هدر موبایل
1387/06/02 15:17:00
سرویس سیاسی

بررسی روابط ایران با برخی کشورها در نشست کمیسیون امنیت ملی با تعدادی از سفرای ایران

کمیسیون در نیمه تعطیلات دو هفته‌ای مجلس با دعوت از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مالزی، روسیه، بلژیک، لبنان، انگلیس، مصر، عراق، افغانستان، ژاپن، پاکستان، هند و گرجستان تشکیل جلسه فوق العاده داد و روابط جمهوری اسلامی ایران با این کشورها و آخرین تحولات مرتبط با بحران‌های موجود در برخی از این مناطق را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش خانه ملت، در این دیدارها که به صورت جداگانه و به مدت 10 ساعت انجام شد، خندق آبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی ضمن ارایه گزارش از چشم انداز همکاری‌های ایران و مالزی اظهار داشت که همکاری‌های اقتصای میان دو کشور به ویژه در بعد سرمایه‌گذاری به دهها میلیارد دلار خواهد رسید.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این گزارش ضمن اعلام حمایت همه جانبه از گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و مالزی، از سفیر جمهوری اسلامی ایران خواست با همکاری دیگر سفرای جمهوری اسلامی ایران در گروه D8 این مجموعه مهم جهان اسلام را تبدیل به یک عامل مهم تقویت کننده ارتباطات کشورهای بزرگ اسلامی به ویژه در بعد تجاری و اقتصادی نمایند.

انصاری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو دومین سفیری بود که با حضور در کمیسیون، گزارش کاملی از روند رو به رشد روابط دو کشور ارایه نمود و گفت سفر تاریخی پوتین به تهران نشان دهنده عزم جدی روسیه به گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران است، در این ملاقات کمیسیون ضمن تایید اهمیت روابط همه جانبه با روسیه، بر ضرورت راه‌اندازی هرچه سریع‌تر نیروگاه بوشهر و تقویت همکاری‌های همه جانبه تاکید نمود.

خاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک نیز سومین سفیری بود که امروز ضمن حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روابط جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا را به تفصیل تشریح نمود و اظهارعلاقه کرد که مجلس شورای اسلامی ارتباطات خود را با پارلمان تقویت نماید تا تفاهم بیشتری میان نمایندگان ملت ایران و ملت‌های اروپا ایجاد شود.

کمیسیون در این مذاکرات ضمن ابراز تعجب از دنباله‌روی اتحادیه اروپا از سیاست‌های آمریکا، با وجود این که امروز دارای یک مجموعه 27 کشوری است بر ضرورت گسترش ارتباطات تاکید کرده و عنوان داشت که سیاست کشورهای اروپایی یکسان نیست و به عنوان مثال پارلمان آلمان از قدرت تعامل بهتر و سازنده‌تری برخوردار است.

‌هم‌چنین کمیسیون در این مذاکرات برای تقویت ارتباطات و انجام گفتمان مشترک در زمینه‌های مختلف مانند راه‌های مبارزه با مواد مخدر، جهان بدون سلاح هسته‌ای و مبارزه با تروریسم اعلام آمادگی کرد.

در جلسه امروز کمیسیون در رابطه با اتحادیه اروپا به شدت از حضور برخی از سرکردگان سازمان تروریستی منافقین در برخی از پارلمان‌های اروپا انتقاد و تاکید شد این حضور به معنای حمایت از تروریسم است.

شیبانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان چهارمین سفیری بود که با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، آخرین تحولات لبنان را برای اعضا کمیسیون تشریح کرده و گفت نقش آمریکا در لبنان پیوسته نقش تخریبی بوده و در راستای تحقق اهداف ترسیم شده سیاست‌های خاورمیانه‌ای این کشور اعمال می‌گردد که در جهت منافع رژیم صهیونیستی است.

شیبانی در گزارش خود به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود نقش جمهوری اسلامی ایران در لبنان پیوسته نقش سازنده و تلاش برای کمک به صلح و ثبات و سازندگی در این کشور بوده است، که اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این جلسه ضمن تمجید از تلاش‌های وزارت امور خارجه و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت در برقراری صلح و آرامش در لبنان، بر ضرورت تقویت ارتباطات با لبنان، استمرار وحدت ملی و آرامش در این کشور و تقویت مقاومت اسلامی برای مقابله با تهاجم صهیونیست‌ها تاکید کرد.

هم‌چنین موحدیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس پنجمین سفیری بود که امروز با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گزارشی از وضعیت روابط جمهوری اسلامی ایران و انگلیس و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال این کشور ارایه نمود و بر ضرورت حفظ منافع ملی در ارتباط با این عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.

کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از استماع گزارش سفیر نسبت به اقدام انگلیس در حمایت از سازمان تروریستی منافقین به شدت انتقاد و تاکید کرد این اقدام انگلیس گامی است در جهت حمایت از تروریسم و گسترش حرکت‌های تروریستی در منطقه. افزایش چندین برابر مواد مخدر در افغانستان در شرایطی که انگلیس مسوول مواد مخدر در این کشور است به این معنی است که انگلیس عامل افسار گسیختگی مواد مخدر در افغانستان است. کمیسیون حمایت انگلیس از طالبان را به عنوان سیاستی که عملا علیه ناتو به کار گرفته می‌شود که نمونه اخیر آن کشته شدن 10 نیروی نظامی فرانسوی است سیاستی شیطانی است و نقش انگلیس را در منطقه نقش تخریبی عنوان نمود.

کمیسیون هم چنین نسبت به نقش منفی انگلیس در صدور قطعنامه‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران و اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا، اعتراض و بر ضرورت بررسی مجدد روابط جمهوری اسلامی ایران با انگلیس تاکید کرده و عنوان داشت که اگر قرار است نقش انگلیس در رابطه با جمهوری اسلامی ایران به این اندازه منفی باشد چه ضرورتی بر حفظ سطح روابط در حد سفیر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet