هدر اصلی
1389/12/06 13:58:40
سرویس اقتصادی
طاهرخانی:

بررسی بودجه در‌صحن، به سال آینده موکول شود

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی معتقد است با توجه به تأخیر دولت در تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس و اصراری که دولت بر اتمام بررسی و تصویب آن در روزهای باقیمانده از سال جاری دارد، به معنای آن است که دولت می‌خواهد مجلس بدون هیچ ورودی در این لایحه آن را به دولت برگرداند.
بررسی بودجه در‌صحن، به سال آینده موکول شود نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی معتقد است با توجه به تأخیر دولت در تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس و اصراری که دولت بر اتمام بررسی و تصویب آن در روزهای باقیمانده از سال جاری دارد، به معنای آن است که دولت می‌خواهد مجلس بدون هیچ ورودی در این لایحه آن را به دولت برگرداند. https://cdn.icana.ir/d/019/313.jpg بررسی,بودجه,در‌صحن،,به,سال,آینده,موکول,شود Icana

امیر طاهرخانی در گفت و گو با هفته نامه ولایت  به بیان دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداخته که مشرح این مصاحبه در زیر می‌آید:

 با توجه به تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس و فرصت کوتاهی که در اختیار مجلس برای بررسی این لایحه تا قبل از شروع سال جدید باقیمانده است پیشبینی شما درباره نحوه برخورد مجلس با این موضوع چیست؟

بالاخره بودجه با تأخیر به مجلس آمده و دولت باید خیلی زودتر از اینها و در موعد مقرر این کار را میکرد. بهانه دولت برای این تأخیر هم این بود که دولت برای تطبیق بودجه با برنامهپنجم توسعه مجبور بود زمان بیشتری صرف تدوین آن کند. این در حالی است که برنامهپنجم توسعه هم با یکسال تأخیر تقدیم مجلس شد. باید توجه داشته باشیم که این قبیل تأخیرات باعث عقب افتادن امور کشور میشود.

از طرف دیگر دولت اصرار دارد که بودجه امسال بررسی شود و قبل از اتمام سال به دولت بازگردانده شود. یعنی این که مجلس در لایحه هیچ ورودی نداشته باشد و تنها به همین بسنده کند که بگوید لایحه ملاحظه شد و بدون هیچ تغییری در اختیار دولت قرار بگیرد.

 از آنجا که هنوز لایحه بودجه تکثیر نشده و به دست شما نرسیده طبیعتاً فرصت مطالعه و اظهارنظر در این زمینه را نداشتهاید اما رئیسجمهور در سخنانش هنگام تقدیم بودجه به افزایش 46 درصدی رقم بودجه سال 90 اشارهکرد. نظر شما در این مورد چیست؟

این نوید خوبی است بهخصوص این که این افزایش رقم بودجه مربوط به بودجه عمرانی کشور است و این باعث میشود بسیاری از طرحهای ناتمام یا طرحهایی که تنها کلنگ آنها به زمین زده شده، برای اتمام و بهرهبرداری از آنها اعتبار لازم فراهم شود. برای نمایندگان هم این خبر خوبی است چرا که نمایندگان اغلب دغدغه انجام پروژههای نیمه تمام حوزههای انتخابیهشان را دارند.

امیدواریم انشاءالله در آینده نتایج این امر را در جامعه مشاهده کنیم. مجلس هم بررسی کارشناسی خود را خواهد کرد و این لایحه به صورت قانون ابلاغ خواهد شد. اما من فکرمیکنم چنین چیزی امسال محقق نشود و به سال آینده موکول شود مگر این که مدت زمان لحاظ شده در قانون برای بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و کمیسیونهای تخصصی حذف شود و این زمان به بررسی لایحه در صحن اختصاص یابد که بعید میدانم چنین شود. ضمن این که پیشنهاداتی هم ارائه شده مثل بررسی یک دوازدهم و یا دو دوازدهم بودجه در امسال و بررسی باقیمانده لایحه در سال آینده.

 نظر شما چیست؟ فکر میکنید کدام شیوه مناسبتر است؟

با توجه به ضیق وقت بهتر این است که دو دوازدهم بودجه بررسی و تصویب شود سپس بررسی در کمیسیون تلفیق و کمیسیونهای تخصصی و اخذ پیشنهادات نمایندگان در روزهای باقیمانده از سال انجام شود و بررسی در صحن به سال آینده موکول شود.

 از کمیسیون آموزش و تحقیقات چه خبر؟

وزرای آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات در کمیسیون حاضر شدند و نظرات خودشان درباره بودجه 90 را مطرح کردند. نمایندگان هم قرار شد پس از ارائه بودجه برای بهتر شدن آن نظرات خود را مطرح کنند و در مجموع از بودجه آموزشی و تحقیقاتی کشور در سال آینده حمایت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet