هدر موبایل
1389/12/04 09:24:03
سرویس صحن
مجلس مشخص کرد؛

مجازات‌های عدم احراز صلاحیت قاضی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجازات‌هایی در صورت احراز عدم صلاحیت قاضی از سوی دادگاه عالی، برای قضات تعیین کرد.
مجازات‌های عدم احراز صلاحیت قاضی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجازات‌هایی در صورت احراز عدم صلاحیت قاضی از سوی دادگاه عالی، برای قضات تعیین کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/348.jpg مجازات‌های,عدم,احراز,صلاحیت,قاضی Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه نظارت بر رفتار قضات ماده 47 این لایحه را با 154 رای موافق، 1 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

به موجب این مصوبه مجلس، دادگاه عالی صلاحیت پس از بررسی گزارش کمیسیون و استماع مدافعات و اظهارات قاضی که در صلاحیتش تردید شده است، در صورت احراز عدم صلاحیت، حسب مورد وی را به یکی از مجازات های تبدیل به وضعیت اداری و در مورد قضات نظامی لغو ابلاغ قضایی و اعاده به یگان خدمتی، بازخریدی، بازنشستگی در صورت دارا بودن شرایط قانونی، انفعال دائم از مشاغل قضایی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم می نماید.

در تبصره یک این ماده مصوب هم آمده است؛ عدم ارائه لایحه دفاعیه یا عدم حضور قاضی در دادگاه با وجود ابلاغ وقت مانع از رسیدگی نیست. همچنین تبصره 2 نیز تصریح دارد، مشمولین بندهای (4) و (5) این ماده از مزایای ماده (21) این قانون بهره مند می شوند.

همچنین نمایندگان مصوب کردند؛ چنانچه عدم صلاحیت قاضی ناشی از عدم توانایی وی در انجام وظایف محوله باشد حسب مورد به تنزل مقام (سمت قضایی) یا تبدیل به وضعیت اداری محکوم می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet