هدر اصلی
1389/12/06 13:48:45
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون انرژی تشریح کرد:

زیان‌های تدوین بودجه بر اساس نفت 80 دلاری

"سیدعماد حسینی" از تدوین لایحه بودجه ۹۰ بر اساس نفت ۸۰ یا ۸۵ دلاری انتقاد کرد و گفت: تدوین بودجه سال آینده بر اساس نفت ۸۰ یا ۸۵ دلاری خطر بزرگی است که با توجه به نوسانات قیمت نفت می‌تواند برای کشور مشکل آفرین باشد.
زیان‌های تدوین بودجه بر اساس نفت 80 دلاری "سیدعماد حسینی" از تدوین لایحه بودجه 90 بر اساس نفت 80 یا 85 دلاری انتقاد کرد و گفت: تدوین بودجه سال آینده بر اساس نفت 80 یا 85 دلاری خطر بزرگی است که با توجه به نوسانات قیمت نفت می‌تواند برای کشور مشکل آفرین باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/835.jpg زیان‌های,تدوین,بودجه,بر,اساس,نفت,80,دلاری Icana

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت به تشریح زیان‌های ناشی از تدوین بودجه سال آینده بر اساس نفت 80 یا 85 دلاری پرداخت و گفت: انتخاب قیمت پایه 80 یا 85 دلار برای هر بشکه نفت در لایحه بودجه اشتباه بزرگی است که در صورت بی‌ثباتی بازار جهانی در سال آینده بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را متضرر و برنامه‌های اقتصادی را مختل می‌کند.

نماینده مردم قروه و دهگلان با اشاره به اینکه دولت در بودجه سال آینده قیمت نفت را حداقل 80دلار در نظر گرفته است، تصریح کرد: پایه قرار دادن قیمت 80 دلار برای نفت در سال آینده علاوه بر اینکه باعث خالی‌تر شدن حساب ذخیره ارزی می‌شود، موجب ناتوانی این حساب برای برآوردن تعهدات قانونی می‌شود، زیرا حساب ذخیره ارزی در مواردی مانند قانون کمک به قطار شهری تهران باید 2 میلیارد دلار تسهیلات به این شرکت پرداخت کند و خالی بودن این حساب انجام این تعهدات را به تاخیر می‌اندازد.

وی همچنین افزود: نوسانات قیمت جهانی نفت غیر قابل پیش بینی است و همواره باید برای تغییرات آن برنامه‌ریزی کرد؛ زیرا اقتصاد وابسته به نفت ما هر لحظه می‌تواند با بالا رفتن دامنه تغییرات قیمت نفت دچار لطمه شود، پس بهتر است که با پایین‌تر آوردن قیمت پایه نفت در بودجه احتمال بروز چنین مشکلاتی را کاهش دهیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی با تاکید بر لزوم جلوگیری از به هم خوردن برنامه‌های اقتصادی کشور تصریح کرد: پایین تر آوردن قیمت نفت در بودجه سال آتی نه تنها مشکلی را برای کشور بوجود نمی‌آورد، بلکه می‌تواند سطح اطمینان برنامه‌های تدوین شده را بالا ببرد و اگر هم نفت با قیمت بالاتری نسبت به آنچه در بودجه در نظر گرفته شده است به فروش برود، مابه التفاوت این قیمت به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.

در روزهای اخیر برخی از نمایندگان، نگرانی خود را نسبت به تدوین بودجه 90 بر اساس نفت 80 دلاری عنوان کرده‌اند، اغلب این نمایندگان تحقق نیافتن برنامه‌های مالی کشور به دلیل نوسانات بازار نفت و ریسک بالای این قیمت را دلیل انتقاد خود از لایحه خوانده اند و خواستار تغییر در این قیمت شده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet