایی تعلیق می‌کند.
قاضی در مظان ارتکاب جرم، تعلیق می‌شود با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هر گاه قاضی در مظان ارتکاب جرم عمدی قرار بگیرد، دادستان موضوع را بررسی و چنانچه دلایل و قراینی دلالت بر اتهام داشته باشد، وی را تا صدور رأی قطعی، از سمت قضایی تعلیق می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/348.jpg قاضی,در,مظان,ارتکاب,جرم،,تعلیق,می‌شود Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی امروز مجلس (سه شنبه سوم اسفند)، نمایندگان به ماده 40 لایحه نظارت بر رفتار قضات با 120 رأی موافق، چهار رأی مخالف و 10 رأی ممتنع رأی مثبت دادند.

بر اساس این ماده، هر گاه قاضی در مظان ارتکاب جرم عمدی قرار گیرد، دادستان موضوع را بررسی می کند و چنانچه دلایل و قراین دلالت بر توجه اتهام داشته باشد، تا زمان صدور رأی قطعی، مرجع ذی صلاح، وی را از سمت قضایی تعلیق و اجرای آن را از دادگاه عالی تقاضا می کند؛ این دادگاه هم پس از رسیدگی به دلایل، تصمیم مقتضی را اتخاذ می کند.

در تبصره یک این لایحه آمده است؛ مراجع کیفری صالح می تواند تعلیق قاضی را برای اقدام مقتضی از دادستان درخواست کند.

همچنین بر اساس تبصره دو این لایحه، دادستان مکلف است، پیش از اظهار نظر در باره تعلیق قاضی به وی اعلام کند که می تواند ظرف یک هفته پس از ابلاغ اظهارات خود را به طور کتبی یا با حضور در دادسرا اعلام کند، دادگاه عالی نیز در صورت اقتضاء به همین ترتیب اقدام می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet