هدر اصلی
1389/12/14 11:17:05
سرویس سیاسی
عبدالرضا ترابی:

توجه به قانون اساسی مانع بروز اختلاف می‌شود

نماینده مردم گرمسار در یادداشتی که در هفته نامه کویر منتشر شده است توجه به قانون اساسی مانع بروز اختلاف خوانده است.
توجه به قانون اساسی مانع بروز اختلاف می‌شود نماینده مردم گرمسار در یادداشتی که در هفته نامه کویر منتشر شده است توجه به قانون اساسی مانع بروز اختلاف خوانده است. https://cdn.icana.ir/d/019/454.jpg توجه,به,قانون,اساسی,مانع,بروز,اختلاف,می‌شود Icana

در کل کشور قوای سه‌گانه وظیفه دارند که در حوزه خودشان مشکلات کشور را بررسی و برطرف کنند.

مقام معظم رهبری نیز درباره علنی نشدن اختلافات بین مسئولان توصیه مدام دارند. البته در این میان بهدلیل در رأس امور بودن مجلس و اینکه همه قوا باید در برابر این نهاد پاسخگو باشند، قوهمقننه فراگیرتر از دیگر قوا و نهادهاست. اما گاهی میبینیم از سوی دولتمردان انتقاداتی متوجه مجلس میشود که نتیجه آن نیز موضعگیری و برخورد نمایندگان و مجلس است. این پاسخها نیز به صورت فردی یا از سوی رئیس قوهمقننه مطرح میشود.

البته این پاسخها هم از سوی رسانههای گروهی منعکس میشوند و زمانی که مردم نیز این اخبار را میشنوند این پرسش برای آنها بهوجود میآید که وقتی میان مسئولان رده بالای کشور اختلاف وجود دارد، چطور میتوان انتظار داشت که میان مردم وحدت حاکم باشد؟

شما در نظر بگیرید زمانی که میان والدین یک خانواده اختلاف باشد بهطور حتم فرزندان نیز تأثیرات نامطلوبی میبینند. در حال حاضر نیز مقام معظم رهبری که در رأس قوا قرار دارند مطرح میکنند که چنین مسائلی در رسانهها علنی نشوند. البته اول از همه نظر ایشان این است که اصلاً اختلافی بین قوا وجود نداشته باشد و بعد هم در رسانهها مطرح نشود. اگر هم اختلافی وجود دارد در جلسات مخصوص بررسی و برطرف شوند. اگر قانون اساسی فصلالخطاب تفکیک وظایف باشد و هر کس براساس این قانون و شرح وظایف موجود در آن کارهای خود را انجام دهد دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد. وقتی مجلس قانونی را تصویب و شورای نگهبان هم آنرا تأیید کرد، یک قانون مصوب شده است و دولت هم نمیتواند عنوان کند که آنرا اجرایی نمیکند. اگر چنین موردی اتفاق افتاد میتوان از بند قانونی استفاده کرد و در این صورت رئیس مجلس بهدلیل عدم اجرای قانون توسط دولت، میتواند بهطور قانونی به نهاد اجرایی مربوطه این قانون را ابلاغ کند که اگر آنها هم اجرا نکردند میتوان این مورد را به قوهقضائیه منعکس کرد تا با آن برخورد قانونی شود. اما حیف است در شرایط فعلی کشور که همه جهان متوجه آن هستند و جمهوری اسلامی بهعنوان تنها کشوری که نه وابستگی به شرق دارد و نه غرب، حرکاتی را انجام دهیم و صحبتهایی را مطرح کنیم که تفرقهبرانگیز باشد. در حال حاضر در دهکده جهانی هستیم و میبینیم که اخبار و رویدادها به سرعت در اختیار مردم و افکار عمومی قرار میگیرد. این طور نیست که بگوییم اتفاقی افتاد و تا چند سال کسی از آن با خبر نمیشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet